Ściana Olzy w Rudawce Rymanowskiej

Ściana Olzy w Rudawce Rymanowskiej
Rymanów
Doliny i wąwozy
Normalna
Podkarpackie
2017-10-19
2020-01-28 13:46
49°30'60" N, 21°55'24" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Ściana Olzy to osuwisko znajdujące się nad Wisłokiem, w niewielkiej miejscowości o nazwie Rudawka Rymanowska, w gminie Rymanów. Jest na tyle ważna ciekawostką, iż oznaczono ją na szlaku GEOKarpaty, dla tej cikawostki geologicznej można zamiennie spotkać nazwę „Odsłonięcie im. prof S .Dłużyńskiego”. Jednak nie nazwa jest tu najważniejsza, tylko krajobrazy, które robią wrażenie!Karpaty wszak to rozległy łańcuch górski o wyjątkowo ciekawej budowie geologicznej z tzw. fliszu karpackiego (skał osadowych pochodzenia morskiego o naprzemiennie ułożonych warstwach: łupków, zlepieńców, piaskowców czy skał iłowych), tworzącego specyficzne formy wzniesień i osuwisk.

Osuwisko czyli Ściana Olzy jest największym odsłonięciem oligoceńskich łupków menilitowych w polskich Karpatach. Jego wysokość to ponad 30 metrów. Budowa geologiczna o różnorodnej gamie odcieni sprawia, że ściana skalna położona w głębokim jarze nad Wisłokiem jest tak widowiskowa. Zimą na środku osuwiska znajduje się wodospad zwany lodospadem. Rewelacyjne zjawisko, przyciągające całe rzesze turystów.

Ściana Olzy
ul. Karola Wojtyły, Rudawka RymanowskaRymanów noclegi

Rymanów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 217837 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021