Strzelin

Strzelin

(4.2 głosów: 31)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Strzelin to miasto w województwie dolnośląskim, leżące na południe od Wrocławia i na zachód od Opola, na północnym krańcu Wzgórz Strzelińskich. Przez Strzelin przebiega linia kolejowa łącząca Warszawę z Pragą czeską.

Historia Strzelina

Dokument lokacyjny wystawiony w 1292 roku przez Bolka l Świdnickiego, zwanego "Surowym", nadawał prawa miejskie osadzie, której powstanie sięga początków państwa polskiego. Strzelin powstał na skrzyżowaniu dróg handlowych z Wrocławia do Kłodzka i z Brzegu do Świdnicy.

Strzelin wieża ratuszowa
Strzelin wieża ratuszowa


W 1536 roku księstwo ziębickie wraz ze Strzelinem przeszło pod panowanie króla czeskiego. II połowa XV i cały XVI wiek to szybki rozkwit miasta. Podstawą bogactwa mieszczan stało się sukiennictwo, szewstwo, garbarstwo, piwowarstwo, obróbka metali. Duże dochody przynosiły też kamieniołomy granitu. Kopalnia granitu w ogromnym kamieniołomie czynna jest do dziś.

Rozkwit miasta przerwała wojna 30-letnia (1618-48). Obce wojska wielokrotnie grabiły Strzelin. Skrzętnie ukrywany skarbiec miejski wpadł w ręce Szwedów. Plagą tych lat były też liczne pożary oraz wielkie epidemie dziesiątkujące ludność. Na przełomie XIX i XX wieku nastąpił ponowny rozwój gospodarczy miasta. Rozbudowano kamieniołomy, w których zaczęto wydobywać granit na skalę przemysłową. Ze strzelińskiego granitu wzniesiono m.in. ratusze w Berlinie i Tczewie, mosty na Wiśle, liczne dworce na Śląsku.

Strzelin Stół Sędziowski
Strzelin Stół Sędziowski


I wojna światowa szczęśliwie ominęła miasto, ale już po zajęciu Polski przez wojska hitlerowskie w Strzelinie i w okolicy powstały liczne obozy jenieckie i obozy pracy przymusowej. Koniec II wojny światowej, a ściślej mówiąc walki o wyzwolenie tegoż miasta przyczyniły się do ogromnych nieodwracalnych zniszczeń, które odcisnęły swe piętno aż po dzień dzisiejszy, co niestety jest widoczne chociażby na Rynku, gdzie brak zabytkowej zabudowy. Wtedy to zniszczone zostało 85% zabudowy miasta.

Atrakcje w Strzelinie

- Rotunda Św. Gotarda, ul. Michała Archanioła - niezwykle cenna romańska budowla sakralna, znajdująca się na europejskim Szlaku Romańskim

Strzelin
Strzelin
Strzelin


- Wieża Ratuszowa, Rynek - zrekonstruowana w wyższych partiach wieża dawnego ratusza, który stał pośrodku ogromnego rynku, jednak został zniszczony podczas II wojny światowej, obecnie wieża jest udostępniona dla turystów

- Stół Sędziowski, Rynek - pod wieżą ratuszową stoi kamienny, granitowy stół prawdopodobnie z XV wieku, z czasów, kiedy sądy odbywały się na Rynku, przy udziale społeczności miejskiej

Strzelin romański kościół
Strzelin romański kościół

- Pomnik Strzelca na koniu, Rynek

- Dwór Książąt Brzeskich, ul. Książąt Brzeskich 1 - piękna, choć w dość kiepskim stanie budowla renesansowa z 1585 roku

Strzelin rotunda Św. Gotarda
Strzelin rotunda Św. Gotarda

- Kamieniołom granitu w Strzelinie, ul. Kamienna - najgłębsze wyrobisko granitu w Europie, nadal czynne, działa tu Kopalnia Granitu

Noclegi w Strzelinie

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Strzelin - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Strzelina

Strzelin romański kościół
Strzelin
Strzelin
Strzelin - dwór książąt brzeskich
Strzelin
Strzelin
Strzelin czynny kamieniołom granitu
Strzelin
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022