Śląski Kopciuszek w Opolu, Danusia

Śląski Kopciuszek w Opolu

(4.1 głosów: 8)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Wśród wielu rzeźb i figur znajdujących się na Wzgórzu Uniwersyteckim w Opolu jedna zasługuje na szczególną uwagę. Jest to pomnik Śląskiego Kopciuszka czyli Joanny Gryzik-Goduli - hrabiny Schaffgotsch.Historia jej życia mogłaby stanowić kanwę niezłego filmu romantycznego. Sześcioletnia Joasia Gryzik, córka komornika i służącej nieoczekiwanie stała się dziedziczką bajecznego majątku Karola Goduli. Ujęła starego samotnika i przedsiębiorcę swoim zachowaniem i bezpośredniością tak bardzo, że na łóżu śmierci przepisał jej 4 kopalnie galmanu, 6 kopalni węgla i 4 majątki ziemskie (Szombierki, Bobrek, Chudów, Bujaków).

W obawie przed zazdrosnymi krewnymi Goduli Joasia została umieszczona w klasztorze Urszulanek we Wrocławiu. Po opuszczeniu klasztoru zamieszkała w domu prawnika Goduli, który wystarał się dla niej u króla pruskiego o tytuł szlachecki i nazwisko Gryzik von Schomberg-Godulla. Potem Joanna poznała o 11 lat starszego hrabiego Hansa Ulryka von Schaffgotsch - właściciela zamku w Chojniku, uzdrowiska w Cieplicach i miasteczek Kowary, Gryfów oraz Mirsk.Młodzi pobrali się, a po ślubie kupili majątek Kopice ,w którym osiedlili się oraz kilka okolicznych wsi. Schaffgotschowie byli jednymi z najbogatszych ludzi na Śląsku. Dzięki ich hojności powstało wiele kościołów i szkół na Górnym Śląsku. Opolska figurka hrabiny Schaffgotsch w 1886 roku wyszła spod dłuta Carla Kerna. W 2007 roku przeszła renowację, której dokonał Rafał Rzeźniczek i ustawiona w galerii na Opolskim Akropolu.

Śląski Kopciuszek
pl. Sempołowskiej, OpoleGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Opole noclegi

Opole to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Opole
Pomniki i rzeźby
Mniej istotna
pomniki
50°40'7N, 17°55'34E
10 kwiecień 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację