Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Chełm
Zamki
wieże
Normalna
Lubelskie
2019-10-21
2020-01-28 13:46

Wieża kamienna
Nowosiółki-Kolonia, Stołpie

51°10'4" N, 23°20'53" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

We wsi Stołpie około 10 km od Chełma przy drodze nr 12 (Lublin-Chełm) wznosi się widoczna z daleka, tajemnicza wieża. Zbudowana jest na planie prostokąta o wymiarach 5,7 m na 6,6 m. Wnętrze ma kształt cylindryczny, a na ostatniej kondygnacji przechodzi w ośmiobok. Obecnie budowla ma 17 m wysokości i 3 kondygnacje, ale kiedyś było ich 4 lub 5. Wejście do wieży oraz największe, bogato zdobione pomieszczenie reprezentacyjne, znajdowało się na dzisiejszej najwyższej kondygnacji. Prawdopodobnie była to kaplica.Odnaleziono tu szkliwione płytki na posadzce, takie same jak w zamku Daniela Halickiego na Wysokiej Górce w Chełmie. Podobne wieże były znane i często spotykane w kulturze bizantyjskiej. Wieża w Stołpiu powstała pod koniec XII wieku i funkcjonowała prawdopodobnie do schyłku XIII wieku. Historycy i archeologowie nie są pewni do czego służyła, a przypuszczenia są różne. Mogła być budowlą obronną, ale szerokie okna nie wyglądają na strzelnice. Mogła być małym klasztorem eremitów, ale położona jest przy głównym szlaku handlowym, a nie na uboczu. Te hipotezy raczej wykluczono.

Bardziej prawdopodobne, że powstała w celu trzymania w odosobnieniu i pod kontrolą kogoś zamożnego i wpływowego np. konkurenta do tronu. Możliwe też, że służyła matce króla Daniela, która po śmierci swego męża Romana Halickiego wstąpiła do zakonu w nieznanym odosobnionym miejscu. U podnóża wieży bije źródło, uważane kiedyś za lecznicze. Obecnymi mieszkańcami budowli są gołębie.

Chełm noclegi

Chełm to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72465 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136350 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020