Strzelin to miasto w województwie dolnośląskim, leżące na południe od Wrocławia i na zachód od Opola, na północnym krańcu Wzgórz Strzelińskich. Przez Strzelin przebiega linia kolejowa łącząca Warszawę z Pragą czeską.
Historia Strzelina
Dokument lokacyjny wystawiony w 1292 roku przez Bolka l Świdnickiego, zwanego "Surowym", nadawał prawa miejskie osadzie, której powstanie sięga początków państwa polskiego. Strzelin powstał na skrzyżowaniu dróg handlowych z Wrocławia do Kłodzka i z Brzegu do Świdnicy.

W 1536 roku księstwo ziębickie wraz ze Strzelinem przeszło pod panowanie króla czeskiego. II połowa XV i cały XVI wiek to szybki rozkwit miasta. Podstawą bogactwa mieszczan stało się sukiennictwo, szewstwo, garbarstwo, piwowarstwo, obróbka metali. Duże dochody przynosiły też kamieniołomy granitu. Kopalnia granitu w ogromnym kamieniołomie czynna jest do dziś.
Rozkwit miasta przerwała wojna 30-letnia (1618-48). Obce wojska wielokrotnie grabiły Strzelin. Skrzętnie ukrywany skarbiec miejski wpadł w ręce Szwedów. Plagą tych lat były też liczne pożary oraz wielkie epidemie dziesiątkujące ludność. Na przełomie XIX i XX wieku nastąpił ponowny rozwój gospodarczy miasta. Rozbudowano kamieniołomy, w których zaczęto wydobywać granit na skalę przemysłową. Ze strzelińskiego granitu wzniesiono m.in. ratusze w Berlinie i Tczewie, mosty na Wiśle, liczne dworce na Śląsku.

I wojna światowa szczęśliwie ominęła miasto, ale już po zajęciu Polski przez wojska hitlerowskie w Strzelinie i w okolicy powstały liczne obozy jenieckie i obozy pracy przymusowej. Koniec II wojny światowej, a ściślej mówiąc walki o wyzwolenie tegoż miasta przyczyniły się do ogromnych nieodwracalnych zniszczeń, które odcisnęły swe piętno aż po dzień dzisiejszy, co niestety jest widoczne chociażby na Rynku, gdzie brak zabytkowej zabudowy. Wtedy to zniszczone zostało 85% zabudowy miasta.
Atrakcje w Strzelinie
- Rotunda Św. Gotarda, ul. Michała Archanioła - niezwykle cenna romańska budowla sakralna, znajdująca się na europejskim Szlaku Romańskim



- Wieża Ratuszowa, Rynek - zrekonstruowana w wyższych partiach wieża dawnego ratusza, który stał pośrodku ogromnego rynku, jednak został zniszczony podczas II wojny światowej, obecnie wieża jest udostępniona dla turystów
- Stół Sędziowski, Rynek - pod wieżą ratuszową stoi kamienny, granitowy stół prawdopodobnie z XV wieku, z czasów, kiedy sądy odbywały się na Rynku, przy udziale społeczności miejskiej

- Pomnik Strzelca na koniu, Rynek
- Dwór Książąt Brzeskich, ul. Książąt Brzeskich 1 - piękna, choć w dość kiepskim stanie budowla renesansowa z 1585 roku

- Kamieniołom granitu w Strzelinie, ul. Kamienna - najgłębsze wyrobisko granitu w Europie, nadal czynne, działa tu Kopalnia Granitu
Noclegi w Strzelinie
Strzelin - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Strzelina
Turyści najczęściej odwiedzają: Rotunda Św. Gotarda w Strzelinie, a potem Wieża Ratuszowa w Strzelinie i Kamieniołom granitu w Strzelinie.








