Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Synagoga w Józefowie Roztoczańskim

Synagoga w Józefowie Roztoczańskim
50°28'49" N, 23°3'8" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 08:00–16:00
  • wtorek: 08:00–17:00
  • środa: 08:00–17:00
  • czwartek: 08:00–17:00
  • piątek: 08:00–17:00
  • sobota: 08:00–15:00
  • niedziela: Zamknięte

Do drugiej wojny światowej większość mieszkańców Józefowa stanowili Żydzi. Pozostała po Nich synagoga oraz jeden z lepiej zachowanych w Polsce cmentarzy. Hitlerowskie ostateczne rozwiązanie sprawy żydowskiej spowodowało, że tylko jeden z mieszkańców Józefowa pochodzenia żydowskiego przeżył wojnę, a Żydzi stanowili przecież 70% ogólnej liczby mieszkańców.Pierwsza, drewniana synagoga została wybudowana w Józefowie w 1735 lub 1744 roku. Znajdowała się ona w południowo-zachodniej części miasta. Została zniszczona, a postawiona na jej miejscu kolejna, uległa w 1850 roku częściowemu spaleniu.Obecny budynek w stylu barokowym pochodzi z lat 70-tych XIX wieku. Stoi w centrum miasta. Nowa, murowana synagoga na planie prostokąta, została wzniesiona z kamienia wapiennego i cegły z pobliskiego kamieniołomu. W sali modlitw zachował się kamienny aron ha-kodesz. Na ścianach widoczny jest pas wnęk arkadowych.

W dużej sali modlitw drewniana konstrukcja z wysuniętą do środka antresolą dzielącą wnętrze na dwie kondygnacje- dostosowana jest na potrzeby biblioteki.  Bożnica została częściowo zniszczona w czasie I wojny światowej, a następnie w znacznym stopniu zdewastowana przez Niemców w czasie okupacji. Po zakończeniu wojny budynek był wykorzystywany jako magazyn GS-u, jednak po zawaleniu się dachu popadł on w ruinę.

W latach 1985-91 obiekt został wyremontowany z przeznaczeniem na siedzibę miejskiej biblioteki publicznej. Poddasze użytkowane na cele hotelowe – są tam Pokoje Gościnne MOK. Jest to jedyne miejsce noclegowe w Synagodze jakie znam. Miejsce z klimatem!Synagoga - Biblioteka Publiczna
ul. Wiślana 5, Józefów

Józefów Roztoczański noclegi

Józefów Roztoczański to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danuta Krajtroter 37207 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1133464 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020