, mokunka

Schron kolejowy w Stępinie

(4.5 głosów: 34)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Na Podkarpaciu oprócz ciekawego podziemnego schronu kolejowego w Strzyżowie istnieje też naziemny schron kolejowy w miejscowości Stępina w gminie Frysztak, również z okresu II wojny światowej.

Stan schronu jest dobry, biorąc pod uwagę ile lat upłynęło od wojny i jak był zaniedbywany przez lata. Wojskowi oceniają go jako bardzo solidną konstrukcję.

, Arkadio2
, Arkadio2


Od czasów wojny w schronie w Stępinie zachowało się kilka sztuk oryginalnych drzwi gazoszczelnych i pancerzy strzelniczych. Po 1945 roku zdemontowano wszystkie oryginalne urządzenia wentylacyjno-filtrujące i elektryczne i oddano je na potrzeby straży pożarnej. W schronie natomiast zamontowano prowizoryczne urządzenia zastępcze.

Główna część tej fortyfikacji, czyli schron kolejowy ma długość 382 metry, a szerokość 14 metrów.
Historia obiektu to lata 1940-1941, Niemcy budowali wtedy wiele budowli obronnych. Schron można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się z pracownikiem gminy Frysztak.

, Arkadio2
, Arkadio2

Schron kolejowy Anlage Süd
Stępina
tel. 880-061-040
www.schronkolejowy.pl
Godziny zwiedzania: VII-VIII: śr-sb: 11.00-18.00, nd: 10.00-18.00, pozostałe miesiące na rezerwację
Bilety: normalny 5 zł, ulgowy 2 zł

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Zamknięte
  • wtorek: Zamknięte
  • środa: Zamknięte
  • czwartek: Zamknięte
  • piątek: Zamknięte
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: 00:00–00:30
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

wnętrze schronu, Arkadio2
, Arkadio2
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Marcin
Bilet normalny 5 zł Bilet ulgowy 3 zł Aktualizacja 2020
Justyna Wójcik

Bunkier naprawdę robi wrażenie. Brakuje tylko troszkę tego aby ktoś zadbał o jego okolicę. Za to niedaleko (ok. 2 km) jest Rezerwat Przyrody Góra Chełm - położony na pogórzu Strzyżowsko - Dynowskim. Fajne miejsce. Zachęcam też do poczytanie na ten temat. Góra Chełm była miejscem wierzeń i kultów. Być może to jest tylko moje subiektywne wrażenie, ale odczuwa się w tym miejscu coś niezwykłego🙂

Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022