Wieża w Stołpiu, Joanna

Wieża w Stołpiu

(4.5 głosów: 2)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

We wsi Stołpie około 10 km od Chełma przy drodze nr 12 (Lublin-Chełm) wznosi się widoczna z daleka, tajemnicza wieża. Zbudowana jest na planie prostokąta o wymiarach 5,7 m na 6,6 m. Wnętrze ma kształt cylindryczny, a na ostatniej kondygnacji przechodzi w ośmiobok. Obecnie budowla ma 17 m wysokości i 3 kondygnacje, ale kiedyś było ich 4 lub 5. Wejście do wieży oraz największe, bogato zdobione pomieszczenie reprezentacyjne, znajdowało się na dzisiejszej najwyższej kondygnacji. Prawdopodobnie była to kaplica.Odnaleziono tu szkliwione płytki na posadzce, takie same jak w zamku Daniela Halickiego na Wysokiej Górce w Chełmie. Podobne wieże były znane i często spotykane w kulturze bizantyjskiej. Wieża w Stołpiu powstała pod koniec XII wieku i funkcjonowała prawdopodobnie do schyłku XIII wieku. Historycy i archeologowie nie są pewni do czego służyła, a przypuszczenia są różne. Mogła być budowlą obronną, ale szerokie okna nie wyglądają na strzelnice. Mogła być małym klasztorem eremitów, ale położona jest przy głównym szlaku handlowym, a nie na uboczu. Te hipotezy raczej wykluczono.

Bardziej prawdopodobne, że powstała w celu trzymania w odosobnieniu i pod kontrolą kogoś zamożnego i wpływowego np. konkurenta do tronu. Możliwe też, że służyła matce króla Daniela, która po śmierci swego męża Romana Halickiego wstąpiła do zakonu w nieznanym odosobnionym miejscu. U podnóża wieży bije źródło, uważane kiedyś za lecznicze. Obecnymi mieszkańcami budowli są gołębie.Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Wieża kamienna
Nowosiółki-Kolonia, Stołpie

GPS: 51°10'4N, 23°20'53E

Chełm noclegi

Chełm to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Chełm
Zamki
Normalna
wieże
51°10'4N, 23°20'53E
21 październik 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację