Wieża w Stołpiu, Joanna

Wieża w Stołpiu

(4.5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

We wsi Stołpie około 10 km od Chełma przy drodze nr 12 (Lublin-Chełm) wznosi się widoczna z daleka, tajemnicza wieża. Zbudowana jest na planie prostokąta o wymiarach 5,7 m na 6,6 m. Wnętrze ma kształt cylindryczny, a na ostatniej kondygnacji przechodzi w ośmiobok. Obecnie budowla ma 17 m wysokości i 3 kondygnacje, ale kiedyś było ich 4 lub 5. Wejście do wieży oraz największe, bogato zdobione pomieszczenie reprezentacyjne, znajdowało się na dzisiejszej najwyższej kondygnacji. Prawdopodobnie była to kaplica.

Odnaleziono tu szkliwione płytki na posadzce, takie same jak w zamku Daniela Halickiego na Wysokiej Górce w Chełmie. Podobne wieże były znane i często spotykane w kulturze bizantyjskiej. Wieża w Stołpiu powstała pod koniec XII wieku i funkcjonowała prawdopodobnie do schyłku XIII wieku. Historycy i archeologowie nie są pewni do czego służyła, a przypuszczenia są różne. Mogła być budowlą obronną, ale szerokie okna nie wyglądają na strzelnice. Mogła być małym klasztorem eremitów, ale położona jest przy głównym szlaku handlowym, a nie na uboczu. Te hipotezy raczej wykluczono.Bardziej prawdopodobne, że powstała w celu trzymania w odosobnieniu i pod kontrolą kogoś zamożnego i wpływowego np. konkurenta do tronu. Możliwe też, że służyła matce króla Daniela, która po śmierci swego męża Romana Halickiego wstąpiła do zakonu w nieznanym odosobnionym miejscu. U podnóża wieży bije źródło, uważane kiedyś za lecznicze. Obecnymi mieszkańcami budowli są gołębie.

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Adres

Wieża kamienna
Nowosiółki-Kolonia, Stołpie

GPS: 51°10'4N, 23°20'53E

Chełm noclegi

Chełm to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Chełm
Normalna
wieże
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022