Wieża Św. Mikołaja w Szczecinku

Wieża gotycka w Szczecinku

(3.8 głosów: 6)
Oceń i napisz opinię

Zabytkowa gotycka wieża w Szczecinku to jedyna pozostałość po późnogotyckim kościele Św. Mikołaja, rozebranego w 1909 roku, z chwilą wybudowania nowej świątyni. Zbudowana zapewne w miejscu pierwszego kościoła, jaki tu został wzniesiony około 1310 roku. Do budowy, czy może nadbudowy w końcu XVI wieku zniszczonej częściowo wieży, użyto cegły z XIV-wiecznego klasztoru Marientron koło Szczecinka, rozebranego w okresie reformacji.W 1612 roku wieża i kościół były już odbudowane, co zostało uwiecznione na winiecie przedstawiającej widok ogólny miasta na mapie Lubinusa. Wieża zakończona była barokowym hełmem dachowym, który w początku XIX wieku został przerobiony na namiotowy. Jej mury w niektórych miejscach dolnych partii sięgają 2,5 m grubości. Kościół był jednonawowy, z dość obszernym wyodrębnionym prezbiterium. Wyposażenie jego było dość skromne. Z cenniejszych rzeczy posiadał cztery srebrne kielichy gotyckie, z których jeden ufundowała ks. Anna i jeden ks. Jadwiga w I poł. XVII wieku. Część wyposażenia została przeniesiona do nowego kościoła.

Kościół otaczał cmentarz porośnięty starymi drzewami. Właśnie te drzewa wielokrotnie osłaniały go przed licznymi pożarami, których ofiarą padało często miasto (m.in. w 1583 roku). Cmentarz zamknięto na początku XIX wieku i przeniesiono w rejon ulicy Lipowej, gdzie istnieje do dziś.
Tekst: SAPiKGotycka Wieża
ul. Ks. Elżbiety, Szczecinek

Szczecinek noclegi

Szczecinek to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°42'33N, 16°41'30E
15 maj 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację