Jezioro Święcajty z plaży w Ogonkach

Trasy turystyczne w Węgorzewie

Trasy rowerowe

Węgorzewo - Kal - Kalskie Nowiny - Trygort - Węgorzewo, 44,4 km.

Trasa terenowa, dość trudna ze względu na trawiasty teren. Prowadzi przez krajobraz nizinny i pagórkowaty Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i Krainy Węgorapy.Duża Pętla Mamr: Węgorzewo - Ruska Wieś - Trygort - Mamerki - Kietlice - Sztynort - Łabapa - Radzieje - Pilwa - Doba - Kamionki - Giżycko - Pierkunowo - Świdry - Pieczarki - Nowy Harsz - Harsz - Okowizna - Ogonki - Węgorzewo, 103 km.

Trasa bardzo zróżnicowana pod względem wysokości, prowadzi zarówno drogami asfaltowymi, jak i trudno przejezdnymi ścieżkami, również brzegami jezior. Trud rekompensują wspaniałe widoki spotykane po drodze.Leśny Szlak Sapiny: Węgorzewo - Stręgiel - Stręgielek - Ogonki - Węgorzewo, 30,7 km.

Trasa bardzo urozmaicona krajobrazowo z niewielkimi podjazdami. Większość trasy prowadzi wzdłuż prawego, a potem lewego brzegu rzeki Sapiny, oraz wysokim brzegiem jeziora Stręgiel. W lesie nad Sapiną znajdują się zniszczone poniemieckie bunkry i rowy przeciwczołgowe z czasów II wojny światowej. Rzeka Sapina to również szlak kajakowy i żeglarski, w Ogonkach znajdują się plaże i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Rezerwat Siedem Wysp: Węgorzewo - Perły - Rudziszki - Pasternak - Zielony Ostrów - Pasternak - Węgorzewo, 42,5 km.Znakomita trasa dla miłośników przyrody i ciszy. Przed wyruszeniem należy powiadomić strażnika rezerwatu i Straż Graniczną w Węgorzewie (strefa przygraniczna). Trasa jest łatwa, prowadzi szosą do Rudziszek, a dalej drogami terenowymi do Zielonego Ostrowia. Droga powrotna od Pasternaka do Węgorzewa wiedzie starą nieczynną koleją.

Szlak Kanału Mazurskiego: Węgorzewo - Brzozowo - Guja - Śluza Guja - Rydzówka - Leśniewo - Mamerki -Przystań - Trygort - Węgorzewo, 39,5 km.

Trasa przebiega głównie drogami gruntowymi oraz ścieżkami i jest bardzo urozmaicona krajobrazowo. Najbardziej atrakcyjne pod tym względem odcinki wiodą starym torowiskiem, ścieżką wzdłuż Kanału Mazurskiego i drogą wzdłuż jeziora Rydzówka. Na szlaku jest kilka przeszkód wymagających przeniesienia czy przeprowadzenia roweru. Do obiektów godnych zwiedzenia należą: urządzenia hydrotechniczne nieczynnego Kanału Mazurskiego, bunkry Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu w Mamerkach, rezerwat ornitologiczny jeziora Rydzówka i śluza w Guji-Piaskach.

Trasy piesze

Na Zwierzyniecki Róg: Plac Wolności - ul. Krótka - Ruska Wieś - powrót do Węgorzewa, 12,9 km.

Trasa rozpoczyna się na Placu Wolności i prowadzi na ul. Pionierów. Na skrzyżowaniu z Zamkową skręcamy w lewo i idziemy prosto, przekraczając most na Kanale Młyńskim. Mijamy mleczarnię, a po prawej były Park Jubileuszowy im. Cesarza Wilhelma II. Skręcamy w lewo ul. Krótką. Po lewej stronie zobaczymy ruiny zakładu drzewnego. Idziemy ul. Reymonta, na skrzyżowaniu kierujemy się w lewo. Trochę dalej po prawej widać dwór klasycystyczny z XIX wieku, a po przeciwnej stronie pozostałość parku podworskiego. Można skręcić do parku i przejść się nad rzekę. Idąc do Ruskiej Wsi, mijamy stację benzynową. Dochodzimy do ostatniego gospodarstwa Ruskiej Wsi. Idziemy prosto i w lewo, zostawiając za sobą domki letniskowe. Widać stąd panoramę jeziora Mamry. Mijamy dawną stację WOPR i kierujemy się przez lasek do urządzonego pola namiotowego. Wchodząc na pole biwakowe kierujemy się w prawo do lasu. Tam na lekkim wzniesieniu droga skręca w lewo. Na skrzyżowaniu dróg leśnych wybieramy drogę na wprost. Wychodzimy koło gospodarstwa i schodzimy w dół zniszczonym asfaltem przy innym gospodarstwie. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo do Ruskiej Wsi i Węgorzewa.

Promenadą Nadrzeczną do Jeziora Mamry: Plac Wolności - hotel "Nautic" - PTTK - Kanał Węgorzewski - ogródki działkowe - kaplica Matki Boskiej Fatimskiej - Plac Wolności, 6,1 km.

Trasa wiedzie z Placu Wolności w kierunku żelaznego mostu. Pod mostem ul. Nadbrzeżną, Ejsmontów, wzdłuż Węgorapy, pomiędzy ogródkami działkowymi i rzeką. Mijamy po drodze hotel "Nautic", przystań jachtową oraz PTTK. Docieramy do rozwidlenia dróg wodnych, do początku Kanału Węgorzewskiego i starego koryta rzeki. Idąc dalej docieramy do niewielkiej budowli (dawny budynek wodowskazu). Z krańca kamiennego mola otwiera się widok na jezioro Mamry, płw. Zwierzyniecki Róg i wyspę Upałty. W drodze powrotnej przy mostku skręcamy w prawo w kierunku stacji pomp. Następnie idziemy drogą gruntową w stronę szpitala. Przy ogrodach działkowych skręcamy w prawo w kierunku kaplicy Matki Boskiej Fatimskiej. Wychodzimy na ul. Kopernika i skręcamy w lewo. Idziemy ul. Słowackiego do Placu Wolności.

www.stara.wegorzewo.pl/trasy.php?od=0&pr=25&rodz=

Węgorzewo noclegi

Węgorzewo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację