Synagoga w Krzepicach, Magdalena

Synagoga w Krzepicach

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Budowa synagogi w Krzepicach leżących na północ od Częstochowy trwała dość długo, szacuje się ją na lata 1814-22. Był to moment, w którym ludność żydowska usamodzielniła się i odcięła od kahału w Działoszynie. Miejsce jej budowy to ówczesna wieś Kuźniczka, a dziś jest to część Krzepic. Synagoga została całkowicie zdewastowana przez Niemców w czasie II wojny światowej, a wokół niej i kirkutu znajdującego się nieopodal, hitlerowcy utworzyli obóz dla Żydów.

Budynek synagogi został wybudowany w stylu neoklasycystycznym na planie prostokąta z cegły i kamienia wapiennego i głazów, a wejście ujęte w cztero-kolumnowy portyk jest zwieńczony tympanonem (widocznym do dziś). Ponad drzwiami, a poniżej półokrągłego okna znajduje się tabliczka w formie otwartej księgi ze stylizowaną Gwiazdą Dawida podtrzymywaną przez dwa lwy. Wewnątrz gwiazdy i ponad nią znajduje się hebrajski napis, który tłumaczy się jako: "O jakimże lękiem napawa to miejsce! Nic tu innego, tylko dom Boży i brama do nieba".Poza fasadą zachował się mur wokół wnętrza, które w tym momencie jest zarośnięte. W murach znajdują się otwory okienne wąskie i wysokie zakończone łukiem. Na ścianie wschodniej czyli ścianie głównej sali modlitewnej zachowała się nisza po Aron ha-kodesz - Świętej Arce - ozdobnej szafie, w której przetrzymywano zwoje Tory. Obok synagogi znajdowała się Szkoła Żydowska, Mykwa i dom Rabina. Obecnie synagoga znajduje się w stanie ruiny z zachowanymi murami na całej wysokości, jednak bez dachu.

Adres

Synagoga
ul. Wenecka 1, Krzepice

GPS: 50°57'59N, 18°42'49E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022