Synagoga w Rymanowie jest najstarszą świątynią żydowską na Podkarpaciu, a zarazem jedną z najstarszych w Polsce. Pochodzi z XVII wieku, kiedy w miasteczku przeważała ludność żydowska. Synagoga zbudowana jest na lekko pochyłym terenie, tuż obok Rynku. Jako główny budulec użyto kamieni rzecznych, piaskowca oraz cegły. Warto dodać, iż była wkomponowana w system murów miejskich Rymanowa, z których żaden ślad do dziś się niestety nie zachował.W czasie II wojny światowej w synagodze urządzono magazyny oraz splądrowano przedmioty kultu religijnego. Po 1944 roku rozebrano zawalony dach synagogi, a od 1957 bożnica rymanowska popadała w ruinę. Dopiero obecnie, w XXI wieku zaczęły się prace renowacyjne. Z zewnątrz już są zakończone, trwa jeszcze remont wnętrz. Ma tu powstać Muzeum Kultury Żydowskiej.Synagoga
ul. Piękna, Rymanów

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020