50°43'42" N, 16°39'3" E
Godziny otwarcia
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Figura Św. Nepomucena w Dzierżoniowie znajduje się na Rynku w Dzierżoniowie, niedaleko Ratusza. To zabytkowy pomnik z czasów baroku. Powstał w 1733 roku, a jego twórcą był niemiecki rzeźbiarz Johann Christoph Hampel.Prawdopodobnie ufundował go mieszkaniec Dzierżoniowa o nazwisku Siegfried, który dopuścił się bluźnierstw przeciwko Św. Nepomucenowi i wyznaniu katolickiemu. W ten sposób chciał odkupić swoją winę. Pomnik przetrwał do dziś w niezmienionej formie.Ciekawe były dzieje figury Nepomucena, otóż pomnik wspomnianego świętego został przeniesiony w 1911 roku na teren przy kościele Św. Trójcy, jednak powrócił na swe dawne miejsce przy ratuszu w 2002 roku, co odbyło się uroczyście.

Figura Św. Nepomucena
Rynek, Dzierżoniów

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 220537 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

KOLONIA LEŚNA

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020