Torfowiska w Górach Izerskich, mokunka

Torfowiska w Górach Izerskich

(4.8 głosów: 5)

Torfowiska w Górach Izerskich, a dokładniej Rezerwat Przyrody Torfowiska Doliny Izery, znajduje się na Hali Izerskiej. Można dotrzeć tu z okolic schroniska na Stogu Izerskim, Chatki Górzystów lub od strony Świeradowa Zdroju. Największa część torfowisk znajduje się w dolinie rzeki Izery i jej dopływów: Tracznika, Jagnięcego Potoku i Kobyły.Torfowiska te są starsze niż Torfowisko pod Zieleńcem. Liczą prawdopodobnie około 11 tysięcy lat! Rozwinęły się w epoce lodowcowej. Porastają je niewielkimi kępami: kosodrzewina, brzoza karłowata oraz mchy torfowce. Możemy tu napotkać rosiczki, wełnianki i turzyce. Cały obszar Torfowisk Gór Izerskich to około 500 hektarów!

Ten unikatowy przyrodniczo obszar w okresie międzywojennym ówcześni mieszkańcy tych terenów - Niemcy, próbowali poddać melioracji. Na skutek tego w niektórych miejscach zaobserwowano znaczne odwodnienie torfowisk. A szkoda, bowiem torfowiska w górach to ewenement przyrodniczy, obecnie objęty ochroną. Obszary najdłużej odwadniane dzisiaj porośnięte są tylko przez trzęślicę modrą. Spotykamy tu także rowy młodsze - powojenne. Na dodatek są one często czyszczone i odnawiane. Wzdłuż nich następuje ciągłe przesuszanie torfowisk.Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Świeradów Zdrój
Parki Narodowe i rezerwaty
Normalna
rezerwaty
50°51'57N, 15°18'30E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021