Studnie solankowe w Soli, Tadeusz Walkowicz

Studnie solankowe w Soli

(4.8 głosów: 4)

Sól to niewielka wieś w Beskidzie Żywieckim, leżąca niedaleko Rycerki, pomiędzy Rajczą i Zwardoniem. Sól, jak nazwa na to wskazuje, słynie ze źródeł solankowych występujących na jej terenie. Źródła te mają charakter studni, nad którymi wykonano drewniane zadaszenia. Słone źródła w Soli znane i eksploatowane były przez miejscową ludność już od XV wieku, ale na większą skalę źródła zaczęto eksploatować w roku 1664. Sól warzyli tu górnicy sprowadzeni z Wieliczki, ale produkcji zaniechano ze względu na duże koszty.Po przebadaniu wód solankowych w Soli stwierdzono, że są one na jednym z pierwszych miejsc pod względem mineralizacji i ciepłoty wody w Polsce. Są to najbardziej zmineralizowane źródła na obszarze Karpat, choć obecnie nie są eksploatowane.

Adres

Studnie solankowe
szlak czerwony, Sól

GPS: 49°29'14N, 19°2'11E

Beskid Żywiecki noclegi

Beskid Żywiecki to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°29'14N, 19°2'11E
31 grudzień 2019
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację