Zagłosuj na Top Atrakcje 2021! To już ostatni tydzień!
, mokunka

Schron kolejowy w Stępinie

(4.5 głosów: 34)
Mapa Przewodnik Pdf

Na Podkarpaciu oprócz ciekawego podziemnego schronu kolejowego w Strzyżowie istnieje też naziemny schron kolejowy w miejscowości Stępina w gminie Frysztak, również z okresu II wojny światowej.Stan schronu jest dobry, biorąc pod uwagę ile lat upłynęło od wojny i jak był zaniedbywany przez lata. Wojskowi oceniają go jako bardzo solidną konstrukcję.

, Arkadio2
, Arkadio2

Od czasów wojny w schronie w Stępinie zachowało się kilka sztuk oryginalnych drzwi gazoszczelnych i pancerzy strzelniczych. Po 1945 roku zdemontowano wszystkie oryginalne urządzenia wentylacyjno-filtrujące i elektryczne i oddano je na potrzeby straży pożarnej. W schronie natomiast zamontowano prowizoryczne urządzenia zastępcze.Główna część tej fortyfikacji, czyli schron kolejowy ma długość 382 metry, a szerokość 14 metrów.
Historia obiektu to lata 1940-1941, Niemcy budowali wtedy wiele budowli obronnych. Schron można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się z pracownikiem gminy Frysztak.

wnętrze schronu, Arkadio2
wnętrze schronu, Arkadio2

Schron kolejowy Anlage Süd
Stępina
tel. 880-061-040
www.schronkolejowy.pl
Godziny zwiedzania: VII-VIII: śr-sb: 11.00-18.00, nd: 10.00-18.00, pozostałe miesiące na rezerwację
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 2 zł, Arkadio2

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: Zamknięte
  • czwartek: Zamknięte
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: 00:00–00:30
Booking.com
Inne budowle
Normalna
schrony
49°52'18N, 21°35'30E
13 luty 2017
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Marcin
17 sierpień 2020 12:11
Bilet normalny 5 zł Bilet ulgowy 3 zł Aktualizacja 2020
Justyna Wójcik
18 kwiecień 2016 11:47

Bunkier naprawdę robi wrażenie. Brakuje tylko troszkę tego aby ktoś zadbał o jego okolicę. Za to niedaleko (ok. 2 km) jest Rezerwat Przyrody Góra Chełm - położony na pogórzu Strzyżowsko - Dynowskim. Fajne miejsce. Zachęcam też do poczytanie na ten temat. Góra Chełm była miejscem wierzeń i kultów. Być może to jest tylko moje subiektywne wrażenie, ale odczuwa się w tym miejscu coś niezwykłego:)

Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację