Szczerbanówka, Łukasz jankowski FoT

Szczerbanówka

(5 głosów: 1)

0 atrakcje, które musisz zobaczyć w Szczerbanówce

Szczerbanówka to opuszczona osada leżąca przy południowej granicy gminy Komańcza w Bieszczadach. Pierwsze źródła mówiące o istnieniu w tym rejonie osadnictwa pochodzą z XVII wieku, a ściślej mówiąc z 1606 roku. W latach 1657-58 wsi nie ominęły łupieżcze najazdy z Węgier - Jerzego II Rakoczego i zbójników zwanych Tołchajami.W latach 1857-58 w Szczerbanówce wzniesiono filialną drewnianą cerkiew greckokatolicką Św. Dymitra, która nie przetrwała do naszych czasów. Została rozebrana w trakcie wysiedleń miejscowej ludności po 1945 roku. Przed wysiedleniami, w latach 30. w 24 zagrodach, gospodarując na obszarze 9,14 km2 , mieszkały tu 144 osoby. W dawnej osadzie zniszczone zostały wszystkie domy, budynki gospodarcze i budynki użyteczności publicznej, jakie istniały we wsi do końca II wojny światowej. Jedynymi reliktami dawnego bujnego życia nieistniejącej osady są słabo zachowane części cerkwi tj. dwa krzyże, które zwieńczały świątynię oraz cmentarz, z którego zachowały się tylko zarysy. Brak jest tu nagrobków. W latach 80. XX wieku rozpoczęto na terenie nieistniejącej wsi budowę schroniska turystycznego. Inwestycję przerwano i nie dokończono. Przetrwał tu natomiast wypał węgla drzewnego.

Szczerbanówka noclegi

Szczerbanówka to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Szczerbanówce. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°13'4N, 22°12'58E
18 listopad 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację