Kopalnia Guido wieża wyciągowa

Wieża wyciągowa w Zabrzu

(4.6 głosów: 22)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Skansen przy Kopalni Guido

Na powierzchni zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu dostępny jest niewielki skansen związany z przemysłem wydobywczym. Można go zwiedzać bezpłatnie. Wystawione są tu rożne elementy, które w dawnej kopalni pełniły ważne funkcje. Jest też gablota, a właściwie dwie z dawnymi odznakami górniczymi. Nie brakuje wagoników, elementów dawnego taśmociągu, wyposażenia markowni itp.Wieża kopalniana w Zabrzu

Jednak zdecydowanie największym elementem tego górniczego skansenu jest koło zamachowe dawnej wieży wyciągowej, służące do podnoszenia węgla za pomocą dwóch zbiorników wypróżnianych spodem. Cokolwiek by to znaczyło dla laika przytaczam słowa przewodnika, który przed zjazdem do zabytkowej kopalni oprowadza chętnych po skansenie. Wieża, której charakterystyczne koło wyciągowe górowało dawniej nad miastem pochodzi z okresu XX-lecia międzywojennego.

koło zamachowe
koło zamachowe

Wieża wyciągowa została wybudowana w 1933 roku według projektu inż. Ryszarda Heilemana z Katowic. Jest to wieża typu zastrzałowego o żelbetowej konstrukcji i wysokości 42 m, posiadała dwa koła, takie linowe o średnicy 5,5 m ustawione równolegle obok siebie. Wraz z urządzeniami towarzyszącymi była w stanie wydobyć na powierzchnię ponad 500 ton węgla na godzinę!To ewenement w czasach międzywojnia. Do czasów obecnych zachowało się tylko jedno koło z tej wieży. Dziś można to koło zamachowe, nierozerwalnie związane z historią przemysłu wydobywczego, oglądać w Zabrzu, w skansenie tuż obok zabytkowej Kopalni Guido.

, mokunka
, mokunka

Kopalnia Guido i Skansen
ul. 3 Maja 93, Zabrze
tel. 32/ 630-30-91 wew. 2200
www.kopalniaguido.plGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Wieża wyciągowa w Zabrzu na mapie

Poniżej znajdziesz mapę Zabrza wraz z zaznaczoną atrakcją. Zaznaczone są również inne atrakcje, które możesz zobaczyć w pobliżu. Im większa i ciemniejsza jest pinezka, tym ważniejsza to atrakcja. Po kliknięciu w pinezkę pojawi się nazwa i zdjęcie atrakcji wraz z linkiem do jej szczegółów.

Zabrze noclegi

Zabrze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zabrze
Muzea i skanseny
Normalna
skanseny obiekty industrialne
50°17'21N, 18°47'31E
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021