Wybcz, Marcin_Henioo

Wybcz atrakcje

Co warto zobaczyć?

Wybcz to wieś w województwie kujawsko-pomorskim, leżąca na zachód od Chełmży, w kierunku na Bydgoszcz. Nazwa wsi pojawiła się po raz pierwszy w 1364 roku, kiedy to wielki mistrz krzyżacki Winrich von Kniprode zatwierdził braciom Piotrowi i Tylmannowi von Soest z Torunia posiadanie własności dziedzicznej, którą poprzednio kupili.Historia wsi Wybcz

Do 1416 roku majątek należał do komturstwa w Zamku Bierzgłowskim, a później do prokuratora krzyżackiego, urzędującego na zamku w Unisławiu.

W 1457 roku torunianin Hermann Pape otrzymał dobra w zastaw od wojewody chełmińskiego za 600 grzywien. W 1520 roku król Zygmunt I Stary nadał wieś Wybcz miastu Toruniowi w zamian za zamek w Świeciu, a w 1534 roku miasto zastawiło majątek Karolowi Wypczyńskiemu (von Weypitz). Od XVII wieku Toruń wielokrotnie dzierżawił wieś patrycjatowi toruńskiemu, więc Wybcz przechodził z rąk do rąk.W 1921 roku właścicielami tych ziem byli Jan Borczyński i jego żona Wiktoria. Tuż przed II wojną światową nastąpiła częściowa parcelacja majątku za wyjątkiem 75 ha, w obrębie których znajdował się dwór i park. Osadzono tu kilka rodzin górali ze wsi koło Rabki. Po wojnie pałac stał opuszczony, a w 1948 roku adaptowano go na szkołę.

Pałac w Wybczu

Pałac wybudowany w stylu eklektycznym pochodzi z lat 1858-61, powstał wg projektu architekta Martiny z Torunia, przebudowany, uproszczony i pozbawiony wielu zdobień w 1948 roku, w czasie adaptacji dla szkoły.Wokół pałacu rozlega się park o powierzchni około 4,5 ha, z wieloma gatunkami drzew i krzewów, również z pomnikami przyrody. W Parku odnaleźć można szczątki grobowca rodu von Parpart.

Wybcz noclegi

Wybcz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
53°11'1N, 18°26'53E
16 czerwiec 2016
28 styczeń 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Wasze podróże do

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację