Synagoga w Chmielniku, 4elza

Synagoga w Chmielniku

(5 głosów: 1)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Chmielnik leżący w wojewodztwie świętokrzyskim nieco na południe od Kielc, jest starą miejscowością o bardzo bogatej historii. Jako osada datowana była przez archeologów na XI wiek, a na przestrzeni stuleci następował jej konsekwenty rozkwit. Potop szwedzki przerwał niestety ten okres, a w połowie XVII wieku pojawili się tu Żydzi sefardyjscy zmuszeni opuścić Hiszpanię. Od tego momentu ludność żydowska nierozerwalnie wiąże się z tradycjami tego miasteczka, aż do czasu II wojny światowej.

Synagoga upamiętniajaca ten okres wzniesiona została w latach 1633-34. Znajduje się w Chmielniku, przy ulicy Wspólnej 14, w odległości 300 m od Rynku. Miejsce to stanowiło centrum dzielnicy żydowskiej, gdzie w sąsiedztwie wybudowano dwie szkoły kahalne, dom talmudyczyny i mieszkanie rabina. Od strony północnej do synagogi przylegał cmentarz żydowski używany od 1565 roku.Unikatowy w skali kraju obiekt został odrestaurowany w 2008 roku i przekształcony w Ośrodek Edukacyjno-Muzealny ,,Świętokrzyski Sztetl".

Interesujaca ofertą dla turystów są: jedyna na świecie szklana bima – miejsce, gdzie dawniej odczytywano Torę, multimedialne wystawy w Synagodze, fotoreportaże, biblioteka multimedialna, a także cykle imprez z zakresu kultury i historii Żydów.

Synagoga - Świętokrzyski Sztetl
ul. Wspólna 14, Chmielnik

  

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: 09:00–16:00
  • środa: 09:00–16:00
  • czwartek: 09:00–16:00
  • piątek: 09:00–16:00
  • sobota: 10:00–17:00
  • niedziela: 10:00–17:00
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022