49°45'23" N, 20°15'17" E
Małopolskie
2016-01-28
2020-01-29 02:00

Opis Wilkowiska

Wilkowisko to miejscowość w województwie małopolskim, leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej, pomiędzy Tymbarkiem i Kasiną Wielką, niedaleko Limanowej. Dojazd od drogi nr 28 zajmuje około15 minut, zjazd oznakowany.Historia Wilkowiska

Miejscowość poszczycić może się naprawdę długą historią, biorącą początek w średniowieczu, pierwsza osada podobno powstała tutaj już okolo VI wieku. Pisane notki o wsi pojawiły się jednak dopiero I połowie XIV wieku. Wtedy też powstał pierwszy kościół, których później zbudowano jeszcze kilka, za każdym razem jednak były niszczone w pożarach.

Zabytki w Wilkowisku

Wilkowisko słynie z pięknego drewnianego kościółka Św. Katarzyny Aleksandryjskiej z baniastym barokowym hełmem. Świątynia wybudowana została w latach 1917-23, na wzór poprzedniej, która spłonęła w wielkim pożarze 28 stycznia 1916 roku.

W świątyni znajduje się kilka ciekawych elementów wyposażenia, m.in. ze starszych kościołów. Zobaczyć tu można kilka ołtarzy, ten główny - późnobarokowy pochodzi z kościoła z Limanowej i zdobią go figura NMP z Lourdes oraz Obraz MB Dobrej Opieki.Inne zabytki w Wikowisku to plebania z XIX wieku mająca charakter szlacheckiego dworku oraz kapliczki. Na górze Dział stoi natomiast Krzyż Jubileuszowy.

Wilkowisko noclegi

Wilkowisko to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Wilkowisku. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Adam Prończuk Krajtroter 16443 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pensjonat Skalny
WySpa Mszanka

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021