Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach (UW)

Sejm Śląski w Katowicach

(3.7 głosów: 47)
Oceń i napisz opinię

Sejm Śląski w Katowicach to majestatyczny zabytek powstały w latach 1925-29. Obecnie efektowna, klasycyzująca budowla jest siedzibą Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz kilku innych urzędów.Budynek został zbudowany głównie z piaskowca, łącznie ma siedem kondygnacji - cztery piętra, parter oraz, co ciekawe, dwa piętra pod ziemią. Wewnątrz na uwagę zasługuje Sala Sejmowa, licząca 80 miejsc dla posłów i prezydium Sejmu, 30 miejsc dla przedstawicieli Urzędu, 30 miejsc dla prasy oraz miejsca dla publiczności obliczone na 120 osób. Ponad nimi góruje trybuna marszałkowska z bogato zdobionymi fotelami marszałka i wicemarszałków. Sala Sejmowa posłużyła jako wzorzec dla budowanej w podobnym czasie siedziby Sejmu Rzeczypospolitej.

We wnętrzach zobaczyć można też: Salę Marmurową, służącą niegdyś jako miejsce balów i oficjalnych spotkań, Salę Boazeryjną czy Skarbiec (w podziemiach budynku). Pod budynkiem poprowadzone zostały tunele służące do wyprowadzania dostojników z urzędu, a w czasie II wojny światowej część zabudowy piwnicznej Niemcy zamienili na schron.Sejm Śląski - Śląski Urząd Wojewódzki
ul. Jagiellońska 25 (pl. Sejmu Śląskiego), Katowice

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 07:30–15:30
  • wtorek: 07:30–15:30
  • środa: 07:30–15:30
  • czwartek: 07:30–15:30
  • piątek: 07:30–15:30
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Katowice noclegi

Katowice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Katowice
Inne budowle
Normalna
50°15'13N, 19°1'30E
22 październik 2014
04 maj 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację