Wybcz, Marcin_Henioo

Wybcz

(4.5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wybcz to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, leżąca na zachód od Chełmży, w kierunku na Bydgoszcz. Nazwa wsi pojawiła się po raz pierwszy w 1364 roku, kiedy to wielki mistrz krzyżacki Winrich von Kniprode zatwierdził braciom Piotrowi i Tylmannowi von Soest z Torunia posiadanie własności dziedzicznej, którą poprzednio kupili.

Historia wsi Wybcz

Do 1416 roku majątek należał do komturstwa w Zamku Bierzgłowskim, a później do prokuratora krzyżackiego, urzędującego na zamku w Unisławiu.W 1457 roku torunianin Hermann Pape otrzymał dobra w zastaw od wojewody chełmińskiego za 600 grzywien. W 1520 roku król Zygmunt I Stary nadał wieś Wybcz miastu Toruniowi w zamian za zamek w Świeciu, a w 1534 roku miasto zastawiło majątek Karolowi Wypczyńskiemu (von Weypitz). Od XVII wieku Toruń wielokrotnie dzierżawił wieś patrycjatowi toruńskiemu, więc Wybcz przechodził z rąk do rąk.

W 1921 roku właścicielami tych ziem byli Jan Borczyński i jego żona Wiktoria. Tuż przed II wojną światową nastąpiła częściowa parcelacja majątku za wyjątkiem 75 ha, w obrębie których znajdował się dwór i park. Osadzono tu kilka rodzin górali ze wsi koło Rabki. Po wojnie pałac stał opuszczony, a w 1948 roku adaptowano go na szkołę.Pałac w Wybczu

Pałac wybudowany w stylu eklektycznym pochodzi z lat 1858-61, powstał wg projektu architekta Martiny z Torunia, przebudowany, uproszczony i pozbawiony wielu zdobień w 1948 roku, w czasie adaptacji dla szkoły.

Wokół pałacu rozlega się park o powierzchni około 4,5 ha, z wieloma gatunkami drzew i krzewów, również z pomnikami przyrody. W Parku odnaleźć można szczątki grobowca rodu von Parpart.Atrakcje

Noclegi w

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Wybcz - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022