49°45'23" N
20°15'17" W
Małopolskie
2016-01-28 13:57:33
Zdjęcia Wilkowiska (1)

Wilkowisko to miejscowość w województwie małopolskim, leżąca na Szlaku Architektury Drewnianej, pomiędzy Tymbarkiem i Kasiną Wielką, niedaleko Limanowej. Dojazd od drogi nr 28 zajmuje około15 minut, zjazd oznakowany.Historia Wilkowiska

Miejscowość poszczycić może się naprawdę długą historią, biorącą początek w średniowieczu, pierwsza osada podobno powstała tutaj już okolo VI wieku. Pisane notki o wsi pojawiły się jednak dopiero I połowie XIV wieku. Wtedy też powstał pierwszy kościół, których później zbudowano jeszcze kilka, za każdym razem jednak były niszczone w pożarach.

Zabytki w Wilkowisku

Wilkowisko słynie z pięknego drewnianego kościółka Św. Katarzyny Aleksandryjskiej z baniastym barokowym hełmem. Świątynia wybudowana została w latach 1917-23, na wzór poprzedniej, która spłonęła w wielkim pożarze 28 stycznia 1916 roku.

W świątyni znajduje się kilka ciekawych elementów wyposażenia, m.in. ze starszych kościołów. Zobaczyć tu można kilka ołtarzy, ten główny - późnobarokowy pochodzi z kościoła z Limanowej i zdobią go figura NMP z Lourdes oraz Obraz MB Dobrej Opieki.Inne zabytki w Wikowisku to plebania z XIX wieku mająca charakter szlacheckiego dworku oraz kapliczki. Na górze Dział stoi natomiast Krzyż Jubileuszowy.

Wilkowisko atrakcje

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Noclegi

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: