Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Willa Generała
ul. Wolności 30, Częstochowa

50°48'26" N, 19°7'4" E

Willa Generała w Częstochowie to budynek wzniesiony na terenach wielkiego Księcia Romanowa mniej więcej w tym samym czasie, co Dom Księcia czyli u początku XX wieku. Jest to cenny przykład modernistycznej willi na terenie Częstochowy otoczonej ogrodem z początku XX wieku. Swoją nazwę zawdzięcza generałowi Januszowi Gąsiorowskiemu, który weń zamieszkał po przejęciu budynku przez Państwo Polskie po wojnie. Mieszkał tu również Józef Myczko i Stanisław Banaszek. Później siedzibę w niej miało Biuro Wystaw Artystycznych.W roku 1977 willa została przekazana do użytku jednemu z wydziałów urzędu miasta – Wydziałowi Kultury i Sztuki, następnie po remoncie w 2010 roku ulokowano tam jeden z oddziałów Muzeum Częstochowskiego – Centrum Promocji Młodych oraz Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy i inne działy muzealne.

W 2017 roku Centrum Promocji opuściło Willę, która z powrotem weszła w dyspozycję Urzędu Miasta.

Sam budynek jest dwukondygnacyjny o prostej bryle z pewnego rodzaju narożnym wykuszem, który zakończony jest tarasem. Od strony ulicy Wolności znajdują się trzy osie, w których górne okna zakończone są łukiem, w środkowym pasie okno jest tylko jedno większe od pozostałych, nad środkową osią nadstawka na dachu w kształcie łuku. Od strony ulicy Focha wyróżnia budynek trójkątny szczyt.Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020