Synagoga w Działoszycach, 4elza

Budynek dawnej synagogi w Działoszycach na skaju Ponidzia został wzniesiony w 1852 roku, przy ul. Krasickiego. Jest to murowany obiekt z cegły, zaprojektowany w stylu neoklasycznym, z ciekawym wystrojem architektoniczno - rzeźbiarskim, kryty niegdyś dachem dwuspadowym.Od zachodniej strony do sali modlitewnej przylegała galeria dla kobiet na nieistniejącym już dziś piętrze, a sala dla mężczyzn została przykryta sklepieniem zwierciadlanym. W dobudówce umieszczono cheder, bibliotekę, mykwę i mieszkanie rabina.

Pozostający w ruinie obiekt w latach 90. XX wieku został przeznaczony do rozbiórki, ale interwencja Żydowskiego Instytutu Historycznego uchroniła go przed wyburzeniem. Nie został co prawda wpisany do rejestru zabytków, ale został zabezpieczony.

Synagoga
ul. Krasickiego 2, Działoszyce

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

50°21'52" N, 20°21'7" E
Świętokrzyskie
2016-11-04
2020-01-28 13:46

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą