Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Maruszów, elzbieta reimus

Wędrówka po Ożarowszczyżnie-Maruszów

2009-02-08 - 2009-02-14
2009-02-08 09:26:44
Avatar użytkownika
elzbieta reimus Krajtroter 2221 kilometrów
Znowu w naszej wędrówce trafiamy nad Wisłę,która stanowi północną krawędz gminy Ożarów.Rzeka oddziela dziś nie tylko terytorium gminy,ale również powiatu opatowskiego i województwa świętokrzyskiego od gminy Annopol,powiatu kraśnickiego i województwa lubelskiego.Maruszów-to graniczna wieś również dwóch krain geograficznych.Nadwiślańskie położenie odciskało się zawsze na życiu tej wsi.Prawdziwą rewolucję mieszkańcy wsi przezyli podczas zatoru lodowego w 1698r.,kiedy rzeka zmieniła koryto i podeszła bliżej Maruszowa.Zachowany do dziś ślad tamtych zawirowanych to starorzecze,które przyjeło nazwę Czarnego Stawu/Jeziora Czarnego/,a także nieurodzajny pas piaszczystej ziemi w środku wsi. Jezioro Czarne-to zbiornik wodny o powierzchni 6ha.Stanowi o tyle ciekawe miejsce,że istnieją plany utworzenia na nim i obszarach przyległych pomnika przyrody żywej.A byłoby co na nim chronić.Jest to z największych w naszej gminie siedlisk grążela żółtego-chronionej prawem lilii wodnej.Ponadto otaczają go wspaniale rozwinięte stanowiska roślinności szuwarowej,trzciny,tataraki,strzałki,a bliżej łąk jeżogłówki i turzyce.Dodatkowo na tafli wodnej tego przepięknego jeziora można zobaczyć grzybienia białego,żabiściek pływający i rzęsę wodną.Jest to również miejsce siedlisk wielu gatunków ptactwa wodmo-błotnego. Nadwiślańskie położenie Maruszowa spowodowało,że wieś zapisała się w historii XIXwieku.Była świadkiem dwóch naszych narodowych powstań w 1830/31r. i styczniowego w 1863 r.Maruszowianie widzieli uchodzący do Galicji po przegranym powstaniu listopadowym korpus Ramorino,a póżniej na początku lutego 1863r.-dramatyczną kompanię Leona Frankowskiego.Maruszów z mozołem odbudowywał swoją materialną substancję.Dziś żyje z rolnictwa i aby nie zapomnieć dawnego wyglądu wsi powstaje mały skansen pod nazwą >Galeria Pod Chmurką
Maruszów-to graniczna wieś również dwóch krain geograficznych.Nadwiślańskie położenie odciskało się zawsze na życiu tej wsi.Prawdziwą rewolucję mieszkańcy wsi przezyli podczas zatoru lodowego w 1698r.,kiedy rzeka zmieniła koryto i podeszła bliżej Maruszowa.Zachowany do dziś ślad tamtych zawirowanych to starorzecze,które przyjeło nazwę Czarnego Stawu/Jeziora Czarnego/,a także nieurodzajny pas piaszczystej ziemi w środku wsi.
Jezioro Czarne-to zbiornik wodny o powierzchni 6ha.Stanowi o tyle ciekawe miejsce,że istnieją plany utworzenia na nim i obszarach przyległych pomnika przyrody żywej.A byłoby co na nim chronić.Jest to z największych w naszej gminie siedlisk grążela żółtego-chronionej prawem lilii wodnej.Ponadto otaczają go wspaniale rozwinięte stanowiska roślinności szuwarowej,trzciny,tataraki,strzałki,a bliżej łąk jeżogłówki i turzyce.Dodatkowo na tafli wodnej tego przepięknego jeziora można zobaczyć grzybienia białego,żabiściek pływający i rzęsę wodną.Jest to również miejsce siedlisk wielu gatunków ptactwa wodmo-błotnego.
Nadwiślańskie położenie Maruszowa spowodowało,że wieś zapisała się w historii XIXwieku.Była świadkiem dwóch naszych narodowych powstań w 1830/31r. i styczniowego w 1863 r.Maruszowianie widzieli uchodzący do Galicji po przegranym powstaniu listopadowym korpus Ramorino,a póżniej na początku lutego 1863r.-dramatyczną kompanię Leona Frankowskiego.Maruszów z mozołem odbudowywał swoją materialną substancję.Dziś żyje z rolnictwa i aby nie zapomnieć dawnego wyglądu wsi powstaje mały skansen pod nazwą >Galeria Pod Chmurką ,gdzie każdy może zobaczyć jakimi sprzętami rolniczymi pracowano.W chwili obecnej własciciel tego Skansenu rekonstruje szkołe z  lat powojennych.
                          SKANSEN>Galeria Pod Chmurka<
                                            Edwarda Ziarko
                                             Maruszów 16
                                            tel.0604481478
Galeria Pod Chmurką Maruszów Maruszów Maruszów Maruszów Maruszów Maruszów Maruszów Maruszów Maruszów  Maruszów Maruszów Maruszów Maruszów Maruszów Maruszów Maruszów Maruszów Galeria Pod Chmurką Maruszów Maruszów Wędrówka po Ożarowszczyżnie-Maruszów Maruszów Maruszów Maruszów Maruszów Maruszów Galeria Pod Chmurką Maruszów Maruszów Galeria Pod Chmurką Maruszów Galeria Pod Chmurką Maruszów Galeria Pod Chmurką Maruszów Galeria Pod Chmurką Maruszów Galeria Pod Chmurką
Avatar użytkownika
elzbieta reimus Krajtroter 2221 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Marta Weekendowy turysta 27 kilometrów
2009-02-08 10:42:22
Ostatnie zdjecie przypomina mi lata dzieciece kiedy jezdzilam do mojej babci na wakacje.Miala taki domek pod lasem kryty strzecha i bielony na niebiesko.Przed domem byl ogrodek i zawsze na plocie suszyly sie garnki .
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020