, Danusia

Smołdzino to niewielka wioska leżąca na Pomorzu, pomiędzy Jeziorami Gardno i Łebsko, obok Słowińskiego Parku Narodowego. Przy wjeździe to owego Smołdzina wznosi się Rowokół - wzgórze polodowcowe o wysokości 115 m n.p.m.Kult pogański w Smołdzinie

W okresie wczesnego średniowiecza Rowokół był ośrodkiem kultu pogańskiego, świętą górą Słowińców. Znajdowała się tutaj mała świątynia, gdzie rozpalano ogniska jako punkt orientacyjny dla żeglarzy.

Kultowa latarnia

Na przełomie XII i XIII wieku na miejscu pogańskiej świątyni wzniesiono kaplicę - miejsce kultu Najświętszej Marii Panny. Przy okazji kaplica pełniła funkcję latarni morskiej, została jednak zburzona w czasach reformacji.

Wieża widokowa

Obecnie na szczycie Rowokołu znajduje się 20-metrowa wieża widokowa, z której rozciąga się wspaniały widok na Słowiński Park Narodowy. Jest ona udostępniona do zwiedzania od maja do końca września.

Punkt Widokowy Rowokół
ul. Daszyńskiego, Smołdzino

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

54°39'21" N, 17°12'36" E
Pomorskie
2015-02-03
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą