Szczeliniec Wielki

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2015-02-16 , Zaktualizowano: 2020-03-05

Dojście na Szczeliniec

Szczeliniec Wielki to najwyższe a przy tym najpopularniejsze wzniesienie Gór Stołowych (919 m n.p.m.). Najłatwiej wejść tutaj żółtym szlakiem (w ostatnim fragmencie schodzimy z niego) od strony wsi Karłów (12 km od Kudowy Zdroju). Co ciekawe, na szczyt prowadzi droga uformowana z 680 kamiennych stopni, zbudowanych jeszcze w XVIII wieku. Wejście na Szczeliniec Wielki trwa około 40 minut, natomiast charakterystyczny płaski wierzchołek to ogromny labirynt powstały w naturalny sposób z oryginalnych form skalnych.Nazwy nadane najciekawszym skałom nawiązują do ich kształtów, stoi tu m.in. Wielbłąd czy słynny Małpolud górujący ponad okolicą. Skały Szczelińca stanowią również doskonałe miejsce wspinaczkowe. Szczeliniec Wielki leży w obrębie Parku Narodowego Gór Stołowych. To wspaniała atrakcja przyrodnicza, którą koniecznie trzeba poznać i zwiedzić przynajmniej raz w życiu :)

Szczeliniec Wielki

Widokowy Szczeliniec

Na szczycie Szczelińca znajduje się kilka punktów widokowych i platform, skąd przy dobrej widoczności można zobaczyć całą Kotlinę Kłodzką, a także pasmo Sudetów wraz z Karkonoszami. Na szczycie działa schronisko, przy którym powstał właśnie jeden z takich punktów widokowych.

Rezerwat z trasą turystyczną

Dopiero za schroniskiem zaczyna się rezerwat przyrody - w sezonie płatny odcinek zwiedzania, obejmujący labirynt na wierzchołku Szczelińca. Trasa liczy około 2 km i kryje fantastyczne twory skalne, m.in. wspomnianego Małpoluda czy Piekiełko. To swoisty wąwóz, wysoki i dość ciasny, dzięki czemu nikogo nie dziwi tu śnieg w czerwcu. Polecam zdecydowanie przejście tą trasą, bo dopiero tutaj tak naprawdę poczuć można i zobaczyć z bliska góry stołowe, nazwane tak od swego płaskiego kształtu.

Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych


Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020