Zabytkowa wieża ciśnień w Łazach na Jurze to typowy zabytek postindustrialny.  Wybudowano ją  pod koniec XIX wieku, w 1898 roku. Była wowczas własnością PKP i służyła do zasilania taboru kolejowego w Łazach czyli dużej stacji przeładunkowej i osobowej na trasie Katowice-Warszawa.W tym samym czasie co wieża ciśnień powstała w Łazach lokomotywownia, budynek dworcowy i duży wodociąg kolejowy ze zbiornikami aż na 250 metrów sześciennych. Woda pobierana była z nieodległej rzeczkiKolejowa wieża ciśnień w Łazach dziś jest nieczynna, podobnie jak część dawnej infrastruktury kolejowej. Wysoka wieża stoi przypominając miniony wiek.

Wieża ciśnień
ul. Dworcowa, Łazy

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220037 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020