, Mariusz Malik

Skarżysko-Kamienna

(4.1 głosów: 40)

Skarżysko-Kamienna jest 50-tysięcznym miastem leżącym w północnej części województwa świętokrzyskiego, na przecięciu głównych szlaków drogowych i kolejowych z Warszawy do Krakowa oraz z Łodzi do Rzeszowa.Skarżysko-Kamienna rozciąga się malowniczo w dolinach rzeki Kamiennej i jej dopływów oraz na okolicznych wzniesieniach. Najwyższe ze wzgórz wznoszą się ponad 100 m ponad doliną, co nadaje miastu nieco górskiego charakteru.

Skarżysko-Kamienna ma bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu, gdyż na terenie miasta zbiegają się granice trzech regionów fizyczno-geograficznych: Garbu Gielniowskiego, Płaskowyżu Suchedniowskiego i Przedgórza Iłżeckiego.Atrakcje w Skarżysku-Kamiennej

- W Skarżysku i okolicy wyznaczono kilkanaście atrakcyjnych szlaków dla turystyki pieszej i rowerowej. Szlaki prowadzą przez tereny zalesione o różnorodnym składzie drzewostanu, niespotykanym w innych miejscach w Polsce.

- Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej - jego największym atutem jest drugi co do wielkości w Polsce zbiór militariów, eksponowany również w plenerze. Obok Muzeum Orła Białego zachowały się fragmenty XVIII-XIX wiecznego zakładu wielkopiecowego Rejów z murem oporowym, kanałem roboczym i częścią wielkiego pieca. Obiekt ten leży na Szlak Zabytków Techniki woj. świętokrzyskiego. Zabytkiem z tego samego okresu jest również kamienny próg przelewowy tzw. „przewał staszicowski” z zakładu wielkopiecowego Bzin.- Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej - istnieje od 1989, a w nim jedyna w Polsce replika wileńskiej Ostrej Bramy. Rocznie Sanktuarium odwiedza blisko 200 tysięcy pątników, dla których zapewnione są noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma.

Koneserzy mogą podziwiać liczne przykłady budownictwa przemysłowego i kolejowego z końca XIX wieku i pierwszych dekad XX wieku. Szczególnie interesujące są budynki willowe dla kadry inżynierskiej i wielorodzinne dla pracowników Państwowej Fabryki Amunicji, wznoszone w latach 20 i 30-tych ubiegłego wieku.

- Rezerwat Archeologiczny Rydno - wyjątkowe, wręcz magiczne miejsce, kryjące ślady kultur ludzkich z ostatnich 14 tysięcy lat – od łowców reniferów po czasy wpływów rzymskich. Odkryto tu m.in. kopalnię hematytu z okresu kultury magdaleńskiej uznawaną za najstarszą w Europie i liczne warsztaty produkcyjne narzędzi krzemiennych. Z hematytu wyrabiano czerwony barwnik używany jako atrybut ówczesnych wierzeń i obrzędów. W wiekach późniejszych rudy żelaza były podstawą silnie rozwiniętego hutnictwa.

Skarżysko-Kamienna stanowi bardzo dobrą bazę wycieczek w region świętokrzyski. Dysponuje zapleczem noclegowym o zróżnicowanym standardzie i rozbudowaną infrastrukturą sportowo-rekreacyjną, co zapewnia czynny wypoczynek w bliskim kontakcie z piękną przyrodą. W niewielkiej odległości (nie dalej niż 20 km) znajdują się m.in: Wąchock z opactwem Cystersów, Sanktuarium na Świętym Krzyżu, Klasztor w Świętej Katarzynie i najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysica, a także zabytkowy Szydłowiec i nowoczesne Centrum Usług Satelitarnych w Psarach.

Oficjalna strona Skarżysko-Kamiennej

Skarżysko-Kamienna noclegi

Skarżysko-Kamienna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Skarżysku-Kamiennej. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°6'43N, 20°50'55E
31 styczeń 2017
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację