Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
Skansen w Wolinie

Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie

(4.5 głosów: 63)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Skansen Słowian i Wikingów w Wolinie to miejsce wyjątkowe, bo wyjątkowa jest historia tego obszaru. Na wyspie Ostrów, znajdującej się na cieśninie Dziwnej, przy samym Wolinie, zrekonstruowano wczesnośredniowieczną osadę. Stanęła ona naprzeciwko historycznej lokalizacji wielkiego miasta, jakim 1000 lat temu był Wolin.Powtało tu kilkadziesiąt replik chat, 4 bramy z wałami i umocnieniami obronnymi oraz nabrzeże portowe. Tym sposobem mamy wyobrażenie, jak dawniej wyglądał Wolin i jak toczyło się tutaj życie około X wieku.

Wolin - Skansen Słowian i Wikingów, Wojtek
Wolin - Skansen Słowian i Wikingów, Wojtek

Ponadto na obszarze Skansenu powstała stocznia szkutnictwa historycznego, gdzie buduje się repliki słowiańskich oraz wikińskich łodzi klepkowych i dłubanek, istnieją też warsztaty ginących zawodów, jak ciesielstwo, układanie dachu ze strzechy, kowalstwo, garncarstwo czy tkactwo, dzięki temu powstają kopie zabytków archeologicznych, jakie tutaj odnajdywano w dużej ilości.Festiwal Słowian i Wikingów

Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie odbywa się co roku w sierpniu na terenie Skansenu. To wyprawa do mroków wieków średnich, podczas której poznasz kulturę wczesnośredniowiecznych ludów nadbałtyckich. Coroczny zlot miłośników „archeologii żywej” gromadzi ponad tysiąc wojowników, rzemieślników, grajków i odtwórców dawnych obrzędów z wielu krajów Europy. Oczywiście nie brakuje wówczas turystów spragnionych nietypowych wrażeń.

Wolin - Skansen Słowian i Wikingów, Wojtek
Wolin - Skansen Słowian i Wikingów, Wojtek
Wolin - Skansen Słowian i Wikingów, Wojtek

Idea festiwalu nawiązuje do tekstów legendarnej tzw. „Jomswikinga sagi”, napisanej w XIII wieku na dalekiej Islandii, mówi ona o wojownikach zwanych Jomswikingami, którzy w X wieku mieli zamieszkiwać w warownym obozie Jómsborgu na Wolinie. Założycielem grodu był ponoć duński król Harald zwany Sinozębym. Jest wysoce prawdopodobne, że epos ten mówi o prawdziwych wydarzeniach i że faktycznie grupa Skandynawów zamieszkiwała w tym czasie wśród Słowian w Wolinie. Potwierdzają to liczne znaleziska skandynawskie odkryte tu przez archeologów.Skansen Słowian i Wikingów
Wyspa Ostrów, Recław 37, Wolin, wjazd do skansenu od miejscowości Recław
Festiwal Słowian i Wikingów
www.jomsborg-vineta.com

Wolin, ivona
Wolin, ivona
Wolin Skansen Słowian i Wikingów, ivona
Wolin, ivona

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: 10:00–16:00
  • czwartek: Zamknięte
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Wolin noclegi

Wolin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Wolin
Muzea i skanseny
Perełka
skanseny grody osady
53°50'27N, 14°37'14E
07 luty 2017
03 luty 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Aga
22 czerwiec 2016 15:28

Kocham to miejsce!

kazik cebula
27 marzec 2015 14:01

Świetne miejsce.

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację