Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.) to drugi pod względem wysokości szczyt, zaraz po Śnieżce (1602 m n.p.m.), w naszej części Karkonoszy. Wielki Szyszak położony jest w zachodniej części Śląskiego Grzbietu, w sąsiedztwie Śnieżnych Kotłów, Śmielca i Łabskiego Szczytu. Ukształtowany jest z karkonoskiego granitu i pokrywa go gołoborze.Na Wielki Szyszak nie prowadzi żaden szlak turystyczny, ale można na niego wejść od Czarnej Przełęczy po drodze wybudowanej z kamiennych kafli – drogę tę ufundowała rodzina Schaffgotschów. W 1888 roku, na pamiątkę zjednoczenia krajów niemieckich, na wierzchołku postawiono pomnik cesarza Niemiec Wilhelma I, jest to kamienna piramida z wyrytą literą W i posąg orła. Niestety obecnie pomnik ten jest zrujnowany. Wierzchołkiem biegnie polsko-czeska granica.

Widok na Wielki Szyszak od strony Obniżenia pod Śmielcem
Widok na Wielki Szyszak od strony Obniżenia pod Śmielcem

Szczyt ten nosi nazwę Wielki Szyszak dopiero od czasów powojennych, wcześniejsza nazwa to Wielkie Koło, z kolei Wielkim Szyszakiem był nazywany sąsiedni wierzchołek Śmielec (1424 m n.p.m). Zarówno czeskie jak i niemieckie nazwy wierzchołków nie zostały zmienione – odpowiednio: Śmielec to niemiecki Große Sturmhaube, czeski Velky Šišak, a Wielki Szyszak to niemiecki Hohe Rand, czeskie Vysoké Kolo.

Wielki Szyszak Widok na Wielki Szyszak od Śnieżnych Kotłów Szczyt Wielkiego Szyszaka

Szklarska Poręba noclegi

Szklarska Poręba to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Wojtek Krajtroter 15419 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zobacz inne szczyty i punkty widokowe
Podobne atrakcje, które mogą Cię zaciekawić:

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021