Klasztor pocysterski w Wągrowcu, Wągrowiec

Wągrowiec

(4 głosów: 21)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wągrowiec to ciekawe miasto w Wielkopolsce, leżące na obszarze historycznych Pałuk, nad Jeziorem Durowskim, na północ od Poznania.

Wągrowiec to miejsce wyjątkowe, które na mapie turystycznej Polski wyróżniają nie tylko bogata historia, ciekawe zabytki i oferta kulturalna, ale także świetna infrastruktura rekreacyjno-sportowa, czyste powietrze oraz spokój. Wszystko to, wraz z piękną przyrodą wokół sprawia, że Wągrowiec to doskonałe miejsce dla osób, które z jednej strony poszukują wyciszenia, a z drugiej aktywnego wypoczynku. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Klasztor pocysterski w Wągrowcu, Wągrowiec
Klasztor pocysterski w Wągrowcu, Wągrowiec

Rodzinka tworząca PolskieSzlaki.pl
Hej! Bierzemy udział w Turystycznych Mistrzostwach Vlogerów!
Wspieraj nas lajkując, komentując i udostępniając materiały na naszym i Instagramie
Pięknie dziękujemy!

Kościół farny i ks. Wujek

W Wągrowcu znajduje się wiele śladów 600-letniej historii miasta. To tutaj, w dolinie rzek Wełny i Nielby w XIV wieku cystersi założyli klasztor i kościół NMP, w którym do dzisiaj możemy podziwiać piękny wirydarz oraz ołtarz zrekonstruowany według wizerunku z XVIII wieku.

W Wągrowcu urodził się ks. Jakub Wujek - jezuita i teolog, który dokonał jednego z pierwszych i najlepszych przekładów Biblii na język polski. W Wągrowcu znajduje się jedyny jego pomnik w Polsce, postawiony przy późnogotyckim, XVI-wiecznym kościele farnym Św. Jakuba Apostoła - patrona miasta. Pomnik ten został poświęcony przez księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1973 roku.

Kościół poewangelicki w Wągrowcu, Wągrowiec
Kościół poewangelicki w Wągrowcu, Wągrowiec

Muzeum Regionalne

W Wągrowcu powstały renesansowe kompozycje organowe Adama z Wągrowca, a także kształtował się intelektualnie przyszły pisarz, poeta i dramaturg - Stanisław Przybyszewski. Na ślady ich działalności trafimy odwiedzając dawną siedzibę opata klasztoru cystersów, tzw. "Opatówkę", która jest dzisiaj siedzibą Muzeum Regionalnego, mającego w swoich zbiorach także ciekawe ekspozycje historyczne (np. I wydanie "Biblii Jakuba Wujka"😉 oraz etnograficzne.

Wieża Widokowa

Zwiedzając Wągrowiec koniecznie trzeba wejść na szczyt wieży widokowej, mieszczącej się w dawnej siedzibie strażaków, skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto. W jej pobliżu zobaczyć można unikalne w Europie zjawisko hydrologiczne - skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny, których wody niemal się nie mieszają i płyną dalej swym nurtem. Skrzyżowanie to jest zjawiskiem sztucznym, powstałym podczas prac melioracyjnych prowadzonych przez cystersów.

Kościół w Wągrowcu, Wągrowiec
Wągrowiec, Wągrowiec
Pomnik ks. Jakuba Wujka w Wągrowcu, Wągrowiec


Piramida Łakińskiego

Przy granicy Wągrowca znajduje się nietypowy grobowiec rotmistrza wojsk napoleońskich - Franciszka Łakińskiego. To 6-metrowa piramida, z którą wiąże się niezwykła legenda. Łakiński przepowiedział, że Polska odzyska niepodległość, gdy sosny znajdujące się obok grobowca przerosną go. Słowa te okazały się prorocze.

