Torfowiska w Górach Izerskich, a dokładniej Rezerwat Przyrody Torfowiska Doliny Izery, znajduje się na Hali Izerskiej. Można dotrzeć tu z okolic schroniska na Stogu Izerskim, Chatki Górzystów lub od strony Świeradowa Zdroju. Największa część torfowisk znajduje się w dolinie rzeki Izery i jej dopływów: Tracznika, Jagnięcego Potoku i Kobyły.Torfowiska te są starsze niż Torfowisko pod Zieleńcem. Liczą prawdopodobnie około 11 tysięcy lat! Rozwinęły się w epoce lodowcowej. Porastają je niewielkimi kępami: kosodrzewina, brzoza karłowata oraz mchy torfowce. Możemy tu napotkać rosiczki, wełnianki i turzyce. Cały obszar Torfowisk Gór Izerskich to około 500 hektarów!Ten unikatowy przyrodniczo obszar w okresie międzywojennym ówcześni mieszkańcy tych terenów - Niemcy, próbowali poddać melioracji. Na skutek tego w niektórych miejscach zaobserwowano znaczne odwodnienie torfowisk. A szkoda, bowiem torfowiska w górach to ewenement przyrodniczy, obecnie objęty ochroną. Obszary najdłużej odwadniane dzisiaj porośnięte są tylko przez trzęślicę modrą. Spotykamy tu także rowy młodsze - powojenne. Na dodatek są one często czyszczone i odnawiane. Wzdłuż nich następuje ciągłe przesuszanie torfowisk.

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220337 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020