Synagoga w Chmielniku, 4elza

Synagoga w Chmielniku

(5 głosów: 1)
Mapa Przewodnik Pdf

Chmielnik leżący w wojewodztwie świętokrzyskim nieco na południe od Kielc, jest starą miejscowością o bardzo bogatej historii. Jako osada datowana była przez archeologów na XI wiek, a na przestrzeni stuleci następował jej konsekwenty rozkwit. Potop szwedzki przerwał niestety ten okres, a w połowie XVII wieku pojawili się tu Żydzi sefardyjscy zmuszeni opuścić Hiszpanię. Od tego momentu ludność żydowska nierozerwalnie wiąże się z tradycjami tego miasteczka, aż do czasu II wojny światowej.Synagoga upamiętniajaca ten okres wzniesiona została w latach 1633-34. Znajduje się w Chmielniku, przy ulicy Wspólnej 14, w odległości 300 m od Rynku. Miejsce to stanowiło centrum dzielnicy żydowskiej, gdzie w sąsiedztwie wybudowano dwie szkoły kahalne, dom talmudyczyny i mieszkanie rabina. Od strony północnej do synagogi przylegał cmentarz żydowski używany od 1565 roku.

Unikatowy w skali kraju obiekt został odrestaurowany w 2008 roku i przekształcony w Ośrodek Edukacyjno-Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl".Interesujaca ofertą dla turystów są: jedyna na świecie szklana bima – miejsce, gdzie dawniej odczytywano Torę, multimedialne wystawy w Synagodze, fotoreportaże, biblioteka multimedialna, a także cykle imprez z zakresu kultury i historii Żydów.

Synagoga - Świętokrzyski Sztetl
ul. Wspólna 14, Chmielnik 

 

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–16:00
  • środa: 09:00–16:00
  • czwartek: 09:00–16:00
  • piątek: 09:00–16:00
  • sobota: 10:00–17:00
  • niedziela: 10:00–17:00
Booking.com
Kościoły i obiekty sakralne
Normalna
synagogi
50°36'57N, 20°45'7E
02 listopad 2016
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację