Torfowiska w Górach Izerskich, mokunka

Torfowiska w Górach Izerskich

(4.8 głosów: 5)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Torfowiska w Górach Izerskich, a dokładniej Rezerwat Przyrody Torfowiska Doliny Izery, znajduje się na Hali Izerskiej. Można dotrzeć tu z okolic schroniska na Stogu Izerskim, Chatki Górzystów lub od strony Świeradowa Zdroju. Największa część torfowisk znajduje się w dolinie rzeki Izery i jej dopływów: Tracznika, Jagnięcego Potoku i Kobyły.

Torfowiska te są starsze niż Torfowisko pod Zieleńcem. Liczą prawdopodobnie około 11 tysięcy lat! Rozwinęły się w epoce lodowcowej. Porastają je niewielkimi kępami: kosodrzewina, brzoza karłowata oraz mchy torfowce. Możemy tu napotkać rosiczki, wełnianki i turzyce. Cały obszar Torfowisk Gór Izerskich to około 500 hektarów!Ten unikatowy przyrodniczo obszar w okresie międzywojennym ówcześni mieszkańcy tych terenów - Niemcy, próbowali poddać melioracji. Na skutek tego w niektórych miejscach zaobserwowano znaczne odwodnienie torfowisk. A szkoda, bowiem torfowiska w górach to ewenement przyrodniczy, obecnie objęty ochroną. Obszary najdłużej odwadniane dzisiaj porośnięte są tylko przez trzęślicę modrą. Spotykamy tu także rowy młodsze - powojenne. Na dodatek są one często czyszczone i odnawiane. Wzdłuż nich następuje ciągłe przesuszanie torfowisk.

Świeradów Zdrój noclegi

Świeradów Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022