Śląski Kopciuszek w Opolu, Danusia

Śląski Kopciuszek w Opolu

(4.1 głosów: 8)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Wśród wielu rzeźb i figur znajdujących się na Wzgórzu Uniwersyteckim w Opolu jedna zasługuje na szczególną uwagę. Jest to pomnik Śląskiego Kopciuszka czyli Joanny Gryzik-Goduli - hrabiny Schaffgotsch.

Historia jej życia mogłaby stanowić kanwę niezłego filmu romantycznego. Sześcioletnia Joasia Gryzik, córka komornika i służącej nieoczekiwanie stała się dziedziczką bajecznego majątku Karola Goduli. Ujęła starego samotnika i przedsiębiorcę swoim zachowaniem i bezpośredniością tak bardzo, że na łóżu śmierci przepisał jej 4 kopalnie galmanu, 6 kopalni węgla i 4 majątki ziemskie (Szombierki, Bobrek, Chudów, Bujaków).W obawie przed zazdrosnymi krewnymi Goduli Joasia została umieszczona w klasztorze Urszulanek we Wrocławiu. Po opuszczeniu klasztoru zamieszkała w domu prawnika Goduli, który wystarał się dla niej u króla pruskiego o tytuł szlachecki i nazwisko Gryzik von Schomberg-Godulla. Potem Joanna poznała o 11 lat starszego hrabiego Hansa Ulryka von Schaffgotsch - właściciela zamku w Chojniku, uzdrowiska w Cieplicach i miasteczek Kowary, Gryfów oraz Mirsk.

Młodzi pobrali się, a po ślubie kupili majątek Kopice ,w którym osiedlili się oraz kilka okolicznych wsi. Schaffgotschowie byli jednymi z najbogatszych ludzi na Śląsku. Dzięki ich hojności powstało wiele kościołów i szkół na Górnym Śląsku. Opolska figurka hrabiny Schaffgotsch w 1886 roku wyszła spod dłuta Carla Kerna. W 2007 roku przeszła renowację, której dokonał Rafał Rzeźniczek i ustawiona w galerii na Opolskim Akropolu.

Śląski Kopciuszek
pl. Sempołowskiej, Opole

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Opole noclegi

Opole to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Opole
Mniej istotna
pomniki
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022