Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

W 1913 roku Hans Poelzig, jeden z najwybitniejszych architektów europejskich XIX i XX wieku, jeden z czołowych działaczy słynnego Werkbundu, czyli Niemieckiego Związku Twróczego, zapojektował dla Rybnickiego Gwarectwa Węglowego basztowy budynek dla kopalni w Niedobczycach.Projekt nie został zrealizowany, natomiast rok później plan Poelziga wykorzystano przy budowie wieży dla szybu „Wiktor” w radlińskiej kopalni Emma.Szyb Hansa znajduje się w Radlinie po dziś dzień i nadal jest czynnym urządzeniem kopalnianym. To unikat architektury przemysłowej na skalę ogólnoświatową. Proces budowy rozpoczął się jeszcze w latach 80. XIX wieku.

Szyb Hansa jest elementem industrialnego Szlaku Emmy i Marcela w Radlinie.

Szyb Hansa
ul. Korfantego, Radlin
 Booking.com
Avatar użytkownika
Marek Gajda Zapaleniec 905 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134499 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020