Stary Rynek w Łowiczu

Danusia
Dodano: 2017-03-29 , Zaktualizowano: 2020-01-28

Stary Rynek jest najwyżej położonym miejscem w Łowiczu. Niegdyś znajdował się na suchej wyspie wśród bagien. Podobno pierwotnie na tym terenie znajdował się zameczek myśliwski, do którego książęta mazowieccy przyjeżdżali na polowania.Stare Miasto w tym miejscu było lokowane przez Jaroława Skotnickiego około 1358 roku. Odbywały się tu jarmarki, a potem Rynek stał się miejscem handlu zwierzętami.

Przy Rynku w Łowiczu powstawały różne  budowle. W XVII wieku zwracała na nim uwagę kolegiata, szkoła kolegiacka, seminarium dla misjonarzy Michała Radziejowskiego. W 1790 roku Tadeusz Kościuszko na Rynku dokonał lustracji 9 Regimentu Pieszego Koronnego.

Przez łowicki Rynek przewinęli się także inni sławni ludzie - cesarz pruski Fryderyk Wilhelm, cesarz francuski Napoleon Bonaparte, w kolegiacie wystawiono zmarłego Józefa Poniatowskiego. W 1919 roku generał Haller na Rynku dokonał przeglądu 20 Pułku Hallerczyków. Podczas I wojny światowej Stary Rynek nazywany był Placem Cesarza Wilhelma. Podczas II wojny światowej większa część zabudowań Rynku oraz nawierzchnia została zniszczona, a w 1947roku dokonano jego renowacji.

Obecnie do najciekawszych budowli znajdujących się przy Starym Rynku należą: Ratusz, gmach pomisjonarski - obecnie siedziba Muzeum, Brama Prymasowska, Kustodia, Dziekania, Kanonie, Kuria Wikariuszy, Bazylika Katedralna i kościół pijarów oraz szereg zabytkowych kamienic.

Stary Rynek
ŁowiczZobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020