, Danuta

Synagoga w Lesku została wzniesiona pomiędzy 1626 a 1654 rokiem. Została ona poważnie zdewastowana podczas II wojny światowej i przez 20 lat stała opuszczona. W 1980 roku przeprowadzono rozległe prace remontowe budynku.Wygląd synagogi w Lesku

Budynek synagogi składa się z jednonawowej sali modlitewnej i przybudówki przy ścianie zachodniej (dawnego babińca). Z sali na piętrze kobiety miały podgląd na salę modlitewną, na którą nie miały wstępu.

Wbrew przepisom do narożnika ścian frontowej i południowej dobudowano okrągłą wieżę. Zbudowana jest ona z kamienia, a odtworzona górna kondygnacja – z cegły.

W elewacji zewnętrznej ściany zachodniej umieszczone są tablice Mojżesza z przykazaniami oraz napis: "Jak przejmujące grozą jest to miejsce, lecz to dom Boży".

Wystrój wnętrza nie zachował się do czasów współczesnych. Płaszczyzny ścian podzielone są dwoma gzymsami na trzy kondygnacje. Pomiędzy gzymsami znajdują się płaskie, półkoliste wnęki, w których wpisane były cytaty z Tory. W trzeciej najwyższej kondygnacji znajdują się okna ujęte półkolumnami.

Na ścianie wschodniej zachował się ozdobny Aron ha-Kodesz ujęty półkolumnami zwieńczonymi trójkątnym szczytem. Jest on uproszczoną kopią z synagogi Złotej Róży we Lwowie.

Od 1995 roku mieści się tu Muzeum Żydów Galicji, Galeria Sztuki Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku, a w przybudówce biura.

Synagoga - Muzeum Żydów Galicji
ul. Joselewicza 16, Lesko

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

49°28'14" N, 22°19'51" E
Podkarpackie
2014-10-16
2020-01-28 13:46

Wasze opinie

Krajtroter ocenił to miejsce 2016-02-02 na

Warto wejść i zobaczyć od środka, a przy tym zwiedzić galerię i zrobić zakupy