Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
50°46'6" N, 15°44'26" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 10:00–18:00
  • wtorek: 10:00–18:00
  • środa: 10:00–18:00
  • czwartek: 10:00–18:00
  • piątek: 10:00–18:00
  • sobota: 09:00–17:00
  • niedziela: 09:00–17:00

W 1912 roku w okolicach obecnego hotelu Orlinek w Karpaczu wzniesiono pierwszą drewnianą skocznię, na której w 1914 roku wykonano rekordowy skok na odległość 38,5 m. W roku 1932 została ona zmodernizowana, a punkt krytyczny wynosił K-45.Po II wojnie światowej obiekt został rozebrany z powodu złego stanu technicznego, ale już w 1946 roku rozpoczęto prace budowlane nad nową skocznią pod kierunkiem Stanisława Marusarza. Ten słynny narciarz i olimpijczyk oddał pierwszy skok na nowym obiekcie 1 stycznia 1947 roku.

Skocznia Orlinek w Karpaczu
Skocznia Orlinek w Karpaczu

Co ciekawe, budowana skocznia powstała bez żadnych planów i dokumentacji technicznej. Sportowiec ujawnił podczas obchodzonych w Karpaczu w roku 1991 „Dni Olimpijczyka”, że skocznia powstała: „…z głowy i doświadczeń zdobytych na skoczniach całego świata”.

Drewniana konstrukcja Orlinka nie oparła się silnie wiejącym karkonoskim wiatrom i w latach 70-tych XX wieku zapadła decyzja o przebudowie obiektu i wzniesieniu stalowej konstrukcji rozbiegu. W 1979 roku wybudowano nową skocznię na metalowym szkielecie.

Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu
Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu
Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu


W roku 2000 Orlinek został ponownie przebudowany w związku z przygotowaniami do organizacji Mistrzostw Świata Juniorów. W tym celu wykonano prace ziemne w celu uzyskania punktu krytycznego K-80. Zbudowano wieżę sędziowską i trenerską, odwodniono i dośnieżono zeskok.

W 2001 w Karpaczu odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym, które okazały się wielkim wydarzeniem sportowym.

Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu
Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu


Obecnie skocznia narciarska "Orlinek" o punkcie krytycznym K-85 (skocznia normalna) uzyskała homologację FIS. Rekord skoczni należy do Adama Małysza, który ustanowił go podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Skokach Narciarskich w 2004 roku, oddając skok na odległość 94,5 m. W sezonie letnim skocznia wykorzystywana jest jako centrum sportów ekstremalnych do skoków na bungee, zjazdów na linach i zorbingu oraz jako punkt widokowy.

Skocznia Orlinek
ul. Olimpijska, Karpacz
Główny Szlak Sudecki

Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu
Skocznia narciarska Orlinek w Karpaczu

Karpacz noclegi

Karpacz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Wojtek Krajtroter 15419 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136672 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Pałac Pakoszów

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020