Smutna Góra w Chełmie Śląskim

Smutna Góra w Chełmie Śląskim

Smutna Góra w Chełmie Śląskim koło Imielina wznosi się na wyskość około 285 m n.p.m. Przy ładnej pogodzie rozciągają się stąd piękne widoki na Beskidy, okoliczne wsie i miejscowości, zbiornik Dziećkowicki czy obszar przemysłowy Górnego Śląska, m.in. na hałdę kopalni Ziemowit i kominy elektrowni Jaworzno. Smutna Góra to doskonały cel wycieczek rowerowych. W pobliżu ustawiono wiaty do odpoczynku wraz z mapami szlaków.Smutna Góra zlokalizowana w Chełmie Śląskim wcześniej nazywana była Łysą Górą, wzgórzem Chełm. Nazwę Smutna Góra zyskała w związku z epidemią cholery z 1831 roku, która nawiedziła Chełm Śląski i okolice. Ludzie w obawie przed skażeniem wód, wywozili zmarłych za miasto, a jako miejsce pochówku wybrano właśnie tę górę. Obiekt stanowi miejsce pamięci, a w miejscu cmentarza znajduje się postawiony przez miejscową ludność krzyż.

Na szczycie znajduje się brama nowego tysiąclecia, przy której kończy się organizowana co roku droga krzyżowa, której stacje wyznaczają kamienie wzdłuż drogi i ścieżek na górze, a udział aktorów powoduje, że jest niezwykła. 

Smutna Góra
ul. Kurpińskiego, Chełm ŚląskiImielin noclegi

Imielin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Musa Zapaleniec 816 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021