Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°17'21" N, 18°47'31" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Skansen przy Kopalni Guido

Na powierzchni zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu dostępny jest niewielki skansen związany z przemysłem wydobywczym. Można go zwiedzać bezpłatnie. Wystawione są tu rożne elementy, które w dawnej kopalni pełniły ważne funkcje. Jest też gablota, a właściwie dwie z dawnymi odznakami górniczymi. Nie brakuje wagoników, elementów dawnego taśmociągu, wyposażenia markowni itp.Wieża kopalniana w Zabrzu

Jednak zdecydowanie największym elementem tego górniczego skansenu jest koło zamachowe dawnej wieży wyciągowej, służące do podnoszenia węgla za pomocą dwóch zbiorników wypróżnianych spodem. Cokolwiek by to znaczyło dla laika przytaczam słowa przewodnika, który przed zjazdem do zabytkowej kopalni oprowadza chętnych po skansenie. Wieża, której charakterystyczne koło wyciągowe górowało dawniej nad miastem pochodzi z okresu XX-lecia międzywojennego.

koło zamachowe
koło zamachowe

Wieża wyciągowa została wybudowana w 1933 roku według projektu inż. Ryszarda Heilemana z Katowic. Jest to wieża typu zastrzałowego o żelbetowej konstrukcji i wysokości 42 m, posiadała dwa koła, takie linowe o średnicy 5,5 m ustawione równolegle obok siebie. Wraz z urządzeniami towarzyszącymi była w stanie wydobyć na powierzchnię ponad 500 ton węgla na godzinę!

To ewenement w czasach międzywojnia. Do czasów obecnych zachowało się tylko jedno koło z tej wieży. Dziś można to koło zamachowe, nierozerwalnie związane z historią przemysłu wydobywczego, oglądać w Zabrzu, w skansenie tuż obok zabytkowej Kopalni Guido.Kopalnia Guido i Skansen
ul. 3 Maja 93, Zabrze
tel. 32/ 630-30-91 wew. 2200
www.kopalniaguido.pl

Zabrze noclegi

Zabrze to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1139907 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020