Szczerbanówka, Łukasz jankowski FoT

Szczerbanówka

(4 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Szczerbanówka to opuszczona osada leżąca przy południowej granicy gminy Komańcza w Bieszczadach. Pierwsze źródła mówiące o istnieniu w tym rejonie osadnictwa pochodzą z XVII wieku, a ściślej mówiąc z 1606 roku. W latach 1657-58 wsi nie ominęły łupieżcze najazdy z Węgier - Jerzego II Rakoczego i zbójników zwanych Tołchajami.

W latach 1857-58 w Szczerbanówce wzniesiono filialną drewnianą cerkiew greckokatolicką Św. Dymitra, która nie przetrwała do naszych czasów. Została rozebrana w trakcie wysiedleń miejscowej ludności po 1945 roku. Przed wysiedleniami, w latach 30. w 24 zagrodach, gospodarując na obszarze 9,14 km2 , mieszkały tu 144 osoby. W dawnej osadzie zniszczone zostały wszystkie domy, budynki gospodarcze i budynki użyteczności publicznej, jakie istniały we wsi do końca II wojny światowej. Jedynymi reliktami dawnego bujnego życia nieistniejącej osady są słabo zachowane części cerkwi tj. dwa krzyże, które zwieńczały świątynię oraz cmentarz, z którego zachowały się tylko zarysy. Brak jest tu nagrobków. W latach 80. XX wieku rozpoczęto na terenie nieistniejącej wsi budowę schroniska turystycznego. Inwestycję przerwano i nie dokończono. Przetrwał tu natomiast wypał węgla drzewnego.Atrakcje Szczerbanówki

Noclegi w Szczerbanówce

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Szczerbanówka - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Knypek
Z daleka czuć że się człowiek zbliża do pieców. Niestety z bliska nie udało mi się tam podejsc
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022