Zdjęcia Śmiełowa (6)

Śmiełów to słynna wioska w województwie wielkopolskim, leżąca na południowy wschód od Poznania, pomiędzy Wrześnią i Jarocinem, na terenie Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Śmiełów to świetna baza wypadowa na malowniczą Szwajcarię Żerkowską.A z czego słynie Śmiełów? Ano z tego, że to właśnie tutaj powstał "Pan Tadeusz" - wybitne dzieło naszego wieszcza narodowego - Adama Mickiewicza.

Pałac w Śmiełowie

W Śmiełowie stoi słynny, piękny pałac klasycystyczny z XVIII wieku, w którym latem 1831 roku przebywał Adam Mickiewicz i to tutaj poeta wpadł na pomysł napisania "Pana Tadeusza". W ogrodach pałacowych nawet do dziś znajduje się Ogródek Zosi. W śmiełowskich plenerach kręcono sceny do wielu filmów, m.in. do "Wilczycy".Dziś w Pałacu w Śmiełowie mieści się Muzeum im. Adama Mickiewicza, które skrywa liczne pamiątki z życia Mickiewicza. W osobnych pokojach powstały wystawy poświęcone "Panu Tadeuszowi" i "Dziadom".

Pałac otacza wspaniały park ze starodrzewem i pomnikiem wieszcza. To bardzo urokliwe miejsce z cudnymi widokami na okolicę.

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Miejscowości w okolicy

Zobacz kolejne

Komentarze

2015-03-24 10:43:55

piękne i ciekawe miejsce ktore  warto zobaczyć  .

Miejsce zwiazene w z wieszczem ,A. Mickiewicz .

To tutaj " używał" życia i pisal ,pisał .

Och KOBIETY ?

 

 

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: