52°48'23" N, 17°12'1" E
Wielkopolskie
2017-02-03
2020-02-03 02:00

Opis Wągrowca

Wągrowiec to ciekawe miasto w Wielkopolsce, leżące na obszarze historycznych Pałuk, nad Jeziorem Durowskim, na północ od Poznania.Wągrowiec to miejsce wyjątkowe, które na mapie turystycznej Polski wyróżniają nie tylko bogata historia, ciekawe zabytki i oferta kulturalna, ale także świetna infrastruktura rekreacyjno-sportowa, czyste powietrze oraz spokój. Wszystko to, wraz z piękną przyrodą wokół sprawia, że Wągrowiec to doskonałe miejsce dla osób, które z jednej strony poszukują wyciszenia, a z drugiej aktywnego wypoczynku. To miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Klasztor pocysterski w Wągrowcu
Klasztor pocysterski w Wągrowcu

Kościół farny i ks. Wujek

W Wągrowcu znajduje się wiele śladów 600-letniej historii miasta. To tutaj, w dolinie rzek Wełny i Nielby w XIV wieku cystersi założyli klasztor i kościół NMP, w którym do dzisiaj możemy podziwiać piękny wirydarz oraz ołtarz zrekonstruowany według wizerunku z XVIII wieku.

W Wągrowcu urodził się ks. Jakub Wujek - jezuita i teolog, który dokonał jednego z pierwszych i najlepszych przekładów Biblii na język polski. W Wągrowcu znajduje się jedyny jego pomnik w Polsce, postawiony przy późnogotyckim, XVI-wiecznym kościele farnym Św. Jakuba Apostoła - patrona miasta. Pomnik ten został poświęcony przez księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w 1973 roku.

Kościół poewangelicki w Wągrowcu
Kościół w Wągrowcu
Wągrowiec


Muzeum Regionalne

W Wągrowcu powstały renesansowe kompozycje organowe Adama z Wągrowca, a także kształtował się intelektualnie przyszły pisarz, poeta i dramaturg - Stanisław Przybyszewski. Na ślady ich działalności trafimy odwiedzając dawną siedzibę opata klasztoru cystersów, tzw. "Opatówkę", która jest dzisiaj siedzibą Muzeum Regionalnego, mającego w swoich zbiorach także ciekawe ekspozycje historyczne (np. I wydanie "Biblii Jakuba Wujka"😉 oraz etnograficzne.

Wieża Widokowa

Zwiedzając Wągrowiec koniecznie trzeba wejść na szczyt wieży widokowej, mieszczącej się w dawnej siedzibie strażaków, skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto. W jej pobliżu zobaczyć można unikalne w Europie zjawisko hydrologiczne - skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny, których wody niemal się nie mieszają i płyną dalej swym nurtem. Skrzyżowanie to jest zjawiskiem sztucznym, powstałym podczas prac melioracyjnych prowadzonych przez cystersów.

Pomnik ks. Jakuba Wujka w Wągrowcu
Pomnik ks. Jakuba Wujka w Wągrowcu


Piramida Łakińskiego

Przy granicy Wągrowca znajduje się nietypowy grobowiec rotmistrza wojsk napoleońskich - Franciszka Łakińskiego. To 6-metrowa piramida, z którą wiąże się niezwykła legenda. Łakiński przepowiedział, że Polska odzyska niepodległość, gdy sosny znajdujące się obok grobowca przerosną go. Słowa te okazały się prorocze.

Rynek w Wągrowcu

Ślady przeszłości można odnaleźć w Wągrowcu na wielu historycznych budynkach, na Starówce, której perłę stanowi odrestaurowany Rynek. To tutaj znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych miasta - tańcząca fontanna, której pokazy codziennie przyciągają tłumy turystów. Rynek jest tętniącym życiem centrum miasta, na którym odbywa się wiele imprez plenerowych. Zimą natomiast w pobliżu Rynku podziwiać można dzieła największego twórcy świata - natury, która wraz z nastaniem mrozów "rzeźbi" na rzece Wełnie niezwykłą lodową fontannę.

Dzwonnica w Wągrowcu
Dzwonnica w Wągrowcu

Wodne atrakcje

Piękne położenie miasta oraz bogata infrastruktura sportowo-wypoczynkowa sprawiają, że Wągrowiec to doskonałe miejsce dla amatorów aktywnego wypoczynku. Miłośnicy rekreacji na wodzie będą zachwyceni Wągrowcem. Aquapark to miejsce, którego się nie zapomina. Jest to jeden z najnowocześniejszych i najładniejszych tego typu obiektów w regionie, cała rodzina może w nim przyjemnie spędzić czas, korzystając z licznych atrakcji. Jest tu basen rekreacyjny, rwąca rzeka, kraina bąbelkowa, jaccuzi, sauny i SPA, 80-metrowa zjeżdżalnia, basen sportowy a także grota solna z tężnią. Działają również: siłownia, fitness club, centrum urody, salon masażu, kawiarnia oraz mini centrum konferencyjne.

Wągrowiecki aquapark jest położony nad Jeziorem Durowskim, które wraz z trzema innymi jeziorami oraz rzekami Wełna i Nielba są rajem dla miłośników kajakarstwa, żeglarstwa i wędkowania. Jest tutaj także kąpielisko z wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz promenada, która 11-kilometrową trasą otacza jezioro, idealna dla spacerów, nordic walking, biegania, a także dla amatorów jazdy rowerowej. Wybierając się na rejs stateczkiem po Jeziorze Durowskim, można podziwiać przepiękną linię brzegową.

Ośrodek sportu

Popularny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wągrowcu uroczo położony w lesie oddaje do dyspozycji turystów i sportowców halę sportowo-widowiskową z boiskiem do piłki ręcznej, wyposażoną w saunę i gabinety odnowy biologicznej, a także dwa pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej. Są tutaj również korty tenisowe oraz boiska do siatkówki plażowej. Sztuczna murawa wągrowieckiego boiska piłkarskiego służy jako miejsce treningu drużynom piłkarskim z całej Polski przez cały rok.

Kultura

Wągrowiec to także bogata oferta kulturalna. Miejski Dom Kultury, Muzeum Regionalne, chóry muzyczne i grupy teatralne każdego roku organizują kilkaset rozmaitych imprez i zajęć, począwszy od koncertów i spotkań autorskich, a na wystawach i ulicznych spektaklach teatralnych kończąc. W Miejskim Domu Kultury mieści się także nowoczesne cyfrowe kino 3D. Kinomaniacy będą tu na bieżąco z najnowszymi produkcjami filmowymi.

Noclegi

Wągrowiec posiada dobrą bazę noclegową. Działające tu hotele i ośrodki oferują ponad 400 miejsc hotelowych w różnym standardzie (również 3- i 4-gwiazdkowym). Perłą wśród nich jest Hotel Pietrak położony w uroczym parku nad brzegiem Jeziora Durowskiego. Warte polecenia są również: Hotel "Jamajka", Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy WIELSPIN oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji. Wszystkie hotele i ośrodki dysponują dobrą bazą gastronomiczną.

Wągrowiec to piękne miejsce, do którego warto przyjechać niezależnie od pory roku. Wszystkie jego atrakcje czekają w północno-wschodniej Wielkopolsce. Przyjedź i daj się zaskoczyć!

Wągrowiec noclegi

Wągrowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Wągrowcu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Wągrowiec Krajtroter 5210 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Avatar użytkownika
Tomasz Budzyń Domator 11 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2016-04-24 na

brak jakiej kolwiek informacji turystycznej

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021