Piękna i efektowna wieża ciśnień w Chełmży, wybudowana około 1900-1901 roku, to wciąż sprawny technicznie i funkcjonujący zabytek architektoniczny, położony przy ulicy Paderewskiego.Budowla ta była jedną z pierwszych tego rodzaju konstrukcji miejskich na Pomorzu, o ile nie pierwszą na terenach ówczesnej Polski. Ta siedmiokondygnacyjna neogotycka wieża jest jednym z charakterystycznych budynków miasta (obok konkatedry i kościoła św. Mikołaja).

Wieża ciśnień w Chełmży
Wieża ciśnień w Chełmży

Czworoboczna wieża zwieńczona czworobocznym dachem ma w sobie zbiornik mieszczący 350 metrów sześciennych wody. Obecnie ze względu na ponad wiekową konstrukcję chełmżyńskie wodociągi ograniczyły eksploatację zabytkowego budynku.

Historia wieży

Nim powstała wieża cieśnień w Chełmży, woda czerpana była bezpośrednio z jeziora z wybudowanych specjalnie do tego celu pomostów. Ówczesne władze miały w planach podniesienie warunków życia i higieny mieszkańców Chełmży poprzez budowę kanalizacji. Zamiary te przyspieszyła epidemia tyfusu z 1899r. W latach wcześniejszych choroba ta pochłaniała wielu mieszkańców Chełmży. To wydarzenie w głównej mierze przyczyniło się do podjęcia decyzji o budowie wieży i już rok później najpierw wywiercono nowe studnie czerpalne. Krótko po tym rozpoczęto budowę wieży, która po dziś dzień góruje nad ulicą Paderewskiego i pobliskim Gimnazjum. Co ciekawe- pompy, które zamontowano w studniach sprowadzono aż z Bremy.

Wieża ciśnień w Chełmży
Wieża ciśnień w Chełmży


Obecnie wieża ciśnień należy do najcenniejszych zabytków techniki w skali kraju, nie tylko ze względu na wartości historyczne ale też i zachowane do dziś wartości użytkowe.

Wieża ciśnień
ul. Paderewskiego, Chełmża

Wieża ciśnień w Chełmży
Wieża ciśnień w Chełmży


Chełmża noclegi

Chełmża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021