Skała Balika w Dolinie Warty koło Częstochowy, Magdalena

Skała Balika w Dolinie Warty koło Częstochowy

(5 głosów: 2)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Ostaniec jurajski

Skała Balika w Dolinie Warty koło Częstochowy to ostaniec skalny o wysokości 20 metrów, który wraz ze skałą Jaś i Małgosia (po drugiej stronie rzeki) stanowi tzw. Bramę Mirowską. Ten ostaniec jurajski stał się skałą wspinaczkową, na której wytyczono kilkanaście dróg wspinaczkowych o najwyższych stopniach trudności. Nie zmienia to faktu, że jest również świetnym punktem widokowym na przełom Warty, co jest możliwe dzięki płaskiemu wierzchołkowi. W pobliżu skałki znajduje się Jaskinia w Balikowej skale o długości 15 m. To świetne miejsce na rower.

Pod Skałą Balika na rowerach
Pod Skałą Balika na rowerach

Domniemana Strażnica "Na Kamieniu"

Dziś Skała Balika to jedynie ostaniec, choć malowniczy, ale wokół niego wyrosła teoria, jakoby stanowił on fundament pod gród i miał być Strażnicą Obronną „Na Kamieniu” w Częstochowie - Mirowie. Widzi się w niej fortalicję wspomnianą w 1555 roku. Na terenie dzisiejszej dzielnicy mieściła się wieś królewska, o której wspominano już w XIV wieku, a przy wiosce tej górowała warownia. Dokument z 1555 podaje, że znajdowała się na skale po lewej stronie Warty. Ukształtowanie terenu przypomina znane grodziska stożkowe, co jednocześnie jest potwierdzeniem teorii, że skała stanowiła podstawę warowni. W obrębie skalnego występu znajduje się kopiec o średnicy 20 m z trzech stron otoczony urwiskiem skalnym. Ostateczne ustalono, że na skale balika zachowały się pozostałości średniowiecznej obronnej siedziby rycerskiej w typowej formie wieży na kopcu, otoczonej zewnętrznym walem i podwójną fosą od strony ewentualnego zagrożenia. Innym potwierdzeniem było odnalezienie fragmentów ceramiki typowych dla tego okresu.Jak to zwykle bywa z zamkami i im podobnymi, legenda musi być: „Na szczycie skały stał niegdyś zameczek. Za panowania Augusta III Mocnego miał w nim zamieszkiwać podupadły magnat, który zorganizował bandę rozbójników, napadającą na przeciągające w pobliżu pielgrzymki pobożnych pątników. W związki z tymi zdarzeniami król wysłał oddział wojskowy, który zdobył zameczek, a zbójców ukarano śmiercią”.

Dojazd do skałki Balika

Skałka znajduje się w częstochowskiej dzielnicy Mirów, w przełomie Warty, blisko ul. Zawodziańskiej. Dotrzeć tutaj możemy albo jadąc z Częstochowy wzdłuż rzeki Warty rowerem albo czerwonym pieszym szlakiem ciągnącym się ulicą (więc tą część można pokonać autem). Po dotarciu do mostu skręcamy na niego, stąd już widoczna jest opisywana Brama.Adres

Skała Balika - Brama Mirowska
ul. Zawodziańska/ul. Mączna, Częstochowa

GPS: 50°49'27N, 19°12'27E

Częstochowa noclegi

Częstochowa to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częstochowa Jura Krakowsko Częstochowska
Normalna
skałki ostańce skałki jurajskie bramy skalne
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022