Wieża ciśnień w Chełmży, Marcin_Henioo

Piękna i efektowna wieża ciśnień w Chełmży, wybudowana około 1900-1901 roku, to wciąż sprawny technicznie i funkcjonujący zabytek architektoniczny, położony przy ulicy Paderewskiego.Budowla ta była jedną z pierwszych tego rodzaju konstrukcji miejskich na Pomorzu, o ile nie pierwszą na terenach ówczesnej Polski. Ta siedmiokondygnacyjna neogotycka wieża jest jednym z charakterystycznych budynków miasta (obok konkatedry i kościoła św. Mikołaja).

Wieża ciśnień w Chełmży

Czworoboczna wieża zwieńczona czworobocznym dachem ma w sobie zbiornik mieszczący 350 metrów sześciennych wody. Obecnie ze względu na ponad wiekową konstrukcję chełmżyńskie wodociągi ograniczyły eksploatację zabytkowego budynku.

Historia wieży

Nim powstała wieża cieśnień w Chełmży, woda czerpana była bezpośrednio z jeziora z wybudowanych specjalnie do tego celu pomostów. Ówczesne władze miały w planach podniesienie warunków życia i higieny mieszkańców Chełmży poprzez budowę kanalizacji. Zamiary te przyspieszyła epidemia tyfusu z 1899r. W latach wcześniejszych choroba ta pochłaniała wielu mieszkańców Chełmży. To wydarzenie w głównej mierze przyczyniło się do podjęcia decyzji o budowie wieży i już rok później najpierw wywiercono nowe studnie czerpalne. Krótko po tym rozpoczęto budowę wieży, która po dziś dzień góruje nad ulicą Paderewskiego i pobliskim Gimnazjum. Co ciekawe- pompy, które zamontowano w studniach sprowadzono aż z Bremy.

Wieża ciśnień w Chełmży

Obecnie wieża ciśnień należy do najcenniejszych zabytków techniki w skali kraju, nie tylko ze względu na wartości historyczne ale też i zachowane do dziś wartości użytkowe.Wieża ciśnień
ul. Paderewskiego, Chełmża

Wieża ciśnień w Chełmży
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo 50892 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112231 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

53°11'14" N, 18°36'22" E
Kujawsko-pomorskie
2015-02-11
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą