Silesianka
Euroregion Silesia
ul. Batorego 7, Racibórz
www.euroregion-silesia.pl
Wieże dostępne są zwykle od połowy marca do końca listopada
Bilety: bezpłatne
Parkingi: bezpłatne
Kochani, znacie Szlak Silesianka? To całkiem nowy, ciekawy projekt transgraniczny, dzięki którym turyści będą mieli do dyspozycji 34 wieże i platformy widokowe na pograniczu polsko-czeskim!
Jeśli lubicie wieże widokowe, a dodatkowo cudne widoki z nich się rozpościerające, ruszaj na Silesiankę, okolica warta jest uwagi, tym bardziej, że z wież podziwiać można urocze meandry Odry, zbiornik Racibórz i sielskie krajobrazy Euroregionu Silesia.
Szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia pod nazwą Silesianka, to bardzo ciekawy, transgraniczny projekt ostatnich lat, tworzony przez kilkadziesiąt gmin polskich oraz czeskich, w efekcie którego powstały, lub dopiero powstaną, dostępne w większości bezpłatnie wieże i platformy widokowe pozwalające podziwiać piękny, przygraniczny krajobraz. Docelowo powstaną 34 obiekty, 11 po stronie polskiej i 23 po stronie czeskiej.
Ponadto Szlak Silesianka tworzyć będzie ciekawa infrastruktura turystyczna ze ścieżkami rowerowymi i pieszymi, a obiekty powstały często w pobliżu miejsc, gdzie można dobrze zjeść, a nawet przenocować, tak jak np. wieża nad Odrą w Zabełkowie stanęła niedaleko zamku w Chałupkach (restauracja i hotel), skąd na wieżę prowadzi betonowa ścieżka idealna na rower czy spacer z wózkiem, wśród pięknej przyrody.
Nie zabrakło na Silesiance wiat piknikowych, ławek, tablic informacyjnych i parkingów. To wszystko, by zachęcić turystów do poznawania tego interesującego przyrodniczo terenu pogranicza polsko-czeskiego, zwanego Euroregionem Silesia.
W celu promocji projektu wydano polsko-czeskie mapy i ulotki bezpłatnie dostępne u każdego z partnerów projektu, prezentujące szlak i jego główne atrakcje turystyczne z podziałem na trasę samochodową, przeznaczoną dla rodzin z dziećmi oraz rowerową. Powstała też dwujęzyczna polsko-czeska witryna internetowa zawierająca szczegółowe informacje o całym projekcie.
Wieże w Polsce
Wieże w Czechach
Racibórz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.