Zabytkowa gotycka wieża w Szczecinku to jedyna pozostałość po późnogotyckim kościele Św. Mikołaja, rozebranego w 1909 roku, z chwilą wybudowania nowej świątyni. Zbudowana zapewne w miejscu pierwszego kościoła, jaki tu został wzniesiony około 1310 roku. Do budowy, czy może nadbudowy w końcu XVI wieku zniszczonej częściowo wieży, użyto cegły z XIV-wiecznego klasztoru Marientron koło Szczecinka, rozebranego w okresie reformacji.
W 1612 roku wieża i kościół były już odbudowane, co zostało uwiecznione na winiecie przedstawiającej widok ogólny miasta na mapie Lubinusa. Wieża zakończona była barokowym hełmem dachowym, który w początku XIX wieku został przerobiony na namiotowy. Jej mury w niektórych miejscach dolnych partii sięgają 2,5 m grubości. Kościół był jednonawowy, z dość obszernym wyodrębnionym prezbiterium. Wyposażenie jego było dość skromne. Z cenniejszych rzeczy posiadał cztery srebrne kielichy gotyckie, z których jeden ufundowała ks. Anna i jeden ks. Jadwiga w I poł. XVII wieku. Część wyposażenia została przeniesiona do nowego kościoła.
Kościół otaczał cmentarz porośnięty starymi drzewami. Właśnie te drzewa wielokrotnie osłaniały go przed licznymi pożarami, których ofiarą padało często miasto (m.in. w 1583 roku). Cmentarz zamknięto na początku XIX wieku i przeniesiono w rejon ulicy Lipowej, gdzie istnieje do dziś.
Tekst: SAPiK
Gotycka Wieża
ul. Ks. Elżbiety, Szczecinek
Szczecinek to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.