Święty Kamień Prusów w Zalewie Wiślanym, Joanna

Święty Kamień Prusów w Zalewie Wiślanym

(5 głosów: 2)

Święty Kamień Prusów to głaz narzutowy leżący w wodach Zalewu Wiślanego, około 4 km od Tolkmicka w kierunku Fromborka. Kamień przyniesiony przez lodowiec skandynawski ma 13,8 m obwodu i 2,2 m wysokości. Górna część posiada wgłębienie, gdzie w czasach pogańskich składano bogom ofiary głównie w postaci ryb. Głaz leży kilka, kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt metrów od brzegu zależnie od poziomu wody w Zalewie Wiślanym.Ze Świętym Kamieniem związana jest legenda o 2 braciach olbrzymach, z których jeden mieszkał w lasach koło Tolkmicka, a drugi na Mierzei Wiślanej. Jeden z nich chciał rzucić w brata kamieniem, ale głaz wyśliznął mu się z ręki i spadł w pewnej odległości od brzegu.

Najpewniejszą drogą dotarcia do kamienia jest poruszanie się wzdłuż torów kolei nadzalewowej, gdyż inne drogi dojścia np. od strony leśniczówki Nowy Wiek są bardzo słabo oznakowane. To wielka ciekawostka tej okolicy.Święty Kamień Prusów
Zalew Wiślany w okolicach Tolkmicka

Frombork noclegi

Frombork to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Frombork
Osobliwości przyrodnicze
Normalna
głazy narzutowe
54°20'25N, 19°34'40E
23 październik 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację