Szczawnica

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2020-01-16 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Szczawnica to piękny i zarazem popularny kurort leżący w Pieninach, w województwie małopolskim, przy trasie nr 969, niedaleko Krościenka nad Dunajcem, około 40 km od Nowego Targu. Szczawnica jest znaną miejscowością uzdrowiskową, malowniczo położoną w dolinie potoku Grajcarek, w pobliżu jego ujścia do Dunajca, gdzie znajduje się przystań końcowa słynnego w całej Polsce spływu Przełomem Dunajca.O charakterze leczniczym Szczawnicy decyduje łagodny i ciepły klimat oraz źródła leczniczych wód mineralnych (m.in. Szymon, Helena czy Magdalena). Oprócz bazy leczniczo-sanatoryjnej, świetnie rozwinięta jest tu również infrastruktura turystyczna, a zimą także narciarska. W ostatnich latach Szczawnica została ładnie odnowiona i zagospodarowana, tak więc pobyt tutaj staje się prawdziwą przyjemnością, choć bywa tłoczno w letnie i zimowe weekendy.

Pijalnia Wód w Szczawnicy

Zabytki w Szczawnicy

- Zabudowania Uzdrowiska - zabytkowe budynki kurortowe z XIX i początku XX wieku z namalowanymi przez Józefa Szalaya (twórcę uzdrowiska w Szczawnicy) godłami. Warto przejść się ulicą Zdrojową i zaznać tej atmosfery z przełomu wieków. Wyjątkowy pod tym względem jest Park Górny z pięknym Dworkiem Gościnnym i unikatowym Placem Dietla.

- Kościół Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, ul. Zdrojowa - ładny i spory kościół za XIX wieku, chociaż parafia istnieje tutaj już od XIV wieku

Szczawnica Plac Dietla

Atrakcje w Szczawnicy

- Promenada w Szczawnicy, ul. Zawodzie, ul. Zdrojowa - pięknie zrewitalizowany deptak o długości około 1800 m, ciągnący się wzdłuż Grajcarka, stoją tu ławeczki, pergole, jest gdzie zjeść, widać stąd kolejkę na Palenicę

- Spływ Dunajcem, Sromowce Wyżne - słynny spływ tratwami malowniczym przełomem Dunajca, trasa do Szczawnicy to 18 km, spływ trwa nieco ponad 2 godziny (codziennie od 1 kwietnia do 31 października).
www.flisacy.com.pl

- Rafting w Szczawnicy - trasę tradycyjnego spływu łodziami flisackimi można pokonać w bardziej aktywny sposób np. pontonem (rafting) lub 2-osobowymi kanadyjkami. To wspaniała rozrywka dostarczająca dużej dawki adrenaliny, pod okiem instruktora i na bezpiecznym sprzęcie.
www.retendo.com.pl

- Park Górny w Szczawnicy, ul. Zdrojowa - zabytkowy park z pięknie odnowionymi zabytkami, placem Dietla z Pijalnią Wód, oryginalnymi rzeźbami i muszlą koncertową
- Park Dolny, ul. Główna - leży w samym centrum Szczawnicy, naprzeciw promenady nad Grajcarkiem
- Trasy rowerowe i konne

- Wąwóz Homole w Pieninach - malowniczy wąwóz znajdujący się w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy, zbudowany ze skał wapiennych, położony w Małych Pieninach. Jego rzeźba jest urozmaicona, a dnem płynie potok Kamionka. Wąwóz Homole uznawany jest za jeden z piękniejszych wąwozów w Polsce. Utworzono tu rezerwat przyrody. Przez wąwóz przebiega zielony szlak z Jaworek prowadzący dalej na Wysoką (1050 m n.p.m) - najwyższy szczyt Pienin.

Narciarstwo w Szczawnicy

- Palenica w Szczawnicy - kolej krzesełkowa na Palenicę - naśnieżana trasa zjazdowa na stoku Palenicy o długości 1000 m, homolagacja FIS, oświetlona trasa na stoku Szafranówki o długości 1800 m, 2 wyciągi orczykowe na Szafranówce z naśnieżaną trasą łatwą, Halfpipe - rynna śnieżna do snowboardu z wyciągiem orczykowym na górze Palenica
pkl.pl

Pijalnia Wód

- Arena Narciarska Jaworki Homole, ul. Zaskalskie 14, Szczawnica – Jaworki - ośrodek na północnym stoku "Bukowinek" oferuje nowy wyciąg krzesełkowy, 2 wyciągi orczykowe i 8 tras narciarskich o łącznej długości około 4400 m. Działa szkoła narciarska i wyciąg dla początkujących oraz dzieci, trasy o różnym stopniu trudności, głównie łatwe, ale również do slalomu, ratrakowane i naśnieżane.
arenanarciarska.eu
Oficjalna strona SzczawnicySzczawnica atrakcje

To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020