Twierdza Srebrna Góra

mokunka
Dodano: 2017-02-09 , Zaktualizowano: 2020-02-01

Srebrna Góra leży na Dolnym Śląsku, pomiędzy Nową Rudą i Ząbkowicami Śląskimi, na północ od Kotliny Kłodzkiej.Historia Twierdzy

Forty w Srebnej Górze zbudowano w latach 1765-77 na rozkaz króla Prus Fryderyka II Wielkiego, według projektu inżyniera Wilhelma Regelera. Dziś twierdza ta to jedna z największych budowli tego typu w Europie.

Twierdza w Srebrnej Górze

Twierdza miała bronić Śląska, zdobytego przez Prusy w 1740 roku. Pod budowę fortyfikacji wybrano dwa górujące nad Przełęczą Srebrną wzniesienia: Forteczną (Warowną) Górę (686 m n.p.m.) oraz Ostróg (627 m n.p.m.).

Wygląd Twierdzy

Twierdza Srebrna Góra w latach swej świetności, czyli w XVIII wieku była najnowocześniejszą w Europie. Jej budowa była ogromnym przedsięwzięciem, składała się z 6 sporych fortów zwanych Dojonami oraz wielu budowli pomocniczych.

Srebrna Góra

Ogromne grube mury twierdzy i jej specyficzne położenie były kiedyś nie do pokonania. Do dziś czuje się tam chłód i wilgoć murów, zwłaszcza w korytarzach zbudowanych pod powierzchnią góry. W latach świetności stacjonowało tu do 3,5 tysiąca żołnierzy.

Bardzo trudno było wydostać się z twierdzy, ponoć udało się to tylko kilku śmiałkom. Inni przypłacili to życiem, ginąc od kul z karabinów lub spadając z prawie pionowych ścian.
Twierdza do dziś robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Jest monumentalna, ma setki podziemnych tuneli, labiryntów, pomieszczeń z oknami lub bez. Łatwo się w niej zgubić.

Forty Srebrna Góra

Zwiedzanie Twierdzy

Dlatego zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem, który oprowadza turystów w historycznym stroju żołnierza epoki napoleońskiej. Z korony Twierdzy Srebrna Góra , który jest zarazem punktem widokowym, można podziwiać panoramę Sudetów.

Forty ze względu na swe rozmiary robią ogromne wrażenie na turystach, szczególnie Donżon. Aby go zobaczyć, należy dojechać do Przełęczy Srebrnej, a stąd koło schroniska udać się drogą w górę.

Forty w Srebrnej Górze

Twierdza Srebrna Góra
ul. Letnia 10, Srebrna Góra
tel. 74/ 818-00-99
info@forty.pl
www.forty.plZobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020