Zabytkowa gotycka wieża w Szczecinku to jedyna pozostałość po późnogotyckim kościele Św. Mikołaja, rozebranego w 1909 roku, z chwilą wybudowania nowej świątyni. Zbudowana zapewne w miejscu pierwszego kościoła, jaki tu został wzniesiony około 1310 roku. Do budowy, czy może nadbudowy w końcu XVI wieku zniszczonej częściowo wieży, użyto cegły z XIV-wiecznego klasztoru Marientron koło Szczecinka, rozebranego w okresie reformacji.W 1612 roku wieża i kościół były już odbudowane, co zostało uwiecznione na winiecie przedstawiającej widok ogólny miasta na mapie Lubinusa. Wieża zakończona była barokowym hełmem dachowym, który w początku XIX wieku został przerobiony na namiotowy. Jej mury w niektórych miejscach dolnych partii sięgają 2,5 m grubości. Kościół był jednonawowy, z dość obszernym wyodrębnionym prezbiterium. Wyposażenie jego było dość skromne. Z cenniejszych rzeczy posiadał cztery srebrne kielichy gotyckie, z których jeden ufundowała ks. Anna i jeden ks. Jadwiga w I poł. XVII wieku. Część wyposażenia została przeniesiona do nowego kościoła.

Kościół otaczał cmentarz porośnięty starymi drzewami. Właśnie te drzewa wielokrotnie osłaniały go przed licznymi pożarami, których ofiarą padało często miasto (m.in. w 1583 roku). Cmentarz zamknięto na początku XIX wieku i przeniesiono w rejon ulicy Lipowej, gdzie istnieje do dziś.
Tekst: SAPiK

Gotycka Wieża
ul. Ks. Elżbiety, SzczecinekSzczecinek noclegi

Szczecinek to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149528 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021