Skarżysko-Kamienna

Zdjęcia Skarżysko-Kamienną (1)

Skarżysko-Kamienna jest 50-tysięcznym miastem leżącym w północnej części województwa świętokrzyskiego, na przecięciu głównych szlaków drogowych i kolejowych z Warszawy do Krakowa oraz z Łodzi do Rzeszowa.Skarżysko-Kamienna rozciąga się malowniczo w dolinach rzeki Kamiennej i jej dopływów oraz na okolicznych wzniesieniach. Najwyższe ze wzgórz wznoszą się ponad 100 m ponad doliną, co nadaje miastu nieco górskiego charakteru.

Skarżysko-Kamienna ma bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu, gdyż na terenie miasta zbiegają się granice trzech regionów fizyczno-geograficznych: Garbu Gielniowskiego, Płaskowyżu Suchedniowskiego i Przedgórza Iłżeckiego.

Atrakcje w Skarżysku-Kamiennej

- W Skarżysku i okolicy wyznaczono kilkanaście atrakcyjnych szlaków dla turystyki pieszej i rowerowej. Szlaki prowadzą przez tereny zalesione o różnorodnym składzie drzewostanu, niespotykanym w innych miejscach w Polsce.- Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej - jego największym atutem jest drugi co do wielkości w Polsce zbiór militariów, eksponowany również w plenerze. Obok Muzeum Orła Białego zachowały się fragmenty XVIII-XIX wiecznego zakładu wielkopiecowego Rejów z murem oporowym, kanałem roboczym i częścią wielkiego pieca. Obiekt ten leży na Szlak Zabytków Techniki woj. świętokrzyskiego. Zabytkiem z tego samego okresu jest również kamienny próg przelewowy tzw. „przewał staszicowski” z zakładu wielkopiecowego Bzin.

- Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej - istnieje od 1989, a w nim jedyna w Polsce replika wileńskiej Ostrej Bramy. Rocznie Sanktuarium odwiedza blisko 200 tysięcy pątników, dla których zapewnione są noclegi i wyżywienie w Domu Pielgrzyma.

Koneserzy mogą podziwiać liczne przykłady budownictwa przemysłowego i kolejowego z końca XIX wieku i pierwszych dekad XX wieku. Szczególnie interesujące są budynki willowe dla kadry inżynierskiej i wielorodzinne dla pracowników Państwowej Fabryki Amunicji, wznoszone w latach 20 i 30-tych ubiegłego wieku.

- Rezerwat Archeologiczny Rydno - wyjątkowe, wręcz magiczne miejsce, kryjące ślady kultur ludzkich z ostatnich 14 tysięcy lat – od łowców reniferów po czasy wpływów rzymskich. Odkryto tu m.in. kopalnię hematytu z okresu kultury magdaleńskiej uznawaną za najstarszą w Europie i liczne warsztaty produkcyjne narzędzi krzemiennych. Z hematytu wyrabiano czerwony barwnik używany jako atrybut ówczesnych wierzeń i obrzędów. W wiekach późniejszych rudy żelaza były podstawą silnie rozwiniętego hutnictwa.

Skarżysko-Kamienna stanowi bardzo dobrą bazę wycieczek w region świętokrzyski. Dysponuje zapleczem noclegowym o zróżnicowanym standardzie i rozbudowaną infrastrukturą sportowo-rekreacyjną, co zapewnia czynny wypoczynek w bliskim kontakcie z piękną przyrodą. W niewielkiej odległości (nie dalej niż 20 km) znajdują się m.in: Wąchock z opactwem Cystersów, Sanktuarium na Świętym Krzyżu, Klasztor w Świętej Katarzynie i najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysica, a także zabytkowy Szydłowiec i nowoczesne Centrum Usług Satelitarnych w Psarach.

Oficjalna strona Skarżysko-Kamiennej

Czy wiesz, że?

Czy wiesz, że w  Skarżysku-Kamiennej znajduje się Rezerwat Archeologiczny Rydno w którym kryją się ślady kultur ludzkich z ostatnich 14 tysięcy lat?

Ciekawostkę przesłał(a) Mariusz Malik

Czy wiesz, że od 2005 roku na terenie Rezerwatu Archeologicznego Rydno, co roku w maju, odbywa się Piknik Archeologiczny poświęcony epoce kamienia - czasom kiedy "Rydno" było swoistą "stolicą" Europy Środkowej"?

Ciekawostkę przesłał(a) Mariusz Malik

W okolicy zobacz koniecznie

Dąb Bartek - zdjęcie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: