Tarnowskie Góry

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2017-08-23 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Tarnowskie Góry to urocze, historyczne miasto położone w województwie śląskim, na skraju konurbacji górnośląskiej, około 30 km od Katowic i Gliwic, przy trasie nr 11 (Bytom-Poznań), w pobliżu Jeziora Nakło-Chechło. Blisko stąd jest do dobrodziejstw dużych miast, natomiast sam ośrodek otoczony jest kompleksami leśnymi, kryjącymi atrakcyjne zbiorniki wodne, wytyczone ścieżki rowerowe i inne atrakcje.Tarnowskie Góry to dla mnie szczególne miejsce, gdyż to moje miasto rodzinne, zapraszam więc do poznania tego miasta najpierw wirtualnie, a później na żywo!

Tarnowskie Góry Rynek

Historia Tarnowskich Gór

Miasto Tarnowskie Góry założył książę opolski Jan II Dobry w 1526 roku, co związane było z odkryciem bogactw mineralnych (rudy cynku i ołowiu z domieszką srebra). Odkrył je słynny dziś w mieście chłop Rybka. Wkrótce, bo w 1528 roku Tarnowskie Góry otrzymały Ordynek Gorny czyli ustawę górniczą. Dzięki temu Gwarkowie czyli górnicy pracowali w podziemnych chodnikach, a mieszczanie bogacili się.

Z czasem sprowadzono tu maszyny parowe, które pomagały w odwadnianiu chodników, a przyczynił sie do tego wielce hrabia Fryderyk Wilhelm von Reden. Ważną rolę w historii miasta odegrał też Rudolf von Carnall, który kierował Górnośląską Szkołą Górniczą w Tarnowskich Górach.

Tarnowskie Góry

Dziś po wielowiekowej eksploatacji górniczej pozostała gęsta sieć podziemnych wyrobisk, ciągnących się pod całym miastem.

UNESCO w Tarnowskich Górach

Fragmenty podziemi tarnogórskich udostępniono dla turystów w postaci podziemnych tras turystycznych, będących osobliwością na skalę europejską. Zabytkowa Kopalnia Srebra (ul. Szczęść Boże 81) oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga (Park Repecki) to najbardziej znane atrakcje tego pięknego miasta, leżące na Szlaku Zabytków Techniki. Zwiedzanie Sztolni polega na przepłynięciu łodziamy podziemnymi korytarzami z szybu Sylwester do Szybu Ewa, lub odwrotnie. To najdłuższy podziemny przepływ łodziamy w Polsce! W Kopalni również płynie się łodziami, ale na krótszym odcinku, poza tym, pieszo zwiedza się chodniki i komory, a dodatkowo zwiedza się multimedialne Muzeum.

Tarnowskie Góry sedlaczek

Latem 2017 roku podziemia tarnogórskie, zarówno jako cenne siedlisko przyrodnicze jak i pamiątka historyczna, zostały docenione na świecie i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Od tej pory znacznie wzrosło zainteresowanie obiektem.

Rynek w Tarnowskich Górach

Oczywiście inne zabytki też mamy w Tarnowskich Górach. W centrum miasta, w XVI wieku ulokował się piękny Rynek, który powstawał dość chaotycznie, przy szybach górniczych. Dziś góruje nad nim wspaniały, okazały Ratusz uznawany za perłę Górnego Śląska. Pod numerem 1 na Rynku ulokowało się Muzeum Miejskie w zabytkowym domu Sedlaczka. Zaraz obok stoi w rzędzie kilka efektownych domów podcieniowych z XVI wieku. W podcieniach tych dawniej odbywał się handel. Naprzeciw wznosi się zabytkowy kościół ewangelicki - druga po ratuszu charakterystyczna budowla na Rynku - pozostałość po czasach, kiedy w mieście przeważali protestanci. Na płycie warto zerknąć również na drewnianą studnię miejską, została ona zrekonstruowana w miejscu jednego z dawnych szybów górniczych i przypomina o górniczej przeszłości miasta. Oczywiście na tarnogórskim Rynku znajdziesz też kawiarnie i restauracje.

Tarnowskie Góry zabytkowa studnia

Deptak czyli ulica Krakowska

Ostatnimi czasy tarnogórski deptak pięknieje, odnowionych zostało kilka ciekawych kamienic, szczególnie w dolnej partii ulicy, gdzie niedawno, u zbiegu z ulicą Tylną stanęła też ciekawa rzeźba Gwarka, która wskazuje kierunek na Rynek. Tych rzeźb przybywa z każdym rokiem, kolejny Gwarek stanął przed Przystankiem Europa na ul. Piłsudskiego, a w 2015 roku stanie przy Dzwonnicy Gwarków. To kolejna fajna atrakcja miasta, podobnie jak wrocławskie krasnale. Cały bruk na ulicy Krakowskiej został wymieniony a dodatkowo ma powstać mała architektura czyli stylowe oświetlenie, romby i ławki.

Zamek w Starych Tarnowicach

Kilka kilometrów od centrum miasta, w dzielnicy Stare Tarnowice, odwiedzić można przepiękny zamek (ul. Pyskowicka). Budowla przez lata pozostawała w totalnej ruinie, ale za sprawą prywatnego inwestora odzyskała dawny blask i caly kompleks, z restauracją, noclegami i pięknym obejściem, zachwyca swą urodą. Obiekt udostępniono dla turystów, wejście na teren zamkowy jest darmowy, ale zwiedzanie wnętrz zamku jest płatne.

Tarnowskie Góry domy podcieniowe

Inne ciekawy obiekty

Tarnowskie Góry kryją jeszcze inne obiekty warte odwiedzenia, usiane tu i ówdzie. Jednym z ciekawszych jest zabytkowa, drewniana Dzwonnica Gwarków stojąca na Placu Gwarków przy kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła. Wyznaczała ona czas pracy dawnym gwarkom czyli górnikom. Niedaleko, przy ulicy Górniczej stoi Dworek Goethego kryjący restaurację Kałamarz, nazywany tak dlatego, że gościł w swych progach poetę Johanna Wolfganga von Goethe.

Kilka kilometrów od centrum natomiast warto odwiedzić Pałac w Rybnej - uroczy zakątek, w którym można przenocować, smacznie zjeść albo posłuchać koncertu.

Tarnowskie Góry rzeźba Gwarka

Restauracje w Tarnowskich Górach

W mieście turystów zaprasza sporo dobrych restauracji oraz kawiarni, w których nie tylko można dobrze zjeść, w ładnych okolicznościach napić się kawy, ale też spotkać się z przyjaciółmi. Kwiarnie skupione są przede wszystkim wokół klimatycznego rynku. Na deptaku polecam Restaurację Brick z pyszną kuchnią, w zamkowych zabudowaniach w Starych Tarnowicach warto odwiedzić Gospodę u Wrochema, zaś w pobliskim Miasteczku Śląskim, z dala od zgiełku miasta, zajrzyj do Spichlerza Dworskiego. W zabytkowym wnętrzu uraczą Cię tu niecodziennym jadłem.

Rekreacja w Tarnowskich Górach

Tarnowskie Góry to miasto zielone, w centrum od ponad 100 lat istnieje Park Miejski z fontanną, amfiteatrem, placem zabaw i licznymi ścieżkami, zaś kilka km od centrum rozciągają się: wspaniały Park Repecki przypominający miejscami prawdziwy las oraz Rezerwat Leśny Segiet ciągnący się aż do Blachówki. To wspaniałe miejsca na rekreację, np. rowerową.

Tarnowskie Góry Przystanek Europa

Jeśli dodać do tego atrakcyjny Park Wodny czy pobliski Pniowiec, gdzie pośród lasu zachował się ładny zbiornik wodny oraz sztuczne jezioro Nakło - Chechło, na którym można uprawiać różne sporty wodne i korzystać z piaszczystych plaż, Tarnowskie Góry stają się niezmiernie atrakcyjnym miejscem wypoczynku.

Dodatkowo w 2015 roku koło Parku Wodnego powstała bardzo nowoczesna Hala Sportowa, która może posłużyć zarówno amatorom, jak i zawodowcom. Można tu trenować wszystkie gry zespołowe, jest też ściana wspinaczkowa i squash.

Tarnowskie Góry zamek

Nawet zimą nie można się tu nudzić, gdyż na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia, w kamieniołomie Blachówka powstał świetny ośrodek sportowy Dolomity Sportowa Dolina, który oferuje wiele atrakcji, ale najważniejszą jest całoroczny stok narciarski z wyciągami, miejscem nauki dla dzieci, wypożyczalnią sprzętu i instruktorami.

Oficjalna strona Tarnowskich GórTarnowskie Góry atrakcje

To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020