Opis Skarżysko-Kamienną

Skarżysko-Kamienna jest 50-tysięcznym miastem leżącym w północnej części województwa świętokrzyskiego, na przecięciu głównych szlaków drogowych i kolejowych z Warszawy do Krakowa oraz z Łodzi do Rzeszowa.Skarżysko-Kamienna rozciąga się malowniczo w dolinach rzeki Kamiennej i jej dopływów oraz na okolicznych wzniesieniach. Najwyższe ze wzgórz wznoszą się ponad 100 m ponad doliną, co nadaje miastu nieco górskiego charakteru.

Skarżysko-Kamienna ma bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu, gdyż na terenie miasta zbiegają się granice trzech regionów fizyczno-geograficznych: Garbu Gielniowskiego, Płaskowyżu Suchedniowskiego i Przedgórza Iłżeckiego.

Atrakcje w Skarżysku-Kamiennej

- W Skarżysku i okolicy wyznaczono kilkanaście atrakcyjnych szlaków dla turystyki pieszej i rowerowej. Szlaki prowadzą przez tereny zalesione o różnorodnym składzie drzewostanu, niespotykanym w innych miejscach w Polsce.- Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej - jego największym atutem jest drugi co do wielkości w Polsce zbiór militariów, eksponowany również w plenerze. Obok Muzeum Orła Białego zachowały się fragmenty XVIII-XIX wiecznego zakładu wielkopiecowego Rejów z murem oporowym, kanałem roboczym i częścią wielkiego pieca. Obiekt ten leży na Szlak Zabytków Techniki woj. świętokrzyskiego. Zabytkiem z tego samego okresu jest również kamienny próg przelewowy tzw. „przewał staszicowski” z zakładu wielkopiecowego Bzin.

- Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej - istnieje od 1989, a w nim jedyna w Polsce replika wileńskiej Ostrej Bramy. Rocznie Sanktuarium odwiedza blisko 200 tysięcy pątników, dla których zapewnione są noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma.Koneserzy mogą podziwiać liczne przykłady budownictwa przemysłowego i kolejowego z końca XIX wieku i pierwszych dekad XX wieku. Szczególnie interesujące są budynki willowe dla kadry inżynierskiej i wielorodzinne dla pracowników Państwowej Fabryki Amunicji, wznoszone w latach 20 i 30-tych ubiegłego wieku.

- Rezerwat Archeologiczny Rydno - wyjątkowe, wręcz magiczne miejsce, kryjące ślady kultur ludzkich z ostatnich 14 tysięcy lat – od łowców reniferów po czasy wpływów rzymskich. Odkryto tu m.in. kopalnię hematytu z okresu kultury magdaleńskiej uznawaną za najstarszą w Europie i liczne warsztaty produkcyjne narzędzi krzemiennych. Z hematytu wyrabiano czerwony barwnik używany jako atrybut ówczesnych wierzeń i obrzędów. W wiekach późniejszych rudy żelaza były podstawą silnie rozwiniętego hutnictwa.

Skarżysko-Kamienna stanowi bardzo dobrą bazę wycieczek w region świętokrzyski. Dysponuje zapleczem noclegowym o zróżnicowanym standardzie i rozbudowaną infrastrukturą sportowo-rekreacyjną, co zapewnia czynny wypoczynek w bliskim kontakcie z piękną przyrodą. W niewielkiej odległości (nie dalej niż 20 km) znajdują się m.in: Wąchock z opactwem Cystersów, Sanktuarium na Świętym Krzyżu, Klasztor w Świętej Katarzynie i najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysica, a także zabytkowy Szydłowiec i nowoczesne Centrum Usług Satelitarnych w Psarach.

Oficjalna strona Skarżysko-Kamiennej

Skarżysko-Kamienna noclegi

Skarżysko-Kamienna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Skarżysku-Kamiennej. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Mariusz Malik Zapaleniec 516 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze

Skarżysko-Kamienna na blogu

Zdjęcie Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej
Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej
Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej ul. Wileńska 33 Skarżysko-Kamienna Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej to wierna replika Ostrej Bramy z Wilna. Cudowny obraz widoczny w świątyni został wykonany przez byłą wilniankę - Izabelę Borowską, a ufundowany został przez księdza biskupa Edwarda Materskiego Ordynariusza Diecezji Radomskiej. Matka Boża na tej ikonie ukazana jest jako Niewiasta Zwiastowania i Oczekująca. Do obrazu słynącego cudami pielgrzymi przybywają...
Wokół turystyki · 2012-11-15 13:40:53
Zdjęcie Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej
Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej
Muzeum Orła Białego ul. Słoneczna 90 Skarżysko-Kamienna Pod względem ilości zgromadzonych militariów zajmuje drugie miejsce w Polsce. Muzeum mieści się w zabytkowym budynku w stylu klasycznego dworku, wybudowanym w latach 30-tych XIX wieku. Największą atrakcją dla zwiedzających jest ekspozycja plenerowa - jedna z najciekawszych i największych kolekcji ciężkiego uzbrojenia licząca ponad 115 eksponatów, wśród której możesz zobaczyć m.in. samolot transportowy Ił-14,...
Wokół turystyki · 2012-11-15 13:03:53

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021