Wieża wyciągowa w Zabrzu

Zdjęcia (3)

Skansen przy Kopalni Guido

Na powierzchni zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu dostępny jest niewielki skansen związany z przemysłem wydobywczym. Można go zwiedzać bezpłatnie. Wystawione są tu rożne elementy, które w dawnej kopalni pełniły ważne funkcje. Jest też gablota, a właściwie dwie z dawnymi odznakami górniczymi. Nie brakuje wagoników, elementów dawnego taśmociągu, wyposażenia markowni itp.Wieża kopalniana w Zabrzu

Jednak zdecydowanie największym elementem tego górniczego skansenu jest koło zamachowe dawnej wieży wyciągowej, służące do podnoszenia węgla za pomocą dwóch zbiorników wypróżnianych spodem. Cokolwiek by to znaczyło dla laika przytaczam słowa przewodnika, który przed zjazdem do zabytkowej kopalni oprowadza chętnych po skansenie. Wieża, której charakterystyczne koło wyciągowe górowało dawniej nad miastem pochodzi z okresu XX-lecia międzywojennego.

Wieża wyciągowa została wybudowana w 1933 roku według projektu inż. Ryszarda Heilemana z Katowic. Jest to wieża typu zastrzałowego o żelbetowej konstrukcji i wysokości 42 m, posiadała dwa koła, takie linowe o średnicy 5,5 m ustawione równolegle obok siebie. Wraz z urządzeniami towarzyszącymi była w stanie wydobyć na powierzchnię ponad 500 ton węgla na godzinę!To ewenement w czasach międzywojnia. Do czasów obecnych zachowało się tylko jedno koło z tej wieży. Dziś można to koło zamachowe, nierozerwalnie związane z historią przemysłu wydobywczego, oglądać w Zabrzu, w skansenie tuż obok zabytkowej Kopalni Guido.

Kopalnia Guido i Skansen
ul. 3 Maja 93, Zabrze
tel. 32/ 630-30-91 wew. 2200
www.kopalniaguido.pl

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: