Szlaki w Ciechanowcu

Szlaki w Ciechanowcu

Zielony Szlak Rowerowy Pogranicza Mazowiecko - Podlaskiego: Waniewo – Wojtkowice-Glinna, 78 kmPrzebiega on wschodnim skrajem Powiatu Wysokomazowieckiego z Waniewa do Wojtkowic-Glinnej, łącząc dwa systemy szlaków turystycznych: nadnarwiańskich z nadbużańskimi. Na trasie szlaku ustawione są drogowskazy turystyczne w Waniewie, Sokołach, Nowych Piekutach, Ciechanowcu, Wojtkowicach-Glinnej.

Szlak rozpoczyna się na skraju Narwiańskiego Parku Narodowego w Waniewie, gdzie znajdują się pozostałości grodziska, kościół i wieża widokowa. W Waniewie łączy się ze Szlakiem Pieszym im. Włodzimierza Puchalskiego, pod Waniewem przecina dwa inne szlaki rowerowe: Podlaski Szlak Bociani i Rowerową Obwodnicę Narwiańskiego Parku Narodowego. Następnie szlak prowadzi przez Krzyżewo (10 km), gdzie znajduje się szkoła rolnicza, Sokoły z kościołem, dawną cerkwią unicką na cmentarzu i lamusem plebańskim. Dalej szlak biegnie przez zespół wsi drobnoszlacheckich o wspólnej nazwie Perki, gdzie zachowało się kilka drewnianych chałup krytych strzechą oraz przez Dworaki-Staśki (20,8 km) i Dworaki-Pikaty. W Raciborach szlak przekracza linię kolejową z Białegostoku do Warszawy. W Stokowisku mija zabytkowy drewniany dwór szlachecki w otoczeniu parku i stawów z pozostałościami murowanych zabudowań gospodarczych. W Nowych Piekutach zwiedzić można kościół, a w pobliskim Krasowie-Częstkach (38,6 km) kaplicę upamiętniającą martyrologię mieszkańców tej wsi w czasie II wojny światowej. Na tym odcinku szlak prowadzi wspólnie z żółtym Szlakiem Rowerowym im. Jana Pawła II. Kolejny odcinek szlaku biegnie przez kompleks leśny w Wylinach-Rusi, gdzie znajduje się miejsce biwakowe. Na skraju wsi Warele Nowe (48,4 km) warto zajrzeć do kuźni, po której oprowadzi mieszkający tu kowal. Dalej szlak prowadzi do Wyszonek Kościelnych z neogotyckim kościołem. Podobny kościół znajduje się kilka kilometrów dalej w Kuczynie. Z Kuczyna szlak zmierza do Ciechanowca (66,3 km), gdzie zwiedzić trzeba koniecznie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka oraz kościół parafialny, w którym był proboszczem. Z Ciechanowca szlak biegnie na południe do Wojtkowic-Glinnej (78 km) nad Bugiem. Tutaj łączy się z zielonym szlakiem pieszym PTTK Ciechanowiec – Gąsiorowo, którym można podróżować dalej w kierunku Małkini lub do Ciechanowca przez Pobikry i Perlejewo.

Zielony Szlak Turystyczny PTTK (PL 261): Ciechanowiec – Gąsiorowo, 70 kmSzlak zaczyna się w Ciechanowcu przy Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka, gdzie można obejrzeć bogate zbiory budownictwa drewnianego (Skansen Mazowiecko – Podlaski). Dalej w Ciechanowcu zobaczymy Rynek z zachowanym średniowiecznym, wrzecionowym układem urbanistycznym wzdłuż koryta Nurca oraz kompleks cmentarzy – ewangelickiego, prawosławnego i katolickiego z XIX-wieczną kaplicą grobową Szczuków. W Antoninie warte zobaczenia są pozostałości zespołu dworskiego, dalej Winna-Wypychy, gdzie zachowane są zasadnicze elementy rozplanowania historycznego układu wsi, Winna-Poświętna - drewniany kościół pw. Św. Doroty z XVII/XVIII wieku z dwiema XVIII-wiecznymi drewnianymi dzwonnicami. Po drodze do Pobikier mijamy wsie Trzaski (9,5 km) i Radziszewo-Króle, gdzie warto zwrócić uwagę na zabytkowe XIX i XX-wieczne drewniane domy. W Pobikrach można zobaczyć XIX-wieczny kościół pw. Św. Stanisława oraz pozostałości zespołu dworskiego: oficynę drewniano – murowaną z XIX wieku i pomniki przyrody w parku podworskim – jesiony, klony, lipy i sosnę wejmutkę. Dalej udajemy się do Perlejewa (neogotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego) i Grannego (30 km), gdzie wkraczamy na tereny Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dolina Bugu i Nurca”. Idziemy prawym brzegiem Bugu, mijając po drodze malowniczo położone wioski Kruzy i Głody, aż do wsi Wojtkowice-Dady, gdzie pokonujemy bród przy ujściu Nurca do Bugu. Wkraczamy w otulinę Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i podążamy dalej wzdłuż koryta Bugu. Poprzez położone na skarpie Bugu wsie Kossaki (49,7 km) i Kamianka docieramy do Nura – wsi z zachowanym historycznym układem przestrzennym. Warta zobaczenia jest zabytkowa drewniana plebania przy kościele pw. Św. Jana Apostoła. Idąc dalej, poprzez Ołtarze-Gołacze, docieramy do Zuzeli, gdzie możemy obejrzeć zabytkowy kościół, cmentarz, pomnik i muzeum pamiątek po Prymasie Tysiąclecia Stefanie Wyszyńskim. Z Zuzeli udajemy się do Zgleczewa Szlacheckiego (można znaleźć słupek graniczny, który oddzielał tereny radzieckie i niemieckie w czasie II wojny światowej), poprzez Zgleczewo Panieńskie docieramy do Gąsiorowa (70 km), gdzie szlak się kończy. Przez Gąsiorowo (stacja Zaręby Kościelne) przebiega oddana do użytku w 1862 roku „Droga Żelazna Petersbursko – Warszawska”.

Wybierając się rowerem za miasto warto odwiedzić pobliską hodowlę alpak, która znajduje się w pobliżu miejscowości Bujenka. Jest to największa w Europie ich hodowla.Okolice Ciechanowca można poznawać także w czasie jednodniowych wycieczek nieoznakowanymi trasami, krótszymi lub dłuższymi, możliwymi do pokonania pieszo lub różnymi środkami lokomocji.

Trasa: Ciechanowiec – Kozarze – Zaszków – Tworkowice – Ciechanowiec, 14 km

Z Ciechanowca prawą stroną rzeki Nurzec idziemy do wsi Kozarze (2 km), dalej trasa biegnie przez las (4 km) do Zaszkowa. Piękny widok z góry na rzekę Nurzec, następnie przejście przez most na rzece obok młyna we wsi Tworkowice. Powrót przez las i malownicze łąki do Ciechanowca.

Trasa: Ciechanowiec – Winna – Pobikry – Malec – Ciechanowiec, 25 km

Z Ciechanowca wymarsz trasą w kierunku Brańska. W miejscowości Antonin (dawna posiadłość Antoniego Szczuki) zachowane zostały resztki dworskich zabudowań gospodarczych. Skręcamy w prawo do Winnej-Poświętnej, gdzie zachował się historyczny układ wsi. Należy tu zwiedzić XVII-wieczny drewniany kościół z dzwonnicą o pięknej architekturze, a w nim kolekcję rzeźby ludowej Teofila Kaczyńskiego (przełom XIX/XX wieku). Z Winnej-Poświętnej przez Trzaski trakt prowadzi do Radziszewa-Króli, dalej Pobikry – wieś dworska, z zabytkowym kościołem fundacji Ciecierskich (XIX wiek), przy kościele niezwykła kolekcja narzutowych głazów zebranych przez ostatniego dziedzica Pobikier – Jezierskiego. Z zabudowy dworskiej pozostała ciekawa, drewniana (otynkowana) oficyna. Z Pobikier drogą leśną idziemy do Malca. Na skraju wsi widać resztki starych drzew z dawnej alei prowadzącej do dworu. Odcinek do Ciechanowca z Malca pokonujemy trasą wiodącą z Siemiatycz.

Trasa: Ciechanowiec – Białowieża, 94 km

Na wschód od Ciechanowca leży Rudka (16 km) z pałacem Ossolińskich z II połowy XVIII wieku, jednonawowym kościołem z tego okresu oraz XIX–wiecznym zajazdem przy Rynku. Dalej na wschód miasto Brańsk (24 km), tu spotkamy klasycystyczny kościół Wniebowzięcia NMP z XIX wieku i drewniane koszary carskie (obecnie Dom Pomocy Społecznej). Bielsk Podlaski (48 km) - gród założony w XI wieku, w Rynku ratusz z XVIII wieku, kościół farny z 1733 roku, klasztor karmelitów z 1638 roku, cerkwie z XVII i XVIII wieku. Hajnówka (75 km) – Muzeum Zabytków Kultury Białoruskiej, Turystyczna Kolejka Wąskotorowa (przy stacji początkowej minimuzeum taboru kolejki). Z Hajnówki 19 km do Białowieży, gdzie można obejrzeć XIX-wieczne zabytki: murowaną cerkiew Św. Mikołaja Cudotwórcy z ceramicznym ikonostasem, drewnianą cerkiew cmentarną Św. Cyryla i Metodego, drewnianą plebanię prawosławną, drewniany dworzec kolejowy. Białowieża jest punktem wyjścia wycieczek do Puszczy Białowieskiej - jedenego z największych obszarów leśnych na niżu europejskim z zachowanymi fragmentami środowiska lasu pierwotnego. Białowieski Park Narodowy składa się ze ścisłego rezerwatu przyrody, parku botanicznego i muzeum. Znajduje się tu największe na świecie skupisko żubrów.

Trasa: Ciechanowiec – Perlejewo – Ostrożany – Drohiczyn, 37 km.
Trasa: Ciechanowiec – ŁomżaNowogród, 90 km.
Trasa: Ciechanowiec – Nur – Małkinia –Treblinka, 40 km.
Trasa: Ciechanowiec – SiemiatyczeMielnikGrabarka, 66 km.
Trasa: Ciechanowiec – Tworkowice – Wojtkowice-Glinna – Ciechanowiec, 18 km.
Trasa: Ciechanowiec – Zadobrze – Ciechanowiec, 14 km.

www.ciechanowiec.pl/szlaki

Ciechanowiec noclegi

Ciechanowiec to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021