Synagoga w Rymanowie, mokunka

Synagoga w Rymanowie

(4.5 głosów: 4)

Synagoga w Rymanowie jest najstarszą świątynią żydowską na Podkarpaciu, a zarazem jedną z najstarszych w Polsce. Pochodzi z XVII wieku, kiedy w miasteczku przeważała ludność żydowska. Synagoga zbudowana jest na lekko pochyłym terenie, tuż obok Rynku. Jako główny budulec użyto kamieni rzecznych, piaskowca oraz cegły. Warto dodać, iż była wkomponowana w system murów miejskich Rymanowa, z których żaden ślad do dziś się niestety nie zachował.W czasie II wojny światowej w synagodze urządzono magazyny oraz splądrowano przedmioty kultu religijnego. Po 1944 roku rozebrano zawalony dach synagogi, a od 1957 bożnica rymanowska popadała w ruinę. Dopiero obecnie, w XXI wieku zaczęły się prace renowacyjne. Z zewnątrz już są zakończone, trwa jeszcze remont wnętrz. Ma tu powstać Muzeum Kultury Żydowskiej.

Synagoga
ul. Piękna, RymanówRymanów noclegi

Rymanów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Rymanów
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
synagogi
49°34'39N, 21°52'2E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021