Wrocław leżący na wyspach nad Odrą, to cudowna stolica Dolnego Śląska o bardzo bogatej przeszłości, liczącej ponad 1000 lat. To jedno z najciekawszych, a przy tym najpiękniejszych miast w Polsce, niezwykle atrakcyjne dla mieszkańców i turystów. Wrocław jako stolica województwa dolnośląskiego stanowi najważniejszy ośrodek kulturalny, ekonomiczny, akademicki, ale i turystyczny południowo - zachodniej Polski! Wrocław nazywany jest Wenecją Północy, naliczyć się tutaj można 130. mostów, ponadto jest to miasto kościołów, 400 krasnali i 5000 afrykańskich zwierząt 🙂 Nie dziwi więc, że Wrocław zwyciężył w prestiżowym konkursie European Best Destination 2018!

Wroclove - miasto uwielbiane przez turystów
Już przy pierwszej wizycie urzekło mnie to miasto, a każde kolejne odwiedziny Wrocławia tylko potwierdzały pierwsze rewelacyjne wrażenie. Swe bogactwo, znaczenie i różnorodność kulturową Wrocław zawdzięcza kontaktom handlowym i mieszającej się historii pomiędzy Polską, Czechami i Niemcami od najdawniejszych czasów i choć był on przez wieki pod obcym panowaniem, polskość nigdy się we Wrocławiu nie zatraciła, co szczególnie daje się odczuć na Ostrowie Tumskim! Turyści kochają Wrocław, nie może być inaczej 🙂

Wrocław - atrakcje
Do Wrocławia bardzo chętnie przyjeżdżają turyści z całej Polski, ale oczywiście i zza zagranicy, a to za sprawą unikatowych i cudnych miejsc w tym mieście, które jest atrakcyjne przez cały rok. Liczba wspaniałych zabytków i atrakcji we Wrocławiu jest tak duża, że nie sposób ich wszystkich zobaczyć podczas jednego wyjazdu. Tutaj zobaczysz te najlepsze atrakcje Wrocławia - najpiękniejsze, najważniejsze, te, które najbardziej warto odwiedzić. Poznaj top atrakcje Wrocławia!
1. Rynek we Wrocławiu
Wspaniały Rynek we Wrocławiu zawsze tętni życiem, a urodą dorównuje innym słynnym Rynkom w Polsce - w Krakowie czy Poznaniu. Wrocławski Rynek to trzeci największy rynek w Polsce, tylko nieco mniejszy od największego Rynku w Krakowie oraz placu w Olecku. To również jeden z najstarszych placów targowych w Polsce, pamięta jeszcze XIII wiek.
Obok wielu zabytków na Rynku we Wrocławiu, np. Starego Ratusza i pięknych, kolorowych kamieniczek, stoi też dość nowy twór - a mianowicie efektowna fontanna ze szklanych płyt, stojąca przy pierzei zachodniej. Historycy nie przywitali jej z otwartymi ramionami, ale przyjęła się na dobre i jest rozpoznawalna dziś przez większość Polaków, stanowiąc przyjemną ochłodę w gorące dni. Na mnie spore wrażenie za każdym razem robi zespół kamieniczek narożnych pod nazwą Jaś i Małgosia. Stoją przed kościołem garnizonowym, stanowiąc swoistą bramę do niego. Małgosia jako kobieta jest bardziej zdobna i okazała, mniejszy Jaś pozostaje w jej cieniu i pozwala jej błyszczeć.


2. Stary Ratusz i Piwnica Świdnicka we Wrocławiu
Wrocławski rynek poszczycić się może cudnym Starym Ratuszem o gotyckich cechach. To serce tego wielkiego placu, jego najbardziej charakterystyczny element, a przy tym najokazalsza budowla tego typu w całym kraju, z wieżą o wysokości 66 m! W podziemiach Starego Ratusza kryje się Piwnica Świdnicka - najstarsza restauracja w Polsce i jedna z najstarszych w Europie, działająca nieprzerwanie do dziś! Można tu skosztować słynnych miodów pitnych. W gotyckim ratuszu mieści się też oddział Muzeum Miejskiego. Wrocławski Stary Ratusz to jeden z symboli miasta!
Stary Ratusz, Rynek, Wrocław



