Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Trasy turystyczne w Węgorzewie

Trasy turystyczne w Węgorzewie

Trasy rowerowe

Węgorzewo - Kal - Kalskie Nowiny - Trygort - Węgorzewo, 44,4 km.

Trasa terenowa, dość trudna ze względu na trawiasty teren. Prowadzi przez krajobraz nizinny i pagórkowaty Krainy Wielkich Jezior Mazurskich i Krainy Węgorapy.Duża Pętla Mamr: Węgorzewo - Ruska Wieś - Trygort - Mamerki - Kietlice - Sztynort - Łabapa - Radzieje - Pilwa - Doba - Kamionki - Giżycko - Pierkunowo - Świdry - Pieczarki - Nowy Harsz - Harsz - Okowizna - Ogonki - Węgorzewo, 103 km.Trasa bardzo zróżnicowana pod względem wysokości, prowadzi zarówno drogami asfaltowymi, jak i trudno przejezdnymi ścieżkami, również brzegami jezior. Trud rekompensują wspaniałe widoki spotykane po drodze.

Leśny Szlak Sapiny: Węgorzewo - Stręgiel - Stręgielek - Ogonki - Węgorzewo, 30,7 km.

Trasa bardzo urozmaicona krajobrazowo z niewielkimi podjazdami. Większość trasy prowadzi wzdłuż prawego, a potem lewego brzegu rzeki Sapiny, oraz wysokim brzegiem jeziora Stręgiel. W lesie nad Sapiną znajdują się zniszczone poniemieckie bunkry i rowy przeciwczołgowe z czasów II wojny światowej. Rzeka Sapina to również szlak kajakowy i żeglarski, w Ogonkach znajdują się plaże i wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Rezerwat Siedem Wysp: Węgorzewo - Perły - Rudziszki - Pasternak - Zielony Ostrów - Pasternak - Węgorzewo, 42,5 km.Znakomita trasa dla miłośników przyrody i ciszy. Przed wyruszeniem należy powiadomić strażnika rezerwatu i Straż Graniczną w Węgorzewie (strefa przygraniczna). Trasa jest łatwa, prowadzi szosą do Rudziszek, a dalej drogami terenowymi do Zielonego Ostrowia. Droga powrotna od Pasternaka do Węgorzewa wiedzie starą nieczynną koleją.

Szlak Kanału Mazurskiego: Węgorzewo - Brzozowo - Guja - Śluza Guja - Rydzówka - Leśniewo - Mamerki -Przystań - Trygort - Węgorzewo, 39,5 km.

Trasa przebiega głównie drogami gruntowymi oraz ścieżkami i jest bardzo urozmaicona krajobrazowo. Najbardziej atrakcyjne pod tym względem odcinki wiodą starym torowiskiem, ścieżką wzdłuż Kanału Mazurskiego i drogą wzdłuż jeziora Rydzówka. Na szlaku jest kilka przeszkód wymagających przeniesienia czy przeprowadzenia roweru. Do obiektów godnych zwiedzenia należą: urządzenia hydrotechniczne nieczynnego Kanału Mazurskiego, bunkry Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu w Mamerkach, rezerwat ornitologiczny jeziora Rydzówka i śluza w Guji-Piaskach.

Trasy piesze

Na Zwierzyniecki Róg: Plac Wolności - ul. Krótka - Ruska Wieś - powrót do Węgorzewa, 12,9 km.

Trasa rozpoczyna się na Placu Wolności i prowadzi na ul. Pionierów. Na skrzyżowaniu z Zamkową skręcamy w lewo i idziemy prosto, przekraczając most na Kanale Młyńskim. Mijamy mleczarnię, a po prawej były Park Jubileuszowy im. Cesarza Wilhelma II. Skręcamy w lewo ul. Krótką. Po lewej stronie zobaczymy ruiny zakładu drzewnego. Idziemy ul. Reymonta, na skrzyżowaniu kierujemy się w lewo. Trochę dalej po prawej widać dwór klasycystyczny z XIX wieku, a po przeciwnej stronie pozostałość parku podworskiego. Można skręcić do parku i przejść się nad rzekę. Idąc do Ruskiej Wsi, mijamy stację benzynową. Dochodzimy do ostatniego gospodarstwa Ruskiej Wsi. Idziemy prosto i w lewo, zostawiając za sobą domki letniskowe. Widać stąd panoramę jeziora Mamry. Mijamy dawną stację WOPR i kierujemy się przez lasek do urządzonego pola namiotowego. Wchodząc na pole biwakowe kierujemy się w prawo do lasu. Tam na lekkim wzniesieniu droga skręca w lewo. Na skrzyżowaniu dróg leśnych wybieramy drogę na wprost. Wychodzimy koło gospodarstwa i schodzimy w dół zniszczonym asfaltem przy innym gospodarstwie. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo do Ruskiej Wsi i Węgorzewa.

Promenadą Nadrzeczną do Jeziora Mamry: Plac Wolności - hotel "Nautic" - PTTK - Kanał Węgorzewski - ogródki działkowe - kaplica Matki Boskiej Fatimskiej - Plac Wolności, 6,1 km.

Trasa wiedzie z Placu Wolności w kierunku żelaznego mostu. Pod mostem ul. Nadbrzeżną, Ejsmontów, wzdłuż Węgorapy, pomiędzy ogródkami działkowymi i rzeką. Mijamy po drodze hotel "Nautic", przystań jachtową oraz PTTK. Docieramy do rozwidlenia dróg wodnych, do początku Kanału Węgorzewskiego i starego koryta rzeki. Idąc dalej docieramy do niewielkiej budowli (dawny budynek wodowskazu). Z krańca kamiennego mola otwiera się widok na jezioro Mamry, płw. Zwierzyniecki Róg i wyspę Upałty. W drodze powrotnej przy mostku skręcamy w prawo w kierunku stacji pomp. Następnie idziemy drogą gruntową w stronę szpitala. Przy ogrodach działkowych skręcamy w prawo w kierunku kaplicy Matki Boskiej Fatimskiej. Wychodzimy na ul. Kopernika i skręcamy w lewo. Idziemy ul. Słowackiego do Placu Wolności.

www.stara.wegorzewo.pl/trasy.php?od=0&pr=25&rodz=

Węgorzewo noclegi

Węgorzewo to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020