Symboliczny cmentarz ofiar gór Wiktorówki

49°15'55" N
20°5'10" E
Małopolskie
2015-02-18 09:21:58
1159m npm
Normalna
Zdjęcia (14)

Sanktuarium na Wiktorówkach

W Tatrach, w miejscowości Małe Ciche, niedaleko Rusinowej Polany, przy niebieskim szlaku stoi piękne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr czyli Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach. Leży ono na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego.Tablice z nazwiskami ofiar gór

Przy Sanktuarium MB Królowej Tatr na Wiktorówkach wiszą tablice z nazwiskami ofiar gór, przymocowane na skalnym murze otaczającym kaplicę, po obu stronach cudownego źródełka. Jest to miejsce, gdzie rodziny i przyjaciele upamiętniają swoich bliskich. I to zarówno tych, którzy zginęli w górach, jak i tych którzy choć zmarli "śmiercią naturalną", byli związani bardzo blisko z górami. Tych, którzy je nadzwyczaj ukochali. To symboliczny cmentarz ludzi gór!

Pierwsza tablica została tutaj przywieszona w 1971 roku, kolejna dotyczyła ofiar wypadku toprowskiego "Sokoła". Szybko zaczęto wmurowywać następne. W 2010 roku umieszczono tutaj krzyż, bezprawnie zamontowany rok wcześniej na Rysach. Znajduje się tu m.in. tablica poświęcona wybitnemu himalaiście polskiemu Andrzejowi Zawadzie "Liderowi".

Łącznie jest tu ponad osiemdziesiąt pamiątkowych tablic, poświęconych "ludziom gór".Symboliczny cmentarz
ul. Wiktorówki 1, Małe Ciche, Murzasichle
www.wiktorowki.dominikanie.pl

Czy wiesz, że?

Symboliczny cmentarz ofiar gór przy Sanktuarium na Wiktorówkach jest jedynym tego typu cmentarzem w Polskich Tatrach.

Po stronie Słowackiej znajdują się trzy takie cmentarze: największy jest na zachodnich zboczach Osterwy w słowackich Tatrach Wysokich nieopodal Popradzkiego Stawu. Obecnie na cmentarzu znajduje się około 300 tablic upamiętniających ponad 400 osób. 

Symboliczny cmentarz jest też w słowackich Tatrach Zachodnich, a dokładniej w Dolinie Żarskiej, niedaleko schroniska Żarskiego. Można zobaczyć tam dużą kamienną płytę i kilka symbolicznych nagrobków.

Kolejny Cmentarz Ofiar Gór w Małej to symboliczny cmentarz położony w Dolinie Wratnej, w pobliżu schroniska Chata Vrátna. Na drewnianych słupkach umieszczane są tam tabliczki upamiętniające ofiary gór z lat 1957-1997 oraz tablica poświęcona 14 mieszkańcom osady Štefanová.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy zobacz koniecznie

Giewont - zdjęcie
Rysy - zdjęcie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: