, marian

Strumień

(4 głosów: 20)

Strumień to historyczne miasto w województwie śląskim, leżące pomiędzy Żorami i Skoczowem, nad rzeką Wisłą, na lewym brzegu Jeziora Goczałkowickiego. Początki ośrodka sięgają XIII wieku.Podczas II wojny światowej wokół Strumienia trwały jedne z najbardziej zażartych walk toczonych między Armią Czerwoną i Wehrmachtem na Śląsku. Zniszczenia, jakie dokonała ta wojna, były tu na tyle wielkie, sięgające 85%, że zastanawiano się nad sensem odbudowy miasta, tym bardziej, że było to wówczas jedno z biedniejszych miast w regionie. Dziś dominuje tu rolnictwo i turystyka.

, marian
, marian

Zabytki w Strumieniu

- Rynek - piękny plac główny z rokokowym ratuszem z 1628 roku i barokowymi kamieniczkami mieszczańskimi- Sanktuarium Św. Barbary, ul. Kościelna - świątynia z lat 1789-93, słynie w całej Polsce z faktu, że co roku obok kościoła powstaje żywa Szopka Betlejemska z mnóstwem zwierząt

, marian
, marian

- Fontanna solankowa, ul. Parkowa - powstała niedawno podczas modernizacji parku miejskiego, wykorzystuje ona źródła solanki jodowo-bromowej z Zabłocia, to jedyna na świecie solanka o takim stęzeniu jodu, w litrze wody znajduje się 144 miligramów jodu, gdy woda morska w Bałtyku ma 2-3 miligramy- Park w Strumieniu, ul. Parkowa - poza fontanną w parku powstała scena z widownią, szachownica z płyt chodnikowych, zamontowano latarnie parkowe oraz przeprowadzono rewitalizację zieleni, w parku często organizuje się imprezy kulturalne

, marian
, marian
, marian

- Pomnik więźniów oświęcimskich, ul. Parkowa - ofiar „marszu śmierci” z 1963 roku, odnowiony podczas rewitalizacji parku

- Posąg Matki Boskiej na słupie z 1866

, marian
, marian

- Dwór z XVIII wieku

- Karczma, ul. Londzina - budowla z XIX wieku

, marian
, marian
, marian
, marian
, marian
, marian
, marian
, marian
, marian
, marian

Strumień noclegi

Strumień to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
49°55'0N, 18°45'50E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021