3. Ostrów Tumski i katedra we Wrocławiu
Tak to już jest, że opisując Wrocław stale trzeba używać słów najstarszy, najpiękniejszy czy najważniejszy 🙂 Nie inaczej jest z magicznym Ostrowem Tumskim - najstarszą częścią Wrocławia ze wspaniałą Katedrą z XIII-XIV wieku. Gotycka świątynia jest najcenniejszym sakralnym zabytkiem miasta i jednym z najcenniejszych w kraju. W czasie wojny, a właściwie już po jej zakończeniu, została doszczętnie zniszczona, ale pieczołowicie ją odbudowano, choć pojawiły się plany, by wyburzyć to, co z niej zostało. Ostatecznie państwo jednak zadecydowało inaczej i postanowiono odbudować to, co najbardziej kojarzy się w tym mieście z historią Polski, bo jak wiadomo przed wojną Wrocław długo był niemiecki.
Na Ostrowie Tumskim poza katedrą stoi też kilka innych kościołów, w tym najstarsza budowla we Wrocławiu w pełni zachowana i zarazem najstarszy czynny do dziś kościół w mieście. To kościół Św. Idziego z 1220 roku! Odnaleźć tu można również wielką ciekawostkę - kościół w kościele, a mianowicie gotycką kolegiatę Św. Krzyża, gdzie w podziemiach mieści się kolejny gotycki kościół - Św. Bartłomieja. Ta osobliwość sakralna stoi przy Placu Kościelnym.
Ostrów Tumski, Plac Katedralny, Wrocław



4. Zoo Wrocław z Afrykarium
Turyści bardzo chętnie odwiedzają też we Wrocławiu popularne w całym kraju wrocławskie Zoo, rozsławione jeszcze lata temu przez Państwa Gucwińskich w programie telewizyjnym "Z kamerą wśród zwierząt". Spore Zoo Wrocław z ciekawymi wybiegami stało się jeszcze bardziej atrakcyjne w 2014 roku, kiedy udostępniono tu niezwykle nowoczesne i piękne Afrykarium - niesamowity obiekt z akwariami, basenami i tunelami pełnymi afrykańskich stworzeń. To unikat nie tylko w Polsce, ale i na świecie!
Zoo Wrocław, ul. Wróblewskiego 1-5, Wrocław

5. Wrocławskie krasnale
Mówiąc o atrakcjach Wrocławia nie sposób pominąć krasnali - słynnych wrocławskich krasnali, które dosłownie opanowały to miasto i stały się jego najprzyjemniejszym symbolem! Są na chodnikach, w zaułkach, na klombach, latarniach... Ciekawa jest ich historia, związana z walką z komunistyczną władzą. Dziś są setki krasnali we Wrocławiu, mówi się, że około 400, ale kto by je zliczył? Wszystkie podobnej, niewielkiej wysokości, nie tylko wystawiane przez włodarzy miasta, ale i prywatne obiekty. Co ciekawe, zawsze z zachowaniem stylu! Kilka z nich ma twarz konkretnej osoby, np. Krasnal Jana Miodka stojący przed uniwersyteckim budynkiem Filologii Polskiej przy ulicy Nankiera 15. Warto zaopatrzyć się w mapkę krasnali i urządzić zabawę dzieciakom odszukując je w różnych punktach miasta 🙂 Działa też apka ułatwiająca poszukiwanie krasnali!


6. Jatki we Wrocławiu
Mnie urzekły Jatki wrocławskie, wśród wielu urokliwych uliczek to one właśnie szczególnie się wyróżniają. Znajdują się całkiem niedaleko Rynku, za kościołem Garnizonowym. To brukowany zaułek, gdzie już od XII wieku sprzedawano mięso. Dziś biedne zwierzęta upamiętnia pomnik Ku Czci Zwierząt Rzeźnych. Wymowa jednak tego miejsca jest dziś bardzo przyjemna, pomnik uroczy i na pewno spodoba się dzieciom, bo składa się z małych zwierzaków - cielaczka, świnki czy koguta, za to zabytkowe zabudowania z charakterystycznymi zadaszeniami wykorzystywane są dziś przez galerie sztuki i pracownie artystyczne. Na pewno znajdziesz tu ciekawą pamiątkę z Wrocławia.
Jatki, ul. Jatki, Wrocław


