53°35'17" N, 17°51'36" E
Kujawsko-pomorskie
2016-05-30
2020-02-03 02:00

Opis Tucholi

Tuchola to historyczne miasto w województwie kujawsko-pomorskim, leżące w Borach Tucholskich, niedaleko Chojnic. Tuchola nazywana jest "stolicą Borów".Historia Tucholi

Historia Tucholi sięga XIII wieku, kiedy jako osada handlowa była zapleczem dla grodu kasztelańskiego w Raciążu. Mało kto wie, że bitwa pod Grunwaldem znalazła swój finał w Tucholi, gdzie Krzyżacy poddali się bez walki.

Tuchola - element architektoniczny
Tuchola - element architektoniczny

Stosująć jednak fortel,  ponownie zajęli zamek tucholski, wymuszając podstępem jego poddanie przebierając się za rycerzy Polaków. W dniu 5 listopada 1410, jak podaje Jan Długosz, wojska polskie rozgromiły Krzyżaków "topiąc" wielu z nich w wodach Jeziora Zamkowego oraz okolicznych bagnach. XV i XVI wiek był okresem rozwoju i prosperity dla miasta, aby w okresie "Potopu szwedzkiego" popaść w ruinę. Pożary dopełniły zniszczeń dokonanych przez Szwedów.

Zabytki w Tucholi

- Średniowieczny układ przestrzenny ulic

Tuchola - fragment starówki
Rynek w Tucholi
Starówka w Tucholi


- Ruiny średniowiecznych murów miejskich

- Kościół poewangelicki Św. Jakuba Apostoła

Starówka w Tucholi
Starówka w Tucholi


- Fragmenty zamku krzyżackiego z XIV wieku w przyziemiu starostwa

- Kościół parafialny Bożego Ciała

Tuchoka - figurka MB Królowej Korony Polskiej
Tuchoka - figurka MB Królowej Korony Polskiej

- Dawny młyn zamkowy

- Muzeum Borów Tucholskich, ul. Podgórna 3 - Muzeum mieści się w zabytkowym budynku z  przełomu XIX i XX wieku, przypominającym spichlerz

Tuchola - Ratusz
Tuchola - Ratusz
Tuchola - fragment rynku

Tuchola noclegi

Tuchola to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Tucholi. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
JureK Krajtroter 4074 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1149020 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021