Kościół w Wilkowisku, Adam Prończuk

Wilkowisko

(4.2 głosów: 11)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wilkowisko to miejscowość w województwie małopolskim, leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej, pomiędzy Tymbarkiem i Kasiną Wielką, niedaleko Limanowej. Dojazd od drogi nr 28 zajmuje około15 minut, zjazd oznakowany.

Historia Wilkowiska

Miejscowość poszczycić może się naprawdę długą historią, biorącą początek w średniowieczu, pierwsza osada podobno powstała tutaj już okolo VI wieku. Pisane notki o wsi pojawiły się jednak dopiero I połowie XIV wieku. Wtedy też powstał pierwszy kościół, których później zbudowano jeszcze kilka, za każdym razem jednak były niszczone w pożarach.Zabytki w Wilkowisku

Wilkowisko słynie z pięknego drewnianego kościółka Św. Katarzyny Aleksandryjskiej z baniastym barokowym hełmem. Świątynia wybudowana została w latach 1917-23, na wzór poprzedniej, która spłonęła w wielkim pożarze 28 stycznia 1916 roku.

W świątyni znajduje się kilka ciekawych elementów wyposażenia, m.in. ze starszych kościołów. Zobaczyć tu można kilka ołtarzy, ten główny - późnobarokowy pochodzi z kościoła z Limanowej i zdobią go figura NMP z Lourdes oraz Obraz MB Dobrej Opieki.Inne zabytki w Wikowisku to plebania z XIX wieku mająca charakter szlacheckiego dworku oraz kapliczki. Na górze Dział stoi natomiast Krzyż Jubileuszowy.

Atrakcje Wilkowiska

Noclegi w Wilkowisku

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Wilkowisko - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Wilkowiska

Turyści najczęściej odwiedzają: Drewniany kościół w Wilkowisku, a potem i .

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022