7. Kolejkowo Wrocław
Kolejkowo we Wrocławiu to prawdziwy hit, uwielbiany przez dzieci, ale atrakcyjny również dla dorosłych, głównie mężczyzn, którzy mają zamiłowanie do pociągów, torów i ruchomych kolejek. Kolejkowo Wrocław to największa w Polsce makieta kolejowa. Pociągi tutaj naprawdę jeżdżą, ludzie stoją na stacji, pracują w polu, piją kawę w kawiarni. Dzień mieni się tutaj z nocą, a do tego wśród niewielkich postaci zobaczysz maleńkie wrocławskie krasnale. Przez lata Kolejkowo Wrocław mieściło się na zabytkowym Dworcu Świebodzkim, ale obecnie przeniosło się do słynnego wrocławskiego Sky Tower, gdzie jest więcej przestrzeni i mniej barier komunikacyjnych, przez co obiekt będzie dostępny również dla osób niepełnosprawnych.
Kolejkowo Wrocław, Sky Tower, ul. Powstańców Śląskich 95, Wrocław

8. Hydropolis we Wrocławiu
Hydropolis to bardzo nowoczesne w swej formie Centrum nauki i wiedzy o wodzie, to nietypowe i unikatowe w swej formie muzeum, mieszczące się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody pitnej, a oferujące wystawy multimedialne, dobrze przemawiające do wyobraźni młodych odbiorców.
Tutaj dowiesz się wielu ciekawostek o wodzie, ale uzmysłowisz sobie również, jak bardzo ona jest potrzebna do życia i jakie są współczesne zagrożenia dla jakości wód na świecie. To bardzo dobra lekcja nie tylko dla dzieci, ale i ich rodziców!
Hydropolis, ul. Na Grobli 17, Wrocław

9. Sky Tower we Wrocławiu
Sky Tower to jedna z największych atrakcji we Wrocławiu, a na pewno najwyższa. To nowy symbol miasta - najwyższy biurowiec w Polsce liczący 212 m! Mieści się tu m.in. centrum handlowe, a na 49 piętrze powstał fantastyczny punkt widokowy, oblegany przez turystów. Od 2021 roku będzie miało tutaj siedzibę słynne wrocławskie Kolejkowo!
Sky Tower, ul. Powstańców Śląskich 95, Wrocław
10. Park Iluminacji na Zamku Topacz
Co prawda Park Iluminacji nie znajduje się w samym Wrocławiu, ale ledwie kilka kilometrów dalej, a to atrakcja, której nie chcesz pominąć. Czynny jest w okresie zimowym w parku przy luksusowym Zamku Topacz i oferuje bajkową krainę rozświetloną tysiącami lampek! Sam zamek też jest świetny, bowiem poza hotelem oferuje fajną atrakcję turystyczną - Muzeum Motoryzacji.
Park Iluminacji Zamek Topacz, ul. Główna 12, Ślęza
11. Nowy Ratusz we Wrocławiu
Powróćmy na chwilę na wrocławski rynek, gdzie obok Starego Ratusza wznosi się od XIX wieku gmach Nowego Ratusza, w którym dziś mieści się sala posiedzeń rady miasta oraz gabinet prezydenta Wrocławia. W podziemie zaprasza natomiast Restauracja Spiż, gdzie warzy się pyszne piwo w najstarszym mini browarze w Polsce. Dostępne tylko na miejscu, mogę zapewnić, że miodowe jest pyszne, choć nie tylko miodowe 🙂 Mieliśmy okazję je skosztować i posilić się z naszym przemiłym przewodnikiem po Wrocławiu - Arkiem Försterem 🙂
Nowy Ratusz, ul. Sukiennice 9, Wrocław



12. Panorama Racławicka we Wrocławiu
Słynna w całej Polsce Panorama Racławicka to Oddział Muzeum Narodowego, który odwiedziło wielu z nas jeszcze w czasach szkolnych. Panorama przedstawia epizody z bitwy pod Racławicami, która miała miejsce podczas insurekcji kościuszkowskiej - 4 kwietnia 1794 roku. Obraz ten ma imponujące wymiary - 114 x 15 m, a autorami są Wojciech Kossak i Jan Styka, którzy namalowali go z okazji 100-nej rocznicy bitwy, dla pokrzepienia narodu.
Panorama Racławicka, ul. Purkyniego 11, Wrocław
13. Hala Stulecia we Wrocławiu
Unikatowa Hala Stulecia nazywana też Halą Ludową to wybitne dzieło architektury, wpisane dziś na prestiżową Listę Unesco. Hala Stulecia powstała w latach 1911-13 według projektu Maxa Berga, w stylu ekspresjonistycznym. W hali odbywają się koncerty, targi i inne wydarzenia kulturalne oraz biznesowe. Halę Stulecia we Wrocławiu otacza pergola, wielka fontanna, a całość należy do Parku Szczytnickiego z modernistycznymi zabudowaniami Wuwa. Blisko stąd do Zoo Wrocław.
Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1, Wrocław


14. Fontanna Multimedialna we Wrocławiu
Wielka, kolorowa fontanna to nie tylko ozdoba w Parku Szczytnickim, przy Hali Stulecia, ale zarazem wielka atrakcja. Uwielbiają ją dzieci, ale i dorośli. Latem często oblegana, stanowi miejsce zabaw. Otacza ją pergola.
Fontanna, ul. Wystawowa, Wrocław
15. Ogród Japoński we Wrocławiu
Ogród Japoński to miejsce unikatowe, romantyczne i piękne, idealne dla wszystkich miłośników przyrody i ogrodnictwa. Elementy ogrodów japońskich na stałe weszły już do naszych ogrodów, warto zobaczyć jeden z pierwowzorów tej mody. Warto wiedzieć, że wrocławski Ogród Japoński to jeden z niewielu już śladów po Wystawie Światowej z 1913 roku, jakie pozostały we Wrocławskim Parku Szczytnickim. Od 1996 roku prowadzono tu prace rewaloryzacyjne przy udziale specjalistów japońskich z miasta Nagoya.
Ogród Japoński, ul. Mickiewicza, Wrocław
16. Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu
Muzeum Pana Tadeusza na Rynku to oddział wrocławskiego Ossolineum. Najcenniejszym eksponatem Muzeum Pana Tadeusza jest rękopis tego słynnego dzieła Adama Mickiewicza, ponadto muzeum przedstawia wystawę Misja: Polska. Ossolineum przeniesiono do Wrocławia po wojnie ze Lwowa, podobnie jak pomnik Fredry z Rynku. Spora część dzisiejszych mieszkańców Wrocławia ma właśnie lwowskie korzenie, ponieważ ludność z tamtych rejonów była tutaj wówczas przesiedlona. Dotyczyło to w dużej mierze inteligencji.
Muzeum Pana Tadeusza, Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6, Wrocław

17. Opera Wrocławska
Wielkie wrażenie na turystach robi we Wrocławiu efektowna i zdobna Opera Wrocławska, zaprojektowana przez słynnego Langhansa syna, który wraz z ojcem tworzył słynne dzieła nie tylko we Wrocławiu, ale m.in. w Berlinie. Ta efektowna budowla z lat 1839-41 mimo zawirowań wojennych zachowała do dzisiaj we wnętrzu większość zdobień z XIX wieku, np. plafon z portretami kompozytorów, główny żyrandol, który niegdyś był gazowy, a obecne przerobiony jest na elektryczny czy loża cesarska. Ciekawostką jest, że powierzchnia złocona prawdziwym złotem w operze to aż 10 tysięcy m², a powierzchnia kryształowych luster to 200 m²!
Opera Wrocławska, ulica Świdnicka 35, Wrocław

18. Uniwersytet Wrocławski
Na uwagę na pewno zasługuje we Wrocławiu kompleks Uniwersytetu Wrocławskiego, który w gmachu głównym kryje perłę wrocławskiego baroku - Aulę Leopoldina i salę muzyczną - Oratorium Marianum.
Barokowy budynek Uniwersytetu Wrocławskiego stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów całego Wrocławia i tworzy wspaniałą panoramę nad Odrą.
Uniwersytet Wrocławski, ul. Uniwersytecka, Wrocław

19. Dzielnica Czterech Wyznań we Wrocławiu
Mało kto wie, że we Wrocławiu zachowała się żydowska bożnica - Synagoga Pod Białym Bocianem, czynna do dzisiaj, w dawnej dzielnicy żydowskiej. Obecnie ta okolica, przy ulicy Pawła Włodkowica, nosi nazwę Dzielnica Czterech Wyznań, bowiem stojąc tu zobaczymy cztery świątynie różnych wyznań: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, rzymskokatolicki kościół Św. Antoniego z Padwy, ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej i właśnie synagogę Pod Białym Bocianem.
Dzielnica Czterech Wyznań, ul. Św. Antoniego, Wrocław


20. Pałac Królewski we Wrocławiu
Wrocławski Pałac Królewski, zwany inaczej pałacem Spätgenów lub zamkiem królów pruskich to tak naprawdę zespół pałacowy stanowiący od XVIII do XX wieku rezydencję pruskich królów z dynastii Hohenzollernów. Pierwszy pałac stanął tu około 1710 roku. Dziś mieści się tu siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia, które zaprasza na wystawę "1000 lat Wrocławia". Ponadto zobaczysz tu apartamenty królewskie, Muzeum Sztuki Medalierskiej i piękne barokowe ogrody
Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław
21. Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu
O ile Pałac Królewski opowiada o dawnych dziejach Wrocławia, o tyle nowszą część historii Wrocławia poznasz w nowoczesnym centrum wiedzy, w zabytkowej Zajezdni, przy ulicy Grabiszyńskiej. Tutaj tematyka skupia się głównie na latach II wojny światowej i na realiach, jakie panowały we Wrocławiu i Europie przed nią oraz po wojnie. Sporej wystawy doczekała się tu również Solidarność.
Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184, Wrocław

22. Mosty we Wrocławiu
Cudny jest Wrocław i unikatowy, nazywany Wenecją Północy! To miasto 100 mostów, 12 wysp, Odry i jej czterech dopływów. Tak naprawdę we Wrocławiu zobaczysz około 130 mostów, a większość z nich to obiekty zabytkowe. Najsłynniejszy jest Most Grunwaldzki, ale turystów urzeka też Most Tumski. Z kolei nowoczesny most Rędziński szczyci się najdłuższym przęsłem w Polsce!

Wielokulturowość Wrocławia
Wrocław nazywany Kwiatem Europy to Europejska Stolica Kultury 2016! Miasto zachwyci każdego - piękna architektura, urocze zaułki, zielone połacie, restauracje i knajpki z niecodziennym klimatem, prężnie działające ośrodki kulturalne i rekreacyjne oraz niepowtarzalna, kosmopolityczna atmosfera miasta sprawiają, że nie chce się stąd wyjeżdżać. Tutaj każdy jest u siebie i tak właśnie powinien się czuć, bo tolerancja to drugie imię Wrocławia! Jak w mało którym innym polskim mieście przeplatają się tutaj historie kilku narodów o różnych wyznaniach. A do tego wielowiekowe tchnienie na Ostrowie Tumskim, miejscu wyjątkowym nie tylko w skali Polski.

Wrocław - krótka historia
Wrocław liczy sobie ponad 1000 lat historii i była to historia burzliwa, niosąca wiele gorzkich łez, ale i wzniosłych momentów. Zdecydowaną większość swych dziejów Wrocław pozostawał poza polskimi granicami. Polska była tutaj na początku, a potem przeplatały się losy Wrocławia jako miasta czeskiego, austriackiego, pruskiego, a na końcu niemieckiego. Ponownie w Polsce Wrocław znalazł się dopiero w XX wieku. Początkowo planowano, że Wrocław będzie miastem granicznym, ale ostatecznie w całości stał się polskim ośrodkiem i stolicą bardzo atrakcyjnego regionu! Zarówno Wrocław, jak i cały Dolny Śląsk są uwielbiane przez turystów!

Czy warto odwiedzić Wrocław?
Na to pytanie wg mnie jest tylko jedna odpowiedź - zdecydowanie warto odwiedzić Wrocław! I to nie tylko ze względu na mnogość wrocławskich atrakcji, ale również z powodu klimatu i uroku, z jakiego słynie to miasto. To perełka wśród polskich miast i jedno z moich ulubionych miejsc w Polsce. Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik po atrakcjach Wrocławia ułatwi Ci jego zwiedzanie, a przede wszystkim zachęci Cię do jego odwiedzenia 🙂


Gdzie spać we Wrocławiu?
Jeśli planujesz we Wrocławiu dłuższy pobyt z noclegiem, polecam Ci Art Hotel przy ulicy Kiełbaśniczej, to jest w samym centrum Wrocławia, tuż za Rynkiem, a dokładniej między kościołem garnizonowym a urokliwymi Jatkami. Hotel poza komfortowymi pokojami w zabytkowej kamienicy oferuje śliczną restaurację, warto zajść do ostatniej sali i poczuć się jak na wakacjach w kraju śródziemnomorskim 🙂 Nam przypadło do gustu to miejsce.
Więcej hoteli i noclegów we Wrocławiu znajdziesz poniżej.



Wrocław noclegi
Wrocław to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz
noclegi w tym miejscu.
Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!