Miejsce dawnego zamku, wienie

Wieruszów

(4.4 głosów: 13)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wieruszów to historyczne miasto ulokowane na prawym i lewym brzegu rzeki Prosny, u ujścia Niesobu, w zachodniej części województwa łódzkiego, na pograniczu trzech wielkich krain - Śląska, Małopolski oraz Wielkopolski. Na północ od Wieruszowa znajduje się Kalisz, zaś na południe - Kluczbork. Można rzec, że Wieruszów leży w strefie przejściowej, na tzw. progu wieruszowskim, który łączy Wyżynę Śląską ze Wzgórzami Ostrzeszowskimi. Wiele faktów przemawia za tym, że Wieruszów był jednym z wielu miast, które leżały na prastarym trakcie handlowo-komunikacyjnym, zwanym ,,bursztynowym szlakiem”.

Historia Wieruszowa

Pierwsze badania archeologów na terenie Wieruszowa miały miejsce w 1960 roku. To dzięki nim wiadomo, że ciągłość osadnictwa na tych terenach była zachowana od 2500 lat. Historia grodu nad Prosną, leżącego niegdyś w ziemi wieluńskiej, sięga czasów średniowiecza, kiedy w 1368 roku pojawił się pierwszy dokument pisany o mieście. Dotyczył on ugody zawartej pomiędzy miejscowym proboszczem Henrykiem a Klemensem Wieruszem - ówczesnym właścicielem Wieruszowa i Świby. Najstarszą częścią Wieruszowa był gród leżący w widłach rzek Prosny i Niesobu. Obok niego, na lewym brzegu rzeki istniało kiedyś najstarsze nieobronne osiedle zwane Starym Wieruszowem (Wierusow antiqua). Na przełomie XIII i XIV wieku po prawej stronie Prosny założono Nowy Wieruszów (nova Wieruszow 1368), do którego pod koniec XIV wieku przeniesiono ośrodek miejski.

widok na Kościół i Klasztor Ojców Paulinów, wienie
widok na Kościół i Klasztor Ojców Paulinów, wienie


W odróżnieniu od innych okolicznych miast, Wieruszów był miastem prywatnym, szlacheckim. Jego założycielem był rycerski ród Wieruszów, który przybył na te tereny pod koniec XIII wieku. Pierwszym właścicielem miasta był Bernard Wierusz - sędzia ziemi wieluńskiej, który poza Wieruszowem i zamkiem Kopanicą dziedziczył również kilka wsi. Do niego należała najstarsza znana pieczęć z herbem miasta z 1395 roku. Herb ten przedstawiał kozła w połowie czarnego, a w połowie w czerwono - srebrną szachownicę. Tarcza herbowa jest srebrna. To właśnie Bernardowi i jego synowi Bieniaszowi miasto zawdzięcza fundację klasztoru paulinów z drewnianymi kościółkami Św. Ducha i Nawiedzenia Najświętszej Matki, co nastąpiło w 1401 roku.

Atrakcje w Wieruszowie

- Zamek w Wieruszowie - fundamenty gotyckiego zamku

, wienie
, wienie

- Grodzisko kultury łużyckiej - grodzisko pochodzące z lat 700-400 lat p.n.e. znajduje się na południe od Podzamcza, niedaleko kościoła Św. Rocha

- Kościół i klasztor Paulinów - jego początki sięgają XV wieku, dzisiejsza okazała bazylika reprezentuje barok

Rynek, wienie
Rynek, wienie
park przy ul. Sportowej, wienie


- Kościół Św. Rocha - piękny drewniany, modrzewiowy kościółek z 1746 roku, obok istnieje cmentarz

- Kościół Św. Michała Archanioła w Wyszanowie - neoromański z 1842 roku

rzeka Prosna, wienie
rzeka Prosna, wienie

- Samolot Lisunow Li-2P - samolot został sprowadzony do Wieruszowa w 1968 roku z okazji 600-setnej rocznicy miasta, samolot pasażerski jest unikatową atrakcją

- Aleja dębów czerwonych - rośnie tu 95 dębów czerwonych, rzadko występujących w takich dużych skupiskach, jesienią liście tych dębów mienią się płomienną czerwienią oraz żółcią

, wienie
, wienie


Oficjalna strona Wieruszowa: www.wieruszow.pl

Noclegi w Wieruszowie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Wieruszów - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022