Synagoga w Józefowie Roztoczańskim

Zdjęcia (1)

Do drugiej wojny światowej większość mieszkańców Józefowa stanowili Żydzi. Pozostała po Nich synagoga oraz jeden z lepiej zachowanych w Polsce cmentarzy. Hitlerowskie ostateczne rozwiązanie sprawy żydowskiej spowodowało, że tylko jeden z mieszkańców Józefowa pochodzenia żydowskiego przeżył wojnę, a Żydzi stanowili przecież 70% ogólnej liczby mieszkańców.Pierwsza, drewniana synagoga została wybudowana w Józefowie w 1735 lub 1744 roku. Znajdowała się ona w południowo-zachodniej części miasta. Została zniszczona, a postawiona na jej miejscu kolejna, uległa w 1850 roku częściowemu spaleniu.

Obecny budynek w stylu barokowym pochodzi z lat 70-tych XIX wieku. Stoi w centrum miasta. Nowa, murowana synagoga na planie prostokąta, została wzniesiona z kamienia wapiennego i cegły z pobliskiego kamieniołomu. W sali modlitw zachował się kamienny aron ha-kodesz. Na ścianach widoczny jest pas wnęk arkadowych.W dużej sali modlitw drewniana konstrukcja z wysuniętą do środka antresolą dzielącą wnętrze na dwie kondygnacje- dostosowana jest na potrzeby biblioteki.  Bożnica została częściowo zniszczona w czasie I wojny światowej, a następnie w znacznym stopniu zdewastowana przez Niemców w czasie okupacji. Po zakończeniu wojny budynek był wykorzystywany jako magazyn GS-u, jednak po zawaleniu się dachu popadł on w ruinę.

W latach 1985-91 obiekt został wyremontowany z przeznaczeniem na siedzibę miejskiej biblioteki publicznej. Poddasze użytkowane na cele hotelowe – są tam Pokoje Gościnne MOK. Jest to jedyne miejsce noclegowe w Synagodze jakie znam. Miejsce z klimatem!

Synagoga - Biblioteka Publiczna
ul. Wiślana 5, Józefów

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: