skocznia

Skocznia Orlinek w Karpaczu

(3.7 głosów: 73)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W 1912 roku w okolicach obecnego hotelu Orlinek w Karpaczu wzniesiono pierwszą drewnianą skocznię, na której w 1914 roku wykonano rekordowy skok na odległość 38,5 m. W roku 1932 została ona zmodernizowana, a punkt krytyczny wynosił K-45.Po II wojnie światowej obiekt został rozebrany z powodu złego stanu technicznego, ale już w 1946 roku rozpoczęto prace budowlane nad nową skocznią pod kierunkiem Stanisława Marusarza. Ten słynny narciarz i olimpijczyk oddał pierwszy skok na nowym obiekcie 1 stycznia 1947 roku.

Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu, Wojtek
Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu, Wojtek

Co ciekawe, budowana skocznia powstała bez żadnych planów i dokumentacji technicznej. Sportowiec ujawnił podczas obchodzonych w Karpaczu w roku 1991 „Dni Olimpijczyka”, że skocznia powstała: „…z głowy i doświadczeń zdobytych na skoczniach całego świata”.Drewniana konstrukcja Orlinka nie oparła się silnie wiejącym karkonoskim wiatrom i w latach 70-tych XX wieku zapadła decyzja o przebudowie obiektu i wzniesieniu stalowej konstrukcji rozbiegu. W 1979 roku wybudowano nową skocznię na metalowym szkielecie.

Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu, Wojtek
Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu, Wojtek
Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu, Wojtek

W roku 2000 Orlinek został ponownie przebudowany w związku z przygotowaniami do organizacji Mistrzostw Świata Juniorów. W tym celu wykonano prace ziemne w celu uzyskania punktu krytycznego K-80. Zbudowano wieżę sędziowską i trenerską, odwodniono i dośnieżono zeskok.W 2001 w Karpaczu odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym, które okazały się wielkim wydarzeniem sportowym.

Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu, Wojtek
Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu, Wojtek

Obecnie skocznia narciarska "Orlinek" o punkcie krytycznym K-85 (skocznia normalna) uzyskała homologację FIS. Rekord skoczni należy do Adama Małysza, który ustanowił go podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Skokach Narciarskich w 2004 roku, oddając skok na odległość 94,5 m. W sezonie letnim skocznia wykorzystywana jest jako centrum sportów ekstremalnych do skoków na bungee, zjazdów na linach i zorbingu oraz jako punkt widokowy.

Skocznia Orlinek
ul. Olimpijska, Karpacz
Główny Szlak Sudecki

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 10:00–18:00
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 09:00–17:00

Karpacz noclegi

Karpacz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°46'6N, 15°44'26E
02 marzec 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację