Wybcz, Marcin_Henioo

Wybcz

(4.5 głosów: 2)

0 atrakcje, które musisz zobaczyć w

Wybcz to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, leżąca na zachód od Chełmży, w kierunku na Bydgoszcz. Nazwa wsi pojawiła się po raz pierwszy w 1364 roku, kiedy to wielki mistrz krzyżacki Winrich von Kniprode zatwierdził braciom Piotrowi i Tylmannowi von Soest z Torunia posiadanie własności dziedzicznej, którą poprzednio kupili.Historia wsi Wybcz

Do 1416 roku majątek należał do komturstwa w Zamku Bierzgłowskim, a później do prokuratora krzyżackiego, urzędującego na zamku w Unisławiu.

W 1457 roku torunianin Hermann Pape otrzymał dobra w zastaw od wojewody chełmińskiego za 600 grzywien. W 1520 roku król Zygmunt I Stary nadał wieś Wybcz miastu Toruniowi w zamian za zamek w Świeciu, a w 1534 roku miasto zastawiło majątek Karolowi Wypczyńskiemu (von Weypitz). Od XVII wieku Toruń wielokrotnie dzierżawił wieś patrycjatowi toruńskiemu, więc Wybcz przechodził z rąk do rąk.W 1921 roku właścicielami tych ziem byli Jan Borczyński i jego żona Wiktoria. Tuż przed II wojną światową nastąpiła częściowa parcelacja majątku za wyjątkiem 75 ha, w obrębie których znajdował się dwór i park. Osadzono tu kilka rodzin górali ze wsi koło Rabki. Po wojnie pałac stał opuszczony, a w 1948 roku adaptowano go na szkołę.

Pałac w Wybczu

Pałac wybudowany w stylu eklektycznym pochodzi z lat 1858-61, powstał wg projektu architekta Martiny z Torunia, przebudowany, uproszczony i pozbawiony wielu zdobień w 1948 roku, w czasie adaptacji dla szkoły.Wokół pałacu rozlega się park o powierzchni około 4,5 ha, z wieloma gatunkami drzew i krzewów, również z pomnikami przyrody. W Parku odnaleźć można szczątki grobowca rodu von Parpart.

Wybcz noclegi

Wybcz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°11'1N, 18°26'53E
16 czerwiec 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację