Skocznia Orlinek w Karpaczu

Zdjęcia (7)

W 1912 roku w okolicach obecnego hotelu Orlinek w Karpaczu wzniesiono pierwszą drewnianą skocznię, na której w 1914 roku wykonano rekordowy skok na odległość 38,5 m. W roku 1932 została ona zmodernizowana, a punkt krytyczny wynosił K-45.Po II wojnie światowej obiekt został rozebrany z powodu złego stanu technicznego, ale już w 1946 roku rozpoczęto prace budowlane nad nową skocznią pod kierunkiem Stanisława Marusarza. Ten słynny narciarz i olimpijczyk oddał pierwszy skok na nowym obiekcie 1 stycznia 1947 roku.

Co ciekawe, budowana skocznia powstała bez żadnych planów i dokumentacji technicznej. Sportowiec ujawnił podczas obchodzonych w Karpaczu w roku 1991 „Dni Olimpijczyka”, że skocznia powstała: „…z głowy i doświadczeń zdobytych na skoczniach całego świata”.Drewniana konstrukcja Orlinka nie oparła się silnie wiejącym karkonoskim wiatrom i w latach 70-tych XX wieku zapadła decyzja o przebudowie obiektu i wzniesieniu stalowej konstrukcji rozbiegu. W 1979 roku wybudowano nową skocznię na metalowym szkielecie.

W roku 2000 Orlinek został ponownie przebudowany w związku z przygotowaniami do organizacji Mistrzostw Świata Juniorów. W tym celu wykonano prace ziemne w celu uzyskania punktu krytycznego K-80. Zbudowano wieżę sędziowską i trenerską, odwodniono i dośnieżono zeskok.

W 2001 w Karpaczu odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym, które okazały się wielkim wydarzeniem sportowym.

Obecnie skocznia narciarska "Orlinek" o punkcie krytycznym K-85 (skocznia normalna) uzyskała homologację FIS. Rekord skoczni należy do Adama Małysza, który ustanowił go podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Skokach Narciarskich w 2004 roku, oddając skok na odległość 94,5 m. W sezonie letnim skocznia wykorzystywana jest jako centrum sportów ekstremalnych do skoków na bungee, zjazdów na linach i zorbingu oraz jako punkt widokowy.

Skocznia Orlinek
ul. Olimpijska, Karpacz
Główny Szlak SudeckiZaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: