Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Studnie solankowe
szlak czerwony, Sól

49°29'14" N, 19°2'11" E

Sól to niewielka wieś w Beskidzie Żywieckim, leżąca niedaleko Rycerki, pomiędzy Rajczą i Zwardoniem. Sól, jak nazwa na to wskazuje, słynie ze źródeł solankowych występujących na jej terenie. Źródła te mają charakter studni, nad którymi wykonano drewniane zadaszenia. Słone źródła w Soli znane i eksploatowane były przez miejscową ludność już od XV wieku, ale na większą skalę źródła zaczęto eksploatować w roku 1664. Sól warzyli tu górnicy sprowadzeni z Wieliczki, ale produkcji zaniechano ze względu na duże koszty.Po przebadaniu wód solankowych w Soli stwierdzono, że są one na jednym z pierwszych miejsc pod względem mineralizacji i ciepłoty wody w Polsce. Są to najbardziej zmineralizowane źródła na obszarze Karpat, choć obecnie nie są eksploatowane.

Beskid Żywiecki noclegi

Beskid Żywiecki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136462 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020