Kościół w Wilkowisku, Adam Prończuk

Wilkowisko

(4.2 głosów: 11)

Wilkowisko to miejscowość w województwie małopolskim, leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej, pomiędzy Tymbarkiem i Kasiną Wielką, niedaleko Limanowej. Dojazd od drogi nr 28 zajmuje około15 minut, zjazd oznakowany.Historia Wilkowiska

Miejscowość poszczycić może się naprawdę długą historią, biorącą początek w średniowieczu, pierwsza osada podobno powstała tutaj już okolo VI wieku. Pisane notki o wsi pojawiły się jednak dopiero I połowie XIV wieku. Wtedy też powstał pierwszy kościół, których później zbudowano jeszcze kilka, za każdym razem jednak były niszczone w pożarach.

Zabytki w Wilkowisku

Wilkowisko słynie z pięknego drewnianego kościółka Św. Katarzyny Aleksandryjskiej z baniastym barokowym hełmem. Świątynia wybudowana została w latach 1917-23, na wzór poprzedniej, która spłonęła w wielkim pożarze 28 stycznia 1916 roku.W świątyni znajduje się kilka ciekawych elementów wyposażenia, m.in. ze starszych kościołów. Zobaczyć tu można kilka ołtarzy, ten główny - późnobarokowy pochodzi z kościoła z Limanowej i zdobią go figura NMP z Lourdes oraz Obraz MB Dobrej Opieki.

Inne zabytki w Wikowisku to plebania z XIX wieku mająca charakter szlacheckiego dworku oraz kapliczki. Na górze Dział stoi natomiast Krzyż Jubileuszowy.Wilkowisko noclegi

Wilkowisko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Wilkowisku. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°45'23N, 20°15'17E
28 styczeń 2016
29 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację