Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
52°24'30" N, 16°56'1" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

W 1915 roku na Starym Rynku w Poznaniu, pod zachodnią ścianą Ratusza, odsłonięto ciekawy pomnik z postacią Bamberki-dziewczyny w stroju bamberskim z nosidłami i konwiami z wodą. Pomnik Bamberki został odlany z brązu, a jego autorem stał się poznański budowniczy Stahl, zaś wykonawcą  Józef Wackerle.Rzeźbiarzowi pozowała Jadwiga Gadziemska z Piątkowa - pracownica winiarni Goldenringa. Pieniądze na postawienie studzienki z figurą magistrat miejski otrzymał w darze od rodziny Goldenringów. Poznańska Bamberka wielokrotnie zmieniała swoje miejsce, jednak ostatecznie studzienka Bamberki wróciła na Stary Rynek, gdzie znajduje się do dziś.Towarzystwo Bambrów Poznańskich

Jej dzieje zostały uwiecznione na tablicy z tyłu posągu, którą odsłonięto w 1996 roku. Zapoczątkowało to jednocześnie powstanie Towarzystwa Bambrów Poznańskich. W 1998 roku przy studzience spotkał się z poznańskimi Bambrami niemiecki kanclerz Helmut Kohl.

Tuż przy studzience znajduje się restauracja o nazwie Przy Bamberce, a postać dziewczyny z posągu często pojawia się przy różnych miejskich imprezach lokalnych. np. podczas Święta Ulicy św. Marcina.

Studzienka Bamberki
Różany Targ, Stary Rynek, PoznańPoznań noclegi

Poznań to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125486 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020