Poznań
Inne budowle
rezerwaty, stawy
Normalna
Wielkopolskie
2014-03-26
2020-01-28 13:46
52°21'58" N, 16°51'58" E
Godziny otwarcia
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Na południowych obrzeżach Poznania znajduje się zespół dawnych glinianek zlokalizowanych w dolinie Strumienia Junikowskiego, związanych z cegielniami. Miejsce to nosi zwyczajową nazwę szachty, co oznacza sztolnie, kopalnie.Pozostałością cegielniach są liczne stawy - dawne glinianki, które stanowią o lokalnym klimacie kulturowym. Najważniejsze stawy na szachtach poznańskich to: Stara Baba, Staw Baczkowski, Staw Kachlarski, Karpętaj i Głęboki Dół. Łącznie powstało tu około 40 akwenów.

Szachty -Glinianki Poznan

Dziś uważa się te rejony za jedne z najcenniejszych przyrodniczo w całym Poznaniu i objęto je ochroną.

Istnieją poważne plany zagospodarowania cennych przyrodniczo szacht w postaci ciekawego parku, gdzie gnieżdżą się rzadkie gatunki ptaków.

Szachty -Glinianki Poznan
Szachty -Glinianki Poznan
Szachty -Glinianki Poznan

Szachty
ul. Głogowska, ul. Glinianki, PoznańSzachty -Glinianki Poznan Szachty -Glinianki Poznan Szachty -Glinianki Poznan Szachty -Glinianki Poznan Szachty -Glinianki Poznan Szachty -Glinianki Poznan
Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020