Rynek w Wągrowcu

Ślady przeszłości można odnaleźć w Wągrowcu na wielu historycznych budynkach, na Starówce, której perłę stanowi odrestaurowany Rynek. To tutaj znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych miasta - tańcząca fontanna, której pokazy codziennie przyciągają tłumy turystów. Rynek jest tętniącym życiem centrum miasta, na którym odbywa się wiele imprez plenerowych. Zimą natomiast w pobliżu Rynku podziwiać można dzieła największego twórcy świata - natury, która wraz z nastaniem mrozów "rzeźbi" na rzece Wełnie niezwykłą lodową fontannę.

Dzwonnica w Wągrowcu, Wągrowiec
Dzwonnica w Wągrowcu, Wągrowiec

Wodne atrakcje

Piękne położenie miasta oraz bogata infrastruktura sportowo-wypoczynkowa sprawiają, że Wągrowiec to doskonałe miejsce dla amatorów aktywnego wypoczynku. Miłośnicy rekreacji na wodzie będą zachwyceni Wągrowcem. Aquapark to miejsce, którego się nie zapomina. Jest to jeden z najnowocześniejszych i najładniejszych tego typu obiektów w regionie, cała rodzina może w nim przyjemnie spędzić czas, korzystając z licznych atrakcji. Jest tu basen rekreacyjny, rwąca rzeka, kraina bąbelkowa, jaccuzi, sauny i SPA, 80-metrowa zjeżdżalnia, basen sportowy a także grota solna z tężnią. Działają również: siłownia, fitness club, centrum urody, salon masażu, kawiarnia oraz mini centrum konferencyjne.

Wągrowiecki aquapark jest położony nad Jeziorem Durowskim, które wraz z trzema innymi jeziorami oraz rzekami Wełna i Nielba są rajem dla miłośników kajakarstwa, żeglarstwa i wędkowania. Jest tutaj także kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz promenada, która 11-kilometrową trasą otacza jezioro, idealna dla spacerów, nordic walking, biegania, a także dla amatorów jazdy rowerowej. Wybierając się na rejs stateczkiem po Jeziorze Durowskim, można podziwiać przepiękną linię brzegową.Ośrodek sportu

Popularny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wągrowcu uroczo położony w lesie oddaje do dyspozycji turystów i sportowców halę sportowo-widowiskową z boiskiem do piłki ręcznej, wyposażoną w saunę i gabinety odnowy biologicznej, a także dwa pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej. Są tutaj również korty tenisowe oraz boiska do siatkówki plażowej. Sztuczna murawa wągrowieckiego boiska piłkarskiego służy jako miejsce treningu drużynom piłkarskim z całej Polski przez cały rok.

Kultura

Wągrowiec to także bogata oferta kulturalna. Miejski Dom Kultury, Muzeum Regionalne, chóry muzyczne i grupy teatralne każdego roku organizują kilkaset rozmaitych imprez i zajęć, począwszy od koncertów i spotkań autorskich, a na wystawach i ulicznych spektaklach teatralnych kończąc. W Miejskim Domu Kultury mieści się także nowoczesne cyfrowe kino 3D. Kinomaniacy będą tu na bieżąco z najnowszymi produkcjami filmowymi.

Noclegi

Wągrowiec posiada dobrą bazę noclegową. Działające tu hotele i ośrodki oferują ponad 400 miejsc hotelowych w różnym standardzie (również 3- i 4-gwiazdkowym). Perłą wśród nich jest Hotel Pietrak położony w uroczym parku nad brzegiem Jeziora Durowskiego. Warte polecenia są również: Hotel "Jamajka", Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy WIELSPIN oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji. Wszystkie hotele i ośrodki dysponują dobrą bazą gastronomiczną.

Wągrowiec to piękne miejsce, do którego warto przyjechać niezależnie od pory roku. Wszystkie jego atrakcje czekają w północno-wschodniej Wielkopolsce. Przyjedź i daj się zaskoczyć!

Noclegi w Wągrowcu

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Wągrowiec - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Wągrowca

Turyści najczęściej odwiedzają: Szlak Piastowski, a potem Wypożyczalnia sprzętu wodnego w Wągrowcu i Bunkier w Wągrowcu.

 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Tomasz Budzyń

brak jakiej kolwiek informacji turystycznej

